صفحه نخست / سلامت / ۵ بوی بدن که باید آن ها را جدی بگیرید / این ها می توانند نشانه بیماری باشند
5 بوی بدن

۵ بوی بدن که باید آن ها را جدی بگیرید / این ها می توانند نشانه بیماری باشند

۵ بوی بدن که باید آن ها را جدی بگیرید / این ها می توانند نشانه بیماری باشند

فرقی نمی کند که ورزشی طاقت فرسا انجام داده باشید یا اینکه ساندویچی پر از پیاز خورده باشید، شما فردی خواهید بود که فضای اتاق را بدبو می کنید. در بیشتر موارد با گرفتن یک دوش ساده و یا استفاده از اسپری بدن و یا مسواک و خمیر دندان این وضعیت برطرف می شود. اما در سایر موارد مسئله چندان هم ساده نیست. بوی بدن شما می تواند نکاتی را در مورد سلامتی بازگو کند. بر اساس مطالعه ی جدیدی که در کشور سوئد انجام گرفته است، برخی از بیماری ها، می تواند باعث به وجود آمدن بوی خاص و مشخصی در بدن شود.

بنابراین باید دانست که به کدام رایحه باید بیشتر توجه شود. در اینجا به ۵ رایحه ی رایج بدن اشاره می کنیم که ممکن است علامت بیماری جدی باشند و کارهایی که باید انجام دهید را فهرست می کنیم.

 

  1. رایحه بدن : نفس میوه ای علامت دیابت است

نوعی از دیابت به نام دیابت کتواسیدوسیس در زمان کاهش انسولین و افزایش قند خون رخ می دهد. افرادی که به دیابت نوع ۱ مبتلا هستند عموما این مورد را بیشتر از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تجربه می کنند.

چیزی که اتفاق می افتد: بدن شما نمی تواند انرژی مورد نیاز خود را به درستی تولید کند، بنابراین اسیدهای چرب را شکسته تا سوخت بسازد. این موضوع منجر به ایجاد مواد شیمیایی اسیدی به نام کتون در خون می شود. یکی از اسید های اصلی یعنی استون (همان ماده ی موجود در لاک پاک کن) رایحه ی میوه ای را در نفس کشیدن شما ایجاد می نماید. ممکن است خودتان متوجه این امر نشوید و شخصی دیگری آن را به شما گوشزد کند، اما دکترها به محض ورود به اطاق این بو را می توانند تشخیص دهند.

 

  1. رایحه بدن: بوی بد پا علامت بیماری قارچی است

آیا نمی توانید با بوی بد پا در کفش های ورزشی تان مقابله کنید؟ عفونت قارچی می تواند علت بوی بد پا باشد. بر طبق نظر انجمن پزشکی بیماری های مربوط به پا در آمریکا، اگر متوجه پوست خشک و ناهموار در اطراف انگشتان، قرمزی و آبله زدن آنها شده اید، احتمالا به بیماری قارچی مبتلا هستید.

پای شما ممکن است بوی بدی منتشر کند که به خاطر ترکیبی از اثر عوامل قارچی و باکتریایی بر پوست و بین انگشتان پا ایجاد می شود. اگر این بیماری را نادیده بگیرید، پوست بین انگشتان پا به شدت نرم و مرطوب شده و محیطی خوب برای رشد باکتری می شود. همچنین ممکن است نوع پیچیده تری از این بیماری نظیر سلولیت (عفونت باکتریایی بافت نرم پوست)، در بدن شما شکل بگیرد.

  1. رایحه بدن: مدفوع بد بو نشان دهنده ی بیماری عدم تحمل لاکتوز است.

زمانی که روده ی کوچک شما نتواند به میزان کافی آنزیمی به نام لاکتوز تولید کند، نخواهد توانست لاکتوز، یا قند موجود در محصولات لبنی را هضم کند.

بنابراین روده ی کوچک، به جای فرستادن لاکتوز به جریان خون، آن را مستقیما به روده ی بزرگ می فرستد و در آنجا باکتری های موجود در روده شما، آن را تخمیر می کنند. این پدیده منجر به بدبو شدن و نفخ و تولید گاز معده بد بو می شود.

 

  1. رایحه بدن: بوی تند ادرار علامت عفونت ادراری است

عفونت ادراری باعث ایجاد بوی تند و شیمیایی مانند ادرار می شود. این موضوع معمولا زمانی اتفاق می افتد که باکتری ای کولای به مجرای ادرار شما وارد شده و سپس در مثانه و مجرای ادرار تکثیر شده و باعث ایجاد عفونت می شوند.

عفونت ادراری در زنان بیشتر از مردان رایج است، زیرا مجرای ادرار زنان، یعنی کانالی که مثانه را تخلیه می کند، کوتاه تر است. بنابراین مردان اغلب به بوی بد ادرار خود توجهی نمی کنند، زیرا می دانند که مشکل حادی نیست.

 

  1. رایحه بدن: بوی بد دهان علامت وقفه تنفسی در خواب است

اگر رایحه ی دهان شما در صبحگاه با اینکه مسواک هم زده اید، ولی باز هم بد است، ممکن است به بیماری وقفه تنفسی در خواب مبتلا باشید. این اختلال باعث وقفه ی گاه و بیگاه تنفس افراد در هنگام خواب می شود.

وقفه ی تنفسی در خواب می تواند منجر به خر و پف های شدید شده و شما را مجبور می کند در طول شب، از طریق دهان نفس بکشید. این پدیده دهان شما را خشک کرده و تنفس شما را بدبو می کند.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

قیمت داروی پیوند کلیه / داروی پیوند کلیه در سراسر کشور رایگان شد

قیمت داروی پیوند کلیه / داروی پیوند کلیه در سراسر کشور رایگان شد به گزارش خبرگزاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *