صفحه نخست / سلامت / ۹ روش برای سالم غذا خوردن
9 روش برای سالم غذا خوردن
9 روش برای سالم غذا خوردن

۹ روش برای سالم غذا خوردن

۹ روش برای سالم غذا خوردن

از غذاهای کامل استفاده کنید

ایده ی اصلی خوب غذا خوردن انتخاب غذاهایی است که تا حد امکان به ظاهر طبیعی خود نزدیک باشند. بنابراین به جای انتخاب غذاهای جعبه ای، کیسه ای و یا بسته بندی شده سراغ غذاهای تازه و کامل بروید. بجای گوشت یخ زده بوقلمون از بوقلمون کامل و به جای خوردن پاستیل هایی که با آبمیوه درست می شوند، ربرای میان وعده از انگور خام استفاده نمایید. زمانی که شما از غذاهای بیش از حد فراوری شده نظیر چیپس، کلوچه و گوشت های آماده اجتناب کنید، قادر خواهید بود از ورود مقدار زیادی کالری، شکر، نمک و چربی اشباع شده به بدنتان جلوگیری کنید.

 

بیش تر، از محصولات تمام غلات استفاده نمایید

کربوهیدرات های فراوری شده نظیر آرد سفید، پاستا و برنج در حین فرایند تولید مواد مغذی خود را از دست می دهند. آنها را با نان و پاستای گندم سبوس دار (گندم کالم) یا برنج قهوه ای یا وحشی تعویض کنید. یا اینکه سراغ سایر محصولات تمام غلات نظیر جو دوسر، پاپ کورن، جو، یا بلغور گندم بروید. این تغییر اثر بزرگی را در پی دارد: مطالعات نشان می دهند که اگر در رژیم غذایی از محصولات تمام غلات استفاده شود، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع ۲ و سرطان روده بزرگ کاهش می یابد.

 

میوه و سبزیجات به وفور مصرف کنید

این غذاهای طبیعی دو جزء اصلی سالم خوردن هستند. بعضی از افرادی که از غذاهای سالم استفاده می کنند، عنوان می کنند که غذای شما باید تازه باشد. اما دیگران می گویند که میوه و سبزیجات کنسرو و یا یخ زده نیز در صورتی که به تازه آن ها دسترسی نداشته باشید، خوب هستند؛ زیرا آنها مواد مغذی زیادی دارند. حتما برچسب روی محصولات غذایی را مطالعه کرده تا از جذب میزان بالای شکر یا نمک خودداری کنید. همچنین بجای آبمیوه از خود میوه استفاده نمایید، آب میوه فیبر کمتر و قند بیشتری دارد. سعی کنید هر روز ۵ تا ۹ وعده از میوه و سبزیجات استفاده نمایید.

 

مراقب قند یا نمک افزوده باشید

غذاهای سالم طبیعتا دارای قند و نمک پایینی هستند و اضافه کردن این دو ماده به آنها، آنها را از طبیعی بودن خارج می کند. از آنجاییکه غذاهای فراوری شده منبع بزرگ قند و نمک هستند، با کاهش مصرف آنها میزان قند و نمک دریافتی بدن نیز کاهش می یابد. در غیر اینصورت برچسب روی محصولات غذایی را مطالعه کرده تا به دنبال قند و نمک افزوده به آنها باشید، این کار را حتی برای غذاهایی که سالم بنظر می رسند نظیر ماست یا سس گوجه فرنگی، انجام دهید. مواظب قند و نمک غذا و نوشیدنی خود باشید. سعی کنید که بجای آنها از ادویه جات و گیاهان دارویی استفاده کنید.

 

از مواد مصنوعی پرهیز کنید

رنگ ها، شیرین کننده ها، نگه دارنده ها و دیگر مواد مصنوعی در رژیم سالم جایی ندارند. هرگاه به فروشگاه مواد غذایی رفتید، برچسب مواد غذایی را مطالعه کنید و از خرید غذاهایی که دارای مواد مصنوعی هستند پرهیز کنید.

 

زیاد آب بنوشید

بجای استفاده از نوشیدنی های پر شکر و یا آب میوه به سراغ نوشیدنی های کم کالری مانند آب و چای گیاهی بروید. آب گشنگی شما را سرکوب کرده و احساس سیری را برای شما به ارمغان می آورد. همچنین نوشیدن آب باعث برطرف شدن احساس خستگی و بالارفتن انرژِی بدن می شود. دلتان برای نوشیدنی های طعم دار تنگ شده است؟ می توانید با تکه ای از مرکبات یا نعنا نوشیدنی خود را طعم دار نمایید.

 

از الکل و کافئین پرهیز کنید

بجای مصرف الکل یا کافئین، زیاد آب بنوشید. متخصصین تغذیه می گویند که مصرف بیش از ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز توصیه نمی شود. همچنین از مصرف نوشیدنی هایی که دارای شکر افزوده هستند باید اجتناب کرد. به جای آن باید به سراغ قهوه یا چای ساده رفت.

 

از محصولات ارگانیک استفاده کنید

کشاورزان محصولات ارگانیک از کودهای طبیعی استفاده کرده و کودهای شیمیایی را دور می ریزند. بنابراین می توان گفت که استفاده از محصولات ارگانیک بهترین راه برای سالم خوردن است. استفاده از این مواد در رژیم غذایی به شما بستگی دارد. می توانید به فروشگاه محصولات کشاورزی رفته تا از نوع کود مورد استفاده مطلع شوید. نکته ی دیگر آنکه کودها معمولا روی میوه و سبزیجات می نشینند، بنابراین سراغ محصولاتی بروید که از پوست آنها استفاده نمی کنید نظیر اووکادو، ذرت یا پیاز

 

در خصوص مصرف گوشت و لبنیات، هوشمندانه عمل کنید

گوشت، لبنیات و تخم مرغی که از فروشگاه می خرید ممکن است محصول حیواناتی باشند که با هورمون و آنتی بیوتیک رشد کرده اند. افرادی که از غذاهای سالم مصرف می کنند از این مواد اجتناب کرده و به سراغ محصولات ارگانیک رفته و به فروشگاه هایی مراجعه می کنند که حیوانات آن به وسیله ی انسان پرورش یافته اند. بازار کشاورزان مکان خوبی برای مطلع شدن در مورد گوشت و لبنیات است. غذای دریایی برچسب ارگانیک ندارد، بنابراین به دنبال محصولات کم جیوه باشید و از محصولات با دوام استفاده کنید. بهترین روش برای جذب پروتئین استفاده از آجیل، حبوبات و سبزیجات است.

 

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

مضرات نوشابه چیست/ نوشابه سفید کم ضرر ترین نوع نوشابه است

مضرات نوشابه چیست / نوشابه سفید کم ضرر ترین نوع نوشابه است اگر هنوز درگیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *