صفحه نخست / بین الملل / کلمه سال ۲۰۱۷ توسط وبسایت دیکشنری انتخاب شد/ ربط اسرار آمیز آن به ایوانکا ترامپ چیست؟
کلمه سال 2017 توسط وبسایت دیکشنری

کلمه سال ۲۰۱۷ توسط وبسایت دیکشنری انتخاب شد/ ربط اسرار آمیز آن به ایوانکا ترامپ چیست؟

کلمه سال ۲۰۱۷ توسط وبسایت دیکشنری انتخاب شد. وبسایت دیکشنری (Dictionary.com) قطعا از شرمسار کردن خانواده ترامپ هیچ ابایی ندارد. این سایت درست یک سال قبل در سایه ی خواسته ی آشکار ترامپ در بیرون نگه داشتن غیر آمریکایی ها و عدم اجازه به آنها برای ورود به خاک این کشور، لغت “بیگانه هراسی” را به عنوان لغت سال ۲۰۱۶ انتخاب کرد و اکنون لغت “همدست” را به عنوان لغت سال ۲۰۱۷ برگزیده است. این انتخاب ممکن است در نگاه اول تصادفی به نظر برسد، اما علت آن خیلی واضح است و این نکته شایان ذکر است که این لغت به شکلی نه چندان زیرکانه به ایوانکا ترامپ اشاره می کند.

سایت Dictionary.com در بیانیه ای که در مورد لغت سال ۲۰۱۷ صادر کرده است، گفت “همدستی به معنای درگیر شدن در یک اقدام غیر قانونی یا مشکوک است که مخصوصا به همراه دیگر افراد، مشارکت و یا درگیری در یک کار نادرست اتفاق می افتد؛ و یا اگر بخواهیم توضیح ساده تری برای آن انتخاب کنیم، این لغت به معنای مسئول چیزی بودن است؛ حتی اگر غیر مستقیم انجام گیرد”.

جستجو برای معنای این واژه چندین بار در طول سال به اوج خود رسیده و اولین این جهش ها در ماه مارس، پس از برنامه پخش زنده شنبه شب رخ داد، که در آن اسکارلت جانسون نقش ایوانکا ترامپ را بازی می کرد و برای عطر جدیدش به نام “همدست” تبلیغ می کرد. در این تبلیغ طنز گونه، این محصول بدین صورت توضیح داده شده بود: “رایحه ای برای بانوانی که می توانند جلوی شوهرشان را بگیرند، اما چنین کاری نمی کنند”. اوج دیگر این جستجو ها پس از جلسه ایوانکا و گایل کینگ و اعتراف ایوانکا به این نکته بود که نمی داند همدست بودن یعنی چه. او در مصاحبه اش با شبکه CBS گفته است “اگر همدست بودن به معنای اعمال نیرویی برای انجام کار خوب و ایجاد اثری مثبت است، پس بله من همدست هستم.”

بنابراین سایت Dictionary.com به این ادعای ایوانکا اشاره دارد که این لغت را می توان به شکلی مثبت استفاده کرد. این سایت با رجوع به تمایل ایوانکا برای سکوت در قبال بیان آزار دهنده ی پدرش و در کنار آن ادعای فمینیست بودن و تلاش برای طرفداری از حقوق زنان، این چنین عنوان کرده است که “همانطور که خیلی از شما با جستجو برای یافتن معنی کلمه همدست متوجه شده اید، هیچ معنی مثبتی در مورد آن وجود ندارد. در حقیقت همدست بودن قطعا بارمنفی دارد.”

اما ایوانکا دلیل اصلی انتخاب این لغت به عنوان لغت سال ۲۰۱۷ نبود، موضوع فراتر از این حرف هاست. سایت دیکشنری در توضیحات خود آورده است “این لغت به ما می گوید که حتی سکون هم نوعی اقدام و عمل است. پذیرش یک کار نادرست همراه با سکوت ما را به این ورطه کشانده است. نباید اجازه دهیم که این کار به یک هنجار تبدیل شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، همه ی ما همدست خواهیم بود”.

البته این سایت کمی هم بر آتش زیر خاکستر دمید و نکته ی خنده داری را در مورد ترامپ مطرح کرد و در فضای توییتر خبرساز شد. اکانت متعلق به این سایت در پست خود به شوخی گفت که لغت ساختگی رئیس جمهور، یعنی ” covfefe” لغت سال بوده است.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *