صفحه نخست / سلامت / ۸ علامت عجیب مرتبط با استرس
8 علامت عجیب مرتبط با استرس
8 علامت عجیب مرتبط با استرس

۸ علامت عجیب مرتبط با استرس

۸ علامت عجیب مرتبط با استرس

 

  • نمی توانید چشمان خود را باز نگه دارید

همه ی ما برای غلبه بر استرس و یافتن روش های کنترل آن از کمک های دیگران چشم پوشی نمی کنیم. اکنون زمان آن است تا در مورد علائم کمتر شناخته شده ی استرس صحبت کنیم.

آیا تابحال آنقدر خواب به شما فشار آورده است که مجبور شوید حتما چرت بزنید؟ شاید فقط خسته بوده باشید، اما همچنین ممکن است یک خستگی ناشی از استرس را تجربه کرده باشید. بدن فرد، انسان را ملزم می دارد تا از طریق استراحت کردن استرس خود را تخلیه کند. بر طبق نظر اتحادیه ی روانشناسان آمریکا، ۵۰ درصد افردی که استرس را تجربه می کنند، به عنوان یکی از علائم آن را خستگی دانسته اند و تعداد وقوع این علامت از سایر علائم نظیر اشتها، خستگی عضلانی و سردرد بیشتر بوده است.

 

  • غلیاناحساسات عاطفی

زمانی که شما در آن واحد عواطف زیادی، از قبیل خشم، خستگی، تنهایی، و ترس، را تجربه می کنید، ممکن است حس کنید که به سیستم بدن شما حمله شده است. شاید شما حس کنید که قفسه سینه تان سنگین شده، افکارتان متلاطم شده و نمی توانید در آن لحظه تمرکز کنید. ممکن است در مورد آینده نگرانی زیادی داشته باشید و یا اینکه دردی را از گذشته با خود حمل کنید. به این حالت طغیان عواطف گفته می شود.زندگی روزمره پر از تجارب عاطفی است، اما عواطفی که مدیریت آنها غیر ممکن اند، در دسته ی طغیان عواطف قرار می گیرند.

 

  • در جا خشک شدن

در بعضی از حالات استرس زا، ترس می تواند حرکت بدن را متوقف کند و منجر به واکنش در جا خشک شدن شود. این پدیده به شکل انقباض عضلات، تنگی نفس و احساس خشک شدن و عدم توانایی حرکت دادن بعضی از بخش های بدن، خود را نشان می دهد. در مورد تهدیدات جدی نظیر حمله ی فیزیکی یا در حین بلایای طبیعی، بدن ما ممکن است به حالت جدا شدن احساس رفته و تلاش کند تا از واقعیت خطرات تهدید آمیز موجود در زندگی اجتناب کند. واکنش در جا خشک شدن تنها در شرایط حاد رخ نمی دهد، بلکه در مواردی رخ می دهد که ما به خاطر سن (مثلا کودکی که در جال یادگیری چگونه دست و پنجه نرم کردن با دنیای بیرون است) و یا وضعیت ذهنی (شاید مثلا زمانی که فردی در حال بیرون آمدن از ضربه روحی است، یا کسی که توانایی عاطفی بالغی ندارد) حس درماندگی داشته باشیم.

 

  • همرنگ جماعت بودن

بر اساس نظر کرتیس ریزینگر، دکترای روانشناسی بالینی در بیمارستان زاکر هیلساید، یکی دیگر از نشانه های استرس تملق، تمایل به همکاری و یا تسلیم شدن در برابر تهدید دیگران است. این نوع از دلجویی ریشه در واکنشی تکاملی دارد. در مورد دزدی فکر کنید: ممکن است درخواست افرادی را که می توانند به ما صدمه بزنند را اجابت کنیم.

  • احساس ضعف و غش

اگر در صورت وقوع استرس، احساس سرگیجه، تاری دید و یا حالت تهوع پیدا کردید، به احتمال زیاد واکنش ضعف را تجربه می کنید. دکتر شوارتز می گوید که در موارد اختلال استرس پیچیده شدید پس از حادثه روانی که نتیجه ی حضور مداوم محرک های تنش هستند، بسیاری از مراجعین نشانه های شبه ضعف را تجربه کرده که برای برطرف کردن آن احتیاج به آرامش مطلق دارند.

 

  • درد

آیا بعد از بیدار شدن از خواب احساس درد می کنید، انگار که در دو ماراتون شرکت کرده اید ولی می دانید که هیچ کار سنگینی انجام نداده اید؟ مطمئنا در بسیاری از موارد احساس نیاز به راه رفتن پس از نشستن طولانی و یا نیاز به کشش بدن به دلیل کوفتگی عضلانی امری طبیعی است، اما درد نشانه ی فیزیکی استرس است. دیوید کلرک رئیس انجمن اختلالات روانپزشکی، می گوید “سر درد، درد در ناحیه پشت، درد عضلات و علائم معدی روده ای رایج ترین علائم استرس هستند.”

  • به هم فشار دادن دندان ها

در شو تلویزیونی تونایت شو، دمی مور رو به جیمی فالون کرد و گفت که استرس دلیل افتادن دو دندان جلوی او بوده است. گفته ی او اغراق نیست، بر طبق تحقیقات موسسه ی ملی سلامت، فشار دادن دندان ها نشان ناپایداری عاطفی است. به هم ساییدن دندان ها می تواند منجر به سردرد، درد در ناحیه فک، درد در ناحیه صورت و حساسیت کلی دندان شود. سایش بلند مدت دندان ها که به خاطر استرس بوجود می آید، می تواند منجر به تکه شدن، مسطح شدن و یا لق شدن دندان ها شود.

 

  • خوردن احساسات

شاید اصطلاح از روی استرس غذا خوردن را شنیده باشید، اما زمانی که بعد از دعوا کردن با همسر یا نامزدتان به سراغ خوردن چیپس یا بستنی می روید، سخت است تصمیم بگیریم غذا خوردن به خاطر دلایل فیزیکی است یا دلایل عاطفی ما را محبور به خوردن کرده است. عمل خوردن احساسات با خود به همراه دارد چرا که در انجام آن، نوعی لذت و ارتباط با دیگران را تجربه می کنیم. اما زمانی که به جای اینکه غذا را برای برطرف کردن نیاز اساسی بدن استفاده کینم، برای به وجود آموردن حس لذت به سراغ آن برویم،  می تواند منجر به اضافه وزن و دیگر خطرات برای سلامتی انسان شود.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

قیمت داروی پیوند کلیه / داروی پیوند کلیه در سراسر کشور رایگان شد

قیمت داروی پیوند کلیه / داروی پیوند کلیه در سراسر کشور رایگان شد به گزارش خبرگزاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *