صفحه نخست / هنر / مفاهیم پنهان در فیلم های کلاسیک مشهور / رمزگشایی از ۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما
مفاهیم پنهان در فیلم های کلاسیک

مفاهیم پنهان در فیلم های کلاسیک مشهور / رمزگشایی از ۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما

مفاهیم پنهان در فیلم های کلاسیک حضور پررنگی داشته اند. به دنیای نمادها، مفاهیم و پیام های پنهان خوش آمدید. در اینجا به ۱۰ فیلم اشاره می کنیم که حاوی مفاهیم پنهان هستند.

 

  1. جادوگر شهر از (۱۹۳۹)

گفته می شود جاده ی آجری زرد رنگ بیانگر نظام پولی طلا بوده، شهر زمرد سبز همان واشینگتن دی سی با ترکیبی از پول (رنگ سبز) و سیاست است. اما نماد کلیدی خود جادوگر است، کلاهبرداری که مانند یک رهبر سیاسی غیر قابل اعتماد تلاش می کند تا توجه عموم را منحرف کند (“به آن مرد پشت پرده توجه نکنید”).

 

  1. ماجرای نیمروز (۱۹۵۲)

مرد قانون (گری کوپر) نمی تواند برای مبارزه علیه گروه یاغی یاوری داشته باشد زیرا با قطار نیمروز رسیده است (؟). این داستان رجوعی پنهان به مک کارتیسم داشت: کارل فرمن نویسنده ی نمایشنامه به دلیل سر باز زدن از همکاری با فعالیت های کمیته ی مجلسی رسیدگی به فعالیت های ضد آمریکا یی در لیست سیاه قرار گرفت. جان وین، کسی که از قبول نقش اصلی امتناع کرده بود در مورد این فیلم گفته است : “ضد آمریکا یی ترین فیلمی که تابحال دیدم ام.”

 

  1. لوک خوش دست (۱۹۶۷)

حتی قبل از صحبت کردن لوک (پال نیومن) با خدا، فیلم پر از اشارات مذهبی است. زمانی که او پس از بردن شرط خوردن تخم مرغ از حال می رود، مانند مسیحی روی صلیب به نظر می رسد. او پس از مرگ مادرش آهنگ “مسیح پلاستیکی” را خواند و در انتها، این کهنه سرباز که به زندان افتاده بود به دست مراجع قانونی کشته می شود. شاید هم قربانی شده باشد.

 

  1. ای تی موجود فرا زمینی (۱۹۸۲)

پشت داستان الیکوت ده ساله ، داستان استیون اسپیلبرگ قرار دارد. الیکوت با مادر، خواهر و برادرش زندگی می کند، همانطور که خود اسپیلبرگ هم در دوران کودکی در همین شرایط زندگی کرده است. پدر پسر، مانند پدر اسپیلبرگ، ظاهرا خانواده را ترک کرده است. بسیاری از جزئیات درون فیلم (مثلا،استفاده از لامپ برای بالا بردن دمای دماسنج) مستقیما از زندگی اسپیلبرگ می آیند. اگرچه نمی توان تصور کرد که اسپیلبرگ جوان با یک موجود فضائی دوست شود و با چشمانی اشک بار از او خداحافظی کند.

 

  1. همه چیز در باره ی ایو (۱۹۵۰)

اگر چه هنوز قطعی نشده است، اما گفته می شود که اوا هرینگتون (آن بکستر)، طرفدار عاشقی که به معاون مارگو چنینگ (بت دیویس) تبدیل شد، یک همجنسگرا است. گفته می شود که آدیسون دیویت منتقد تئاتر (جورج سندرس) نیز همجنسگرا است. این موضوع در آن زمان در هالیوود ممنوع بود. در طی دوران ترس سرخ، همجنس گرایی و کمونیزم اغلب به یکدیگر مرتبط بوده و به فیلم زمینه ی جنگ سرد را می دهد، آن هم فیلمی که به هیچ وجه در مورد سیاست نیست.

 

  1. درخشش (۱۹۸۰)

اقتباس استنلی کوبریک از رمان استفن کینگ دربردارنده ی تعدادی از اشارات ضمنی به نابودی بومیان آمریکا یی است. هتلی که جک تورنس (جک نیکلسون) و خانواده اش در زمستان در آن ساکن بودند بر روی یک قبرستان هندی ساخته شده بود (این موضوع در آن زمان وجود نداشت). در آن هتل مصنوعات بومیان آمریکا  وجود داشت و زمان که جک هالوران (اسکات کروترس) را به قتل رساند، بدن مقتول روی قالیچه ای با نقش و نگار بومیان آمریکا  افتاد.

 

  1. روز گرندهاک

بعضی از علاقه مندان مذهبی سینما کمدی مشهور هارولد رمیس را به عنوان یک تجربه ی مذهبی می بینند. فیل کانرز هواشناس (بیل موری) خود را در یک برزخ می بیند. او باید یک روز را آنقدر و آنقدر تکرار کند تا مشکلش برطرف شود، یعنی خودش را در اغاز روز به فرد بهتری تبدیل کند. منطقی است ..

 

  1. روزی که زمین از حرکت بازماند (۱۹۵۱)

این فیلم علمی تخیلی تمثال دیگری از جنگ سرد بوده و اشارات به مسیحیت (کلاتو فضا نورد از اسم جان کارپنتر استفاده می کند) را با پیامی برای عصر هسته ای ترکیب می کند. دانشمند که نقش آن بر عهده ی سم جف است، بر مبنای آلبرت انیشتین طراحی شده است، کسی که در سال ۱۹۴۹ اسپانسر کنفرانس فرهنگی و علمی صلح جهانی بود. انیشتین مانند جف از آن به بعد به عنوان تندرو شناخته می شد و در دهه ی ۱۹۵۰ در لیست سیاه قرار گرفت.

 

  1. بیگانه (۱۹۷۹)

محققان فیلم تقریبا متفق القول هستند که فیلم علمی تخیلی ترسناک ریدلی اسکات پر از نشانه های جنسی و مخصوصا تجاوز است. وقتی به موجودات فالیک فکر می کند که از سینه ی فضانورد بیرون می ایند و در مابقی فیلم دیگران را تعقیب می کنند، این موضوع منطقی به نظر می رسد.

 

  1. چه کسی برای راجر ربیت پاپوش دوخت

گم کردن مفاهیم پنهان در یک فیلم فانتزی کار ساده ای است، آنهم زمانی که شخصیتهای کارتونی و انسان ها در فیلم ایفای نقش کنند، ولی نشانه های موجود در فیلم “چه کسی برای راجر ربیت پاپوش دوخت” همگی به تبعیض نژادی اشاره می کنند. با اینکه ادی والینت (باب هاسکینز) در تلاش است تا راجر ربیت را از اتهام قتل رها کند، کاراگاه در واقع از تمام شخصیتهای کارتنی که جدا از انسان ها در توون تون زندگی می کنند، متنفر است. این موضوع برای شما آشنا نیست؟

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

اکران مردمی دشمن زن با حضوز جواد یساری / حضور الناز حبیبی وجواد یساری در پردیس هروی

  اکران مردمی دشمن زن با حضوز جواد یساری / حضور الناز حبیبی وجواد یساری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *