صفحه نخست / سلامت / درمان کمر درد / رهایی از دردناک ترین دردها به شیوه های پزشکی و ورزشی
درمان کمر درد

درمان کمر درد / رهایی از دردناک ترین دردها به شیوه های پزشکی و ورزشی

درمان کمر درد یکی از مهمترین آرزوهای افرادی است که به سنین میانسالی پا می گذارند. کمردرد یکی از فلج کننده ترین انواع درد است که از استخوان و ماهیچه ها گرفته تا سیستم عصبی افراد را درگیر می کند.

%۸۰ افراد در طول عمر خود، یکی از انواع کمر درد را تجربه خواهند نمود. با اینکه در خیلی از موارد کمردرد به دلیل آسیب یا وارد شدن جراحت به کمر ایجاد می شود، اما در برخی موارد نیز علت خاصی برای شروع کمر درد وجود ندارد. در این جا، به ۹ نوع از دردناک ترین و شایع ترین مشکلات کمر می پردازیم.

 

  1. کشیدگی عضله

شایع ترین نوع درد کمر، به دلیل کشیدگی عضلانی و فشار بیش از حد به آن به وجود می آید که باعث به احساس ناراحتی قابل توجه در فرد می شود. درد کمر عضلانی، شروع ناگهانی دارد و اغلب زمانی که ورزشکار چرخش ناگهانی انجام می دهد به وجود آمده و با احساس پارگی در امتداد ستون فقرات همراه است. درد حاد عضلانی کمر کاملا جدی است. افرادی که به این عارضه مبتلا می شوند اغلب به صورت خم راه می روند.

کشیدگی عضلانی دلایل متعددی دارد از جمله: نداشتن تمرینات جسمانی، داشتن اضافه وزن و یا خم کردن اشتباه کمر. حتی ورزشکاران رشته ورزش سه گانه نیز که دوچرخه مناسب سایز بدنشان ندارند نیز، ممکن است با خم کردن نامناسب و فشار زیاد، به کمر خود آسیب بزنند. خبر خوب این است که این نوع درد غالبا قابل بازگشت است. راه درمان آن استفاده از کمپرس یخ، داروهای ضد التهاب، ماساژ یا فیزیوتراپی است.

 

  1. جراحت ستون فقرات

یکی دیگر از علل کمر درد، جراحت و ضربه به ستون فقرات است که معمولا در بیمارانی که در حادثه رانندگی آسیب دیده اند دیده می شود. آسیب به گردن و کمر در تصادفات رانندگی موجب جراحت بسیاری از اندام های بدن می شود. درمان این نوع دردها غالبا ترکیبی از این روش هاست: مراقبت های کاریوپراکتیک همراه با فیزیوتراپی و درمان مداخله ای، درمان فیزیکی، کنترل درد، و تجویز دارو

تروماهای ناشی از آسیب های ورزشی، به خصوص ورزش هایی مانند فوتبال یا ژیمناستیک می تواند منجر به شکستگی های تنشی شدید در ستون فقرات شود که باعث ایجاد ناراحتی قابل توجه در فرد می شود.

 

  1. آرتریت

آرتریت به اندازه کمر درد عضلانی شایع نیست. این درد ناشی از وجود مشکل در ساختار استخوانی ستون فقرات می باشد. درد در این کمر درد، به تدریج آغاز شده، و طی چند ماه شدت پیدا می کند. در تمامی انواع دردهای کمر استخوانی، اولین قدم، عکس رادیولوژی و تشخیص درست و به دنبال آن تلاش برای حل مشکل است. در این نوع درد نیز، درست مانند کمر درد عضلانی، تمرین و قوی نمودن عضلات شکمی، بیشتر علانم کمر درد را از بین می برد.

 

  1. عصب تحت فشار

این مورد، یکی از دردناک ترین انواع کمر درد به شمار می رود که اغلب باعث معلولیت موقت یا دائمی می شود. ممکن است حتی نیاز به جراحی داشته باشد.

عصب تحت فشار، ناشی از فتق دیسک است و علت آن ممکن است وارد آمدن شوک یا کهولت سن دیسک در مرور زمان باشد. ماده نرم مرکز مهره ها، ممکن است به دیواره خارجی دیسک ترشح پیدا کند، به سمت اعصاب رفته و بر آنان تاثیر بگذارد. درمان این درد از طریق فیزیو تراپی، شامل تحریک عضلانی، گرما درمانی ، درمان از طریق سرما، فراصوت، ماساژ درمانی، دستکاری ستون فقرات و تمرینات درمانی صورت می گیرد.

 

  1. درد سیاتیک

درد سیاتیک، که نامش را از عصب سیاتیک می گیرد، وضعیتی است که در آن فرد دچار درد انتشاری یا درد تیرکشنده  در کمر و دو سوی پا می شود. عوامل زیادی می تواند منشأ این درد باشد، مثلا عصب تحت فشار یا بالجینگ دیسک (بیرون زدگی خفیف دیسک). در موارد نادر احتمال اینکه درد توسط یک تومور ایجاد شده باشد نیز وجود دارد.

درد سیاتیک به این معروف است که شما را از خواب بیدار می کند، اما باید بدانید که اگر شدت این درد باعث بیدار شدن شما می شود، احتمال ابتلا به سرطان وجود دارد. به همین دلیل همیشه باید تمام دردها را با دکتر خود در میان بگذارید. در بیشتر موارد دکتر برای کاهش درد، به شما چند ورزش کششی ساده تجویز کرده و نحوه ی نشستن و ایستادن صحیح را آموزش می دهد.

 

  1. لغزش مُهره یا اسپوندیلولیستزیس

این وضعیت فوق العاده دردناک ستون فقرات، اصطلاحی کلی به معنی لغزش یک مهره بر روی دیگری است. دلایل زیادی برای به وجود آمدن این درد وجود دارد، اما شایع ترین آن به دلیل وجود ناهنجاری در اثر روند تغییرات آسیب شناختی در ستون فقرات است. تمرینات شکمی، فیزیوتراپی، و دارو باعث تثبیت بخش لغزش کننده می شود. اما اگر این بیماری تثبیت نشود، به احتمال زیاد، به جراحی نیاز خواهد بود.

 

  1. تنگی مجرای نخاعی

تنگی مجرای نخاعی، باریک شدن کانال نخاع است که منجر به فشار دردناک روی ستون فقرات یا ریشه های عصبی می شود. این درد، عوامل بسیاری ممکن است داشته باشد، از جمله کهولت سن، سابقه خانوادگی، آسیب، یا رشد بیش از حد استخوان. پزشکان برای کنترل این درد، درمان های طبیعی از جلمه ورزش و کشش یا گیاهان دارویی را توصیه می کنند. البته در برخی موارد، می توان برای تسکین درد، تزریق اپیدورال یا کورتیزون انجام داد.

 

  1. فتق دیسک

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که مایع داخل دیسک بین مهره ای از پوشش خارجی دیسک آزاد می شود. علت این عارضه گاه شوک به ستون فقرات بوده و گاه، هیچ دلیل مشهودی ندارد. درمان این عارضه با استفاده از داروهای ضد التهابی، شل کننده عضلات، و فیزیوتراپی صورت گرفته و گاه بسته به موقعیت، عمل جراحی توصیه می شود.

 

  1. پوکی استخوان

این عارضه ناشی از کم شدن کلسیم استخوان بوده و علت شایع درد در افراد مسن است. افرادی که دچار پوکی استخوان هستند، حتی با کوچک ترین فشار بر روی کمر، به علت حمل اشیای داخل خانه نیز دچار درد شده و امکان شکستن ستون فقراتشان وجود دارد. درمان رایج برای شکستن ستون فقرات بدین صورت است که مریض، بین سه تا شش هفته استراحت کند تا وضعیت تثبیت شود. در برخی شکستگی های حاد نیز عمل جراحی توصیه می شود.

 

به خاطر داشته باشید

با اینکه بسیاری از دردها قابل پیشگیری نیستند، اما اگر از خودتان مراقبت بیشتری کنید، به خیلی از این دردها دچار نخواهید شد. کارهای ساده ای همچون کنترل وزن و حمل کیف متناسب با اندام شما، تاثیر زیادی دارد. رعایت فرم صحیح ایستادن و نشستن نیز خیلی مهم است؛ به همین خاطر به جای قوز کردن پشت کامپیوتر، کمی صاف تر بنشینید.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *