صفحه نخست / دانش و فناوری / چرا خواب می بینیم ؟ / سوال های اساسی در خصوص خواب و جواب آن
چرا خواب می بینیم

چرا خواب می بینیم ؟ / سوال های اساسی در خصوص خواب و جواب آن

چرا خواب می بینیم ؟ خواب دیدن فرآیند مبهم و عجیبی است- که هنوز دانشمندان هم بطور کامل آن را درک نکرده اند. بیایید نگاهی دقیق تر به آنچه که خواب از آن تشکیل شده است، بیندازیم.

چرا خواب می بینیم؟
خواب دیدن، یکی از بزرگ ترین رموز خواب است. نظریه های مختلفی در مورد اینکه چرا خواب می بینیم، وجود دارد. برخی دانشمندان معتقدند خواب دیدن، دلیل اساسی مشخصی ندارد، بلکه خواب های ما ممکن است محصول جانبی تفکراتی باشد، که در ذهن ما در حین خواب میگذرد. اما بسیاری از دانشمندان معتقدند که هدف اولیه ای برای خواب دیدن ما وجود دارد. نظریه های مختلفی در این خصوص وجود دارند که هیچ کدام قطعی نیست.

رویا چیست؟ آیا همه ی ما رویا (خواب) میبینیم؟
اولین مرحله رویا، مجموعه ای از تصاویر، احساسات، اتفاقات و عواطف است. بطور معمول، یک فرد هر شب دو ساعت یا بیشتر خواب میبیند و چیزی بین ۳- تا رویا در طول زمان استراحت شبانه، تجربه می کند. بیشتر رویا ها بین ۵-۲۰ دقیقه طول می کشند.

همه خواب می بینند. ممکن است رویایتان را فراموش کرده باشید، اما این به این معنا نیست که رویایی ندیده باشید. حافظه ی رویاها اغلب کمی بعد از بیداری ما، محو خواهد شد.

 

چرا نمی توانیم رویاهایمان را بخاطر بیاوریم؟
توانایی به یادآوری خاطرات از یک فرد به فردی دیگر متفاوت است. برخی افراد به طور منظم می توانند رویاهایشان را بخاطر بیاورند، در حالیکه برخی دیگر، تنها تصویری نامعلوم از موضوعات یا اشخاص در رویایشان را بخاطر می اورند و یا اصلا چیزی درخاطر ندارند.

مرحله REM ( مرحله ای از خواب که رویا دیدن آغاز می شود)  ، یکی از بخش های ۴ گانه چرخه عادی خواب است. رویا دیدن ممکن است در هر مرحله از خواب، اتفاق بیفتد. رویا ها در مرحله ی REM، به نسبت مراحل دیگر خواب، از لحاظ بصری واضح تر و از لحاظ داستانی مهیج تر هستند.

آیا اتفاق افتاده که شما بیدار باشید و قادر به حرکت یا صحبت کردن نباشید؟ این پدیده ترسناک خواب، به شکلی غیر مستقیم به رویا دیدن ارتباط دارد. در طول مرحله ی REM، بدن بطور موقت فلج می شود. این امر باعث می شود تا بدن در مرحله رویا دیدن، از خود، محافظت کند. فلج مرحله ی REM، ما را از انجام حرکات فیزیکی در پاسخ به رویاهایمان در امان نگه می دارد. به رویا های ترسناک و یا هیجان آورتان فکر کنید. ممکن است در این رویاها، از کوهی بالا رفته و یا توسط مزاحم ماسک زده ای تحت تعقیب بوده باشید. فقط تصور کنید که اگر می توانستید از لحاظ فیزیکی به این شرایط واکنش نشان دهید چه اتفاقی ممکن بود بیافتد؟

ممکن است بیدار شوید و هنوز در مرحله ی فلج خواب باشید. بیدار شدن در مرحله ی فلج خواب، نشانه آن است که بدن شما نمی تواند بین مراحل خواب، به درستی تغییر حالت دهد.

چه مقدار از رویا ها از زندگی روزانه ما نشات می گیرند؟
به نظر می رسد بیداری ما، اثرات بی شماری بر رویاهای ما دارد. درصد قابل توجهی از افرادی که در رویا حضور دارند، برای فرد خواب بیننده آشنا هستند.  بیشتر رویاهای ما شامل محتوایی است که به خاطرات حال ما مربوط است.

تحقیقات نشان می دهد که ظرفیت ما برای رویا دیدن، فراتر از تجربیات ما در بیداری است. مثلا افرادی که فلج به دنیا آمده اند، در رویاهایشان، به اندازه مردم سالم، می توانند راه بروند، شنا کنند و بدوند.

آیا رویا دیدن میتواند عملکرد من را ارتقا ببخشد؟
رویا می تواند به ما کمک کند تا مشکلاتمان را حل کنیم و خلاق باشیم. تحقیقی بر روی رویای موسیقی دان ها نشان داد که نه تنها آنها مرتبا در مورد موسیقی خواب میبینند، بلکه نزدیک به نصف موسیقی هایی که آنها از رویاهایشان بخاطر می آوردند، به گوش آنها ناآشنا و جدید است، که این امر ثابت می کند که در رویا، ساختن موسیقی امکان پذیر است. پاول مک کارتنی قطعه آهنگ “دیروز” گروه بیتلز را براساس رویایش ساخت.

رویاهای ما، نشان می دهند چه چیزی ذهنمان را مشغول کرده است. این رویاهای جالب و گه گاه رازآلود، به ما شکل می دهند و آنجه را هستیم، به ما نشان می دهند.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *