صفحه نخست / اقتصاد / گرانقیمت ترین ابر پروژه های دنیا که قیمتشان اشک از چشمان شما در می آورد
گرانقیمت ترین ابر پروژه های دنیا که قیمتشان اشک از چشمان شما در می آورد
گرانقیمت ترین ابر پروژه های دنیا که قیمتشان اشک از چشمان شما در می آورد

گرانقیمت ترین ابر پروژه های دنیا که قیمتشان اشک از چشمان شما در می آورد

گرانقیمت ترین ابر پروژه های دنیا که قیمتشان اشک از چشمان شما در می آورد

جاه طلبانه ترین ابر پروژه های دنیا نشانگر اوج تلاش انسانی بوده و قطعا ارزان تمام نمی شوند. ما در اینجا از سدهای عظیم و هواپیماهای غول پیکر تا شبکه ریلی پر سرعت را فهرست کرده که شگفت انگیزترین سازه های تمام دوران هستند.

  1. پروژه ی کریدور صنعتی دهلی بمبئی، هند : ۹۰بیلیون دلار

کانال صنعتی بمبئی دهلی رویایی ترین سازه ی کشور هند بوده و شامل ۲۴ منطقه ی صنعتی، ۸ شهر کوچک، ۲ فرودگاه، ۵ ابر پروژه، دو سیستم ترانزیت سریع و با ظرفیت بالا و دو قطب لجستیکی است. اولین فاز این پروژه ی ۹۰ میلیارد دلاری یک کریدور حمل و نقل بوده که دهلی و بمبئی را به یکدیگر متصل کرده و در سال ۲۰۱۹ اماده ی بهره برداری می شود.

  1. شهر اقتصادی ملک عبدالله، عربستان سعودی: ۱۰۰میلیارد دلار

این شهر درخشنده نام خود را از پادشاه ملک عبدالله گرفته است و بزرگتر از واشینگتن دی سی خواهد بود و تا سال ۲۰۲۰ تکمیل خواهد شد. این شهر در ابعاد ۱۷۵ کیلومتر بوده و این ابر شهر دارای ناحیه مرکزی تجارت، ناحیه صنعتی، اماکن مسکونی و یک فرودگاه بوده و هزینه ی آن ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

  1. جزائر خزر، آذربایجان: ۱۰۰میلیارد دلار

این ابر شهر نظیر شهر اقتصادی ملک عبدالله متشکل از ۴۱ شهرک مصنوعی در اطراف باکو در آذربایجان بوده و از پایه ای ترین حالت ممکن ساخته می شود. این شهر ۱۰۰ میلیارد  دلاری که انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵ آماده شود شامل اماکن تجاری و مسکونی، صدها مدرسه، تعدادی  فروشگاه  بزرگ در سطح جهانی و چندین دانشگاه، پیست مسابقه فرمول ۱ و خانه ای برای میلیون ها نفر خواهد بود.

  1. شهر جنگلی، مالزی: ۱۰۰بیلیون دلار

شهر جنگلی پروژه ای مشترک بین چین و مالزی بوده و در نزدیکی ایالت شهری سنگاپور قرار گرفته و تا سال ۲۰۴۰ تکمیل خواهد شد. این بوم شهر ۱۰ میلیارد دلاری به عنوان یک بهشت رویایی در ابعاد ۱۰ کیلومتر مربع ساخته خواهد شد و دارای ساختمان هایی است که با گیاهان مختلف پوشانده شده و همین امر یک محیط جنگلی شهری برجسته را ایجاد کرده که خانه ی ۷۰۰ هزار نفر خواهد بود.

  1. مسجد بزرگ مکه، عربستان سعودی: ۱۰۰میلیارد دلار

مسجد الحرام بزرگترین مسجد و مقدس ترین مکان در اسلام در شهر مکه واقع بوده و در ابعاد ۴۰۰ هزار مربع ساخته شده است و در زمان حج ۴ میلیون انسان را در خود جای می دهد. کل هزینه ی ساخت این سازه ی مقدس برابر ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

  1. میدان کاشاقان، قزاقستان: ۱۲۴میلیارد دلار

ساخت این میدان نفتی در دریای خزر در قزاقستان در سال ۲۰۰۱ آغاز شد اما تولید نفت تا سال ۲۰۱۳ شروع نشده بود. این میدان نفتی در آب های سطحی و پر از هیدروژن سولفید قرار داشته که در زمستان یخ می زند و این مکان را به یکی از چالش برانگیزترین و گرانقیمت ترین پروژه های مهندسی جهان تبدیل می کند.

  1. ایستگاه فضائی بین المللی: ۱۵۵میلیارد دلار

ایستگاه فضائی بین المللی گرانقیمت ترین تک محصول ساخته ی دست بشر بوده و قیمت آن تا سال ۲۰۱۵ برابر ۱۵۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. ایستگاه فضائی که در آسمان شب درخشان تر از ستاره ی زهره خواهد بود، پروژه ای مشترک بین ۵ سازمان فضائی است : ناسا آمریکا، روسکاسموس روسیه، جاکسا ژاپن، ای اس ای اروپا و سی اس ای کانادا.

  1. راه آهن خلیج، کشورهای خلیج فارس: ۲۵۰میلیارد دلار

راه آهن خلیج ۶ کشور عضو شورای هماهنگی خلیج فارس را به یکدیگر متصل کرده و ۲۲۰۰ کیلومتر طول دارد. قرار بود این پروژه تا سال ۲۰۲۰ تکمیل  شود، اما به دلیل افت قیمت نفت و عدم توافق بین این ۶ کشور، اتمام این پروژه ی ۲۵۰ میلیارد دلاری به تعویق افتاد.

  1. پروژه بازسازی شهری، ترکیه: ۴۰۰میلیارد دلار

ساختار ناامن شهرهای ترکیه که در برابر زلزله مقاومت کمی دارند در طول ۲۰ سال آینده بازسازی خواهند شد. دولت ترکیه ۴۰۰ میلیارد دلار برای تخریب ۷ میلیون ساختمان و جایگزین کردن آنها با سازه های مقاوم در برابر زلزله کنار گذاشته و این پروژه، عظیم ترین پروژه بازسازی شهری در تمام دوران خواهد بود.

  1. سیستم بزرگراه بین ایالتی آمریکا: ۵۱۶میلیارد دلار

ساخت سیستم بزرگراه بین ایالتی آمریکا در ژوئن ۱۹۵۹ شروع شد و این شبکه ی بزرگراهی عظیم دارای طولی بیش از ۷۷ هزار کیلومتر است. کل هزینه ی ساخت در سال ۲۰۰۶ برابر ۴۲۵ میلیارد دلار تخمین زده می شد و با ارز امروزی این قیمت ۵۱۶ میلیارد دلار می شود و سیستم بزرگراهی بین ایالتی آمریکا را به گرانقیمت ترین ابرپروژه ی تاریخ تبدیل می کند.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *