صفحه نخست / بین الملل / مارتین لوترکنیگ فساد جنسی داشته است؟/ افشای اسناد از کاخ سفید
مارتین لوترکنیگ فساد جنسی

مارتین لوترکنیگ فساد جنسی داشته است؟/ افشای اسناد از کاخ سفید

مارتین لوترکنیگ فساد جنسی داشته است؟ افشای اسناد از کاخ سفید در روز جمعه چنین شائبه ای را مطرح می کند.

روز جمعه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، اسنادی را در مورد ترور کندی منتشر کردند که شامل تحلیل سری سازمان FBI بوده و باعث بد جلوه دادن وجهه ی مارتین لوترکینگ رهبر حقوق مدنی شد.

این سند ۲۰ صفحه ای در تلاش بود تا رهبر حقوق مدنی را به نفوذهای کمونیستی مرتبط ساخته و بی قانونی های مالی کنفرانس رهبری مسیحی جنوبی که یک سازمان حقوق مدنی تحت رهبری مارتین بود را اقامه کند. همچنین این سند شامل اشارات و عباراتی در مورد زندگی شخصی کینگ نظیر روابط نامشروع و دیگر اعمال ناشایست جنسی بوده که در آن زمان باعث شرمساری مارتین لوتر کینگ می شده است.

هنوز روشن نشده است که آیا نویسندگان این سند، صحت اطلاعات را تایید کرده اند یا خیر.

این سند در بردارنده ی برهه ای از زندگی کینگ است، زمانی که او قصد داشت تغییری تاریخ ساز در آمریکا به وجود آورد.

این سند بر تمرکز اف بی آی بر کشف جزئیات در مورد مردی اشاره کرده که به یک نماد تبدیل شده بود. این سند تقریبا ۵۰ سال در سازمان های اطلاعاتی در خصوص ترور کندی مخفی شده بود، البته هیچ اشاره ای به کندی نداشت.

ترامپ گفته بود که تمام اسناد مرتبط با ترور کندی را منتشر خواهد کرد. اما مشخص نشد که چرا اسناد روز جمعه منتشر شده اند.

افشای این اسناد سئوالاتی را در مورد وجود اسناد کینگ در فایل های مربوط به کندی و دلیل مخفی نگه داشتن آن توسط دولت برانگیخت.

سند کینگ از سوی نیروی کار اداره ی ملی اسناد و بایگانی در پرونده ی جان اف کندی در سال ۱۹۹۴ بازبینی شد و با علامت x مشخص گردید که به معنای رد شدن آن بود. گزینه های “انتشار کامل” و “انتشارجزئی” روی جلد آن علامت نخورده بود. ترامپ به اداره ملی اسناد دستور داد تا تمامی اسناد را منتشر کنند. دولت ۶۷۶ سند اضافی از فایل های ترور کندی را در روز جمعه منتشر کرد.

تحلیل شخصیت کینگ که در تاریخ ۱۲ ماه مارس سال ۱۹۶۸ صورت گرفته است، وجهه او را خراب نشان داده و سعی در ارائه دیدگاهی جامع از رهبر حقوق مدنی ندارد. وی سه هفته بعد، در روز ۵ آوریل ۱۹۶۸ ترور شد.

تیم تحلیل FBI اهدای جایزه ی نوبل صلح در سال ۱۹۶۴ به کینگ را زیر سئوال برد.

این بررسی این طور نتیجه گیری می کند که “حقایق موجود در مورد برنده ی جایزه ی نوبل صلح، صحبتهای او پس از دریافت این جایزه را غیر عادی نشان می دهد. او چنین گفت: (تاریخ مرا در این جایگاه قرار داد. اگر من مسئولیت اخلاقی خود را در کمک به حقوق مدنی بر عهده نگیرم، غیر اخلاقی و نشانه ی ناسپاسی من خواهد بود)”

اف بی آی، در بخش دیگری از این تحلیل، به کنفرانس رهبری مسیحیان جنوب، سازمان آفریقایی آمریکایی حقوق مدنی که توسط کینگ بنیانگذاری شد، اتهام فرار مالیاتی می زند. همچنین این چنین طور بیان شده است که بسیاری از همراهان کینگ با کمونیست ها در ارتباط بوده اند.

این سند در حالی نوشته شده است که رئیس اف بی آی، جی ادگار هوور بوده است؛ وی کینگ را تعقیب کرده و برای او جاسوس گماشته بود. علاقه ی اف بی آی به ارتباطات کینگ با کمونیست ها و زندگی شخصی او از مدت ها پیش مشخص شده بود.

هوور در دهه ی ۱۹۶۰ یک برنامه ی نظارت وسیع بر کینگ اعمال کرد. این کار بخشی از برنامه ی ضد جاسوسی داخلی اف بی آی بوده که در معرض انتقادهای شدید قرار گرفته و بازبینی های زیادی روی آن صورت گرفت.

کلیبورن کارسون، رئیس نهاد تحقیقات و آموزش مارتین لوتر کینگ و استاد تاریخ دانشگاه استنفورد در مصاحبه با سی ان ان، جمعه شب، در مورد مطالب موجود در این اسناد تازه منتشر شده ابراز شک و تردید کرد.

او با اشاره به هوور گفت “زمانی که ما به دقت به این سند نگاه کنیم، متوجه می شویم که شخصی حداکثر تلاش خود را به کار گرفته تا به اعتبار مارتین لوتر کینگ لطمه وارد کند.”

در سال ۱۹۶۴، بسته ای شامل چندبن نوار و یک نامه خطاب به کینگ به خانه ی او تحویل داده شد و توسط همسر وی، کورتا اسکات کینگ، باز شد. نامه، کینگ را ملزم می کرد تا دست به خودکشی بزند. در نامه نوشته شده بود که “تنها یک کار مانده که باید انجام بدهی. خودت می دانی که آن چیست. تنها ۳۴ روز وقت داری”. بعدها کمیته ای از سنا تایید کرد که این بسته بی نام توسط اف بی آی ارسال شده است.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *