صفحه نخست / جامعه / افسردگی ناشی از تنهایی را چطور برطرف کنیم؟/ این ۸ نکته تخصصی را بخوانید
افسردگی ناشی از تنهایی

افسردگی ناشی از تنهایی را چطور برطرف کنیم؟/ این ۸ نکته تخصصی را بخوانید

افسردگی ناشی از تنهایی یکی از پدیده های زندگی معاصر است ، با علاقه مند شدن جوانان به زندگی به صورت تنها تعداد خانواده های تک نفره افزایش یافته است و در بسیاری از موارد این تنهایی می تواند حدی از افسردگی به دنبال بیاورد.

انزوای اجتماعی منجر به مرگ زودرس می شود. با این وجود،  در حال حاضر افراد بیشتری نسبت به گذشته تنها زندگی می کنند. از بین تمامی خانور های آمریکایی، ۲۷ درصد خانوارها تک نفره بوده و بیش از نیمی از این جمعیت را زنان تشکیل می دهند. اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم، در سال ۱۹۷۰ تنها ۱۸ درصد خانوارها تک نفره بودند. دلیل تنها زندگی کردن هرچه میخواهد باشد، اما داشتن زندگی اجتماعی رضایت بخش می تواند احساس تنهایی و انزوا را از بین ببرد. این ۸ نکته ی تخصصی را بخوانید تا زمانی که تنها زندگی می کنید، به ایجاد احساس شادی و خوشبختی در شما کمک کند.

 

نکته ۱: برای اجتناب از افسردگی، روابط خود را حفظ نمایید.

دوستان خود را بیش از پیش دعوت کنید. از همکار خود بخواهید تا برای صرف ناهار به خانه شما بیاید.

نیازی به ترتیب دادن یک میهمانی بزرگ نیست، دعوت افراد برای صرف عصرانه، دیدن یک فیلم و یا بازی فوتبال روشی راحت برای حفظ روابط است. فعالیت هایی را برای خانواده خود ترتیب دهید که در تمامی سن ها قابل استفاده باشند، نظیر رفتن به پارک یا باغ وحش یا پیک نیک. به مخاطبین تلفن خود نگاهی بیندازید و با دوستی که در ماه اخیر با وی صحبت نکرده اید، تماس بگیرید. کارهای مفید انجام دهید، مثلا از فرزندان کوچک فامیل مراقبت کنید. ساعاتی را برای مراقبت از سالخوردگان فامیل اختصاص دهید.

 

نکته ۲: به تعداد دوستان خود بیفزایید

دنیا پر از افرادی است که از اشنایی با شما لذت می برند. بنابراین با آنها ملاقاتی ترتیب دهید. مثلا در کلاس ورزش ثبت نام کنید یا عضو کتابخانه شوید.

 

نکته ۳: از رسانه اجتماعی بهره ببرید

رسانه های اجتماعی نظیر فیسبوک، نرم افزارهای ویدیو چت نظیر اسکایپ برای برنامه ریزی و دورهمی دوستان نزدیک و وابستگان و تماس با افرادی که دور از شما زندگی می کنند، مناسبند. اما این نرم افزارها هیچ وقت نباید جایگزین تعاملات دنیای واقعی گردند. افرادی که زمان کمتری در فضای مجازی حضور داشته و بیشتر به تعاملات اجتماعی رودررو روی می اورند، خوشحال تر خواهند بود.

 

نکته۴: دیدگاه خود را در مورد تنها زندگی کردن عوض کنید.

بعضی از زنان به این دلیل از تنها زندگی کردن می ترسند که فکر می کنند دیگران آنها را شکست خورده می بینند. احساس تنهایی زمانی به انسان دست می دهد که فکر کند یک جای زندگی اجتماعی اش می لنگد یا کسی دوستش ندارد. به خودتان یادآوری کنید که تنها زندگی کردن به این معنی نیست که زندگی اجتماعی شما مشکلی دارد.

 

نکته ۵: اکر خجالتی هستید، مهارت های اجتماعی را تمرین کنید

اگر فردی درون گرا هستید، ملاقات با دیگران ممکن است برای شما سخت باشد. اما این مشکل با تمرین حل می شود. از سویی دیگر اگر در اجتماع خجالت زده و یا عصبانی می شوید، با یک متخصص سلامت روان گفتگو کنید. ممکن است دچار اختلال اضطراب شده باشید.

 

نکته۶: برای زمان های دشوار امادگی داشته باشید

اگر خانه شما خیلی ساکت است، موسیقی پخش کنید. اما تمام روز تلویزیون را روشن نگه ندارید؛ این کار باعث پرت شدن حواس شما می شود. یک فهرست از شماره تلفن دوستان خود تهیه کنید تا در زمان نیاز با آنها تماس بگیرید. اگر افکار منفی باعث می شوند که شما بیدار بمانید و خوابتان نرود، آنها را با افکار بی ضرر جایگزین کنید. مثلا قبل از خواب داستانی را مطالعه کنید و در مورد شخصیت داستان قبل از خوابیدن فکر کنید تا خوابتان ببرد.

اگر با گذشت نیم ساعت خوابتان نمی برد، بلند شوید و کاری انجام دهید. در یک کاغذ سفید افکار مزاحم خود را یادداشت نمایید تا فکرتان آرام شود.

 

نکته ۷: به دنبال یک همخانه باشید.

هیچکس نمیخواهد تنها زندگی کند. اگر نمی خواهید یک رابطه ی تعهد آور داشته باشید، به سراغ همخانه بروید. درست است ممکن است بپرسید که پس حریم خصوصی شما چه می شود؟ یا اینکه اگر همخانه، انسان بدی باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بله اینها معضلات داشتن همخانه است اما می توانید این مشکلات را مدیریت کنید.

 

نکته ۸: اگر افسرده هستید از دیگران کمک بخواهید

اگر متوجه شده اید که چند هفته است از زندیگتان هیچ لذتی نبرده اید، ممکن است مشکلی بوجود آمده باشد. همچنین علائم زیر نشانگر افسردگی بالینی هستند :

احساس غم، پوچی، از دست دادن علاقه، از دست دادن امید، مشکل در خوابیدن، خواب کمتر و یا بیش از حد، پرخوری یا از دست دادن اشتها، و مشکل در تمرکز.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

چگونه با مواد داخل یخچال جلوی حمله قلبی بایستیم/دفاع پتاسیمی در مقابل حمله قلبی

چگونه با مواد داخل یخچال جلوی حمله قلبی بایستیم/دفاع پتاسیمی در مقابل حمله قلبی

چگونه با مواد داخل یخچال جلوی حمله قلبی بایستیم/دفاع پتاسیمی در مقابل حمله قلبی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *