صفحه نخست / سلامت / ۸ باور رایج اشتباه در باره شادی / حقوق دوستان مهم تر است یا حقوق خودتان؟
8 باور رایج اشتباه در باره شادی / حقوق دوستان مهم تر است یا حقوق خودتان؟

۸ باور رایج اشتباه در باره شادی / حقوق دوستان مهم تر است یا حقوق خودتان؟

۸ باور رایج اشتباه در باره شادی / حقوق دوستان مهم تر است یا حقوق خودتان؟

سال ها تحقیقات در مورد علم شادی و خوشحالی نشان می دهد که یک تفاوت بزرگ بین چیزی که فکر می کنید شما را خوشحال می کند و چیزی که واقعا این کار را انجام می دهد وجود دارد، حتی این تفاوت ممکن است زندگی شما را تغییر دهد. علاوه بر این، چه کسی می گوید که شادی در هر صورت بسیار عالی است؟

اگر شما به هریک از باورهای رایج زیر ایمان دارید (و تقریبا تمامی ما همینطور هستیم)، به ادامه ی مطلب رجوع کنید تا از راهبردهای خلاقانه و نیروبخش برای بالابردن شادی خود استفاده نمایید.

 

باور رایج: ازدواج درست باعث ایجاد خوشحالی تمام نشدنی می شود

علم می گوید: زمانی که یک فرد معمولی ازدواج می کند، شادی قابل ملاحظه ای دریافت می کند، اما این شادی تنها دو سال دوام می آورد. پس از آن، سطح شادی تازه داماد یا عروس به همان سطح شادی قبل از نامزدی باز می گردد.

 

باور رایج: شغل رویایی شما باعث شادتر شدن شما می شود

علم می گوید: شما با تمام تجربه های جدید تطبیق پیدا می کنید و معمولا شادی که با تجربه ی جدید همراه است به مرور زمان از بین می رود. اگر مسئولیتی بر گردن شما گذاشته می شود، انتظارات و اشتیاق شما به همان میزان افزایش می یابد و از شادی شما می کاهد. مطالعه ای در بین مدیران سطح بالا با میانگین حقوق ۱۳۵ هزار دلار انجام شد و سطح رضایت شغلی آنها قبل و بعد از تغییر داوطلبانه ی شغل بررسی شد. تحقیقات نشان داد که مدیران بلافاصله پس از تغییر شغل شادی وصف ناشدنی داشته اند اما در عرض یک سال رضایت شغلی در بین آنها به سطح قبل از تغییر کاهش یافت.

 

باور رایج: حقوق بیشتر باعث می شود که بیشتر شاد شوید

علم می گوید: به نظر می رسد تاثیر میزان درآمد دوستان، اعضای خانواده و همکاران بر شما، بیش از در آمد خودتان باشد و مهم نیست که چقدر در می آورید. برای مثال، مطالعه ای دریافت که مردم ترجیح می دهند در دنیایی زندگی کنند که خودشان ۵۰ هزار دلار در آمد دارند و دیگران ۲۵ هزار، آنها نمی خواهد که در سال ۱۰۰ هزار دلار در آمد داشته باشند و دیگران ۲۰۰ هزار دلار. البته درآمد بیشتر نسبت به دوستان معایبی هم دارد.

 

باور رایج: خانه ی بزرگتر باعث افزایش شادی شما می شود

علم می گوید: اگر خانه ی بزرگ شما باعث تحمیل هزینه رهن زیاد بر روی دوش شما شود، دیگر نمی تواند شما را شاد کند. تحقیقات نشان می دهد که حذف تجارب منفی (نظیر نگرانی ها در مورد قرض و قسط) شما را نسبت به تجارب مثبت (ولخرجی کردن) ۳ تا ۵ برابر شما را بیشتر خوشحال می کند. لذت بردن از خانه با درد و رنج پرداخت رهن و اجاره برابری نمی کند.

 

باور رایج: پس از رسیدن به یک هدف بزرگ شادتر می شوید

علم می گوید: بسیاری از مطالعات نشان می دهند افرادی که تشنه ی رسیدن به یک هدف هستند، نسبت به افرادی که درواقع به آن هدف رسیده اند، شادترند. این موضوع باعث رد یکی از باورهای رایج اصلی در مورد شادی می شود و به ما می گوید برای شاد شدن، منتظر به تحقق رسیدن آرزوهای خود نباشید. پیگیری یک هدف با سازمان دادن به زندگی، وجود موعد و فرصت های یادگیری مهارت های جدید برای ما لذت را به ارمغان می آورد.

 

باور رایج: بچه دار شدن باعث شادتر شدن انسان می شود

علم می گوید: در دو دهه ی اخیر، خانواده ها دچار یک انتقال فرهنگی متزلزل شده و چنین تغییری باعث گذراندن زمان بیشتر و توجه بیشتر به کودکان شده است. اما این موضوع منجر به سطوح مزمنی از اضطراب، کمال گرایی و خستگی دائم می شود. در حقیقت، بسیاری از تحسین هایی که به فرزند خود می گویید در حقیقت برای آنها مضر است. در واقع تحقیقات نشان می دهند که تفاوتی بین سطح روزمره ی شاد بودن و باور کلی در مورد شادی داشتن یک خانواده وجود دارد. در همین حال که ، چندین مطالعه به مقایسه ی سطح شادی و رضایت افراد دارای بچه و بدون بچه پرداخته و این چنین مشخص شد که والدین شادی کمتری دارند، اما زمانی که از افراد می پرسیم بزرگترین پشیمانی شما در زندگی چیست، می گویند پیشمانی بچه نداشتن بیشتر از پشیمانی زیاد بچه داشتن است.

 

باور رایج: روبه رو شدن با یک بحران بزرگ در زندگی، نسبت به ناراحتی های کوچک روزمره بیشتر از شادی شما کم می کند

علم می گوید: اگرچه اکثر ما باور داریم که رویدادهای برجسته و مهم نظیر تصادف یا بیکار شدن نسبت به عذاب های روزمره بیشتر از شادی شما می کاهند، اما مشخص شده است که زندگی تکراری اثر بزرگتری بر شادی دارد. محققین می گویند که علت این پدیده آن است که ما در زمان مقابله با بحران ها انگیزه ی بیشتری برای ارتباط با جامعه داریم، اما در مورد مسائل کوچک نظیر کج خقلی کودک یا طی مسافت طولانی برای کار ، کمتر به دنبال حمایت جامعه هستیم.

 

باور رایج: وقتی که به سن مشخصی برسید، دیگر شاد نخواهید بود

علم می گوید: اگرچه اکثر افراد بر این باورند که شادی با بالارفتن سن کاهش می یابد، اما این موضوع هیچ ربطی به واقعیت ندارد. سه تحقیقی که اخیرا به انجام رسیده اند نشان می دهند که اوج تجربه ی عاطفی مثبت شما در سنین ۶۴، ۶۵ و ۷۹ رخ می دهد. زمانی که ما می فهمیم که زمان چندانی تا مرگ باقی نمانده است، دید خود را نسبت به زندگی تغییر می دهیم. افق زمانی کمتر باعث می شود که بیشتر از زمان حال استفاده کنیم و زمان و تلاش خود را صرف مسائل مهم کنیم.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

پیشنهاد لاریجانی در مورد یارانه ها / اختصاص به بخش سلامت

پیشنهاد لاریجانی در مورد یارانه ها / اختصاص به بخش سلامت رییس مجلس شورای اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *