صفحه نخست / هنر / کلمه ای که هیچوقت در سریال واکینگ دد نمیشنوید / واکینگ دد سریالی بیش از مردگانی متحرک است

کلمه ای که هیچوقت در سریال واکینگ دد نمیشنوید / واکینگ دد سریالی بیش از مردگانی متحرک است

کلمه ای که هیچوقت در سریال واکینگ دد نمیشوید / واکینگ دد سریالی بیش از مردگان متحرک است

دو نکته در مورد سریال واکینگ دد (مردگان متحرک) مطرح می شود. نکته ی اول کشتن سریع افراد است. دومین نکته زامبی هایی است که در یک فضای آخرالزمانی به این طرف و آن طرف می روند. هشت فصل از این سریال گذشته و است و می دانیم که واکینگ دد، چیزی بیش از داستان زامبی ها است. در این سریال بین جبهه حق و باطل جنگ صورت گرفته که نه تنها در سطح فیزیکی بلکه در سطح روانی هم رخ می دهد.

با وجود این حقیقت که هنوز، حداقل در ظاهر، آنها همه زامبی هستند، اما هیچ وقت آن کلمه (زامبی) در این سریال استفاده نشده است. این امر یک تصادف نیست ، به کار نبردن کلمه زامبی کاملا عمدی است.

بر طبق نظر رابرت کرک من کارگردان سریال واکینگ دد، در دنیایی که شخصیت های داستان در آن ساکن هستن، “زامبی” حتی وجود خارجی نیز ندارد.  کیرک من در حضور خود در “واکینگ دد” گفت: “شخصیت های داستان اصلا با مفهوم زامبی آشنا نیستند. سریال ما، مثل فضای داستانی فیلم های جرج رومرو نیست.”

به دلیل اینکه آنها از اصطلاح زامبی استفاده نمی کنند، نویسندگان از خلاقیت خود استفاده کرده و از دیگر اسامی برای این موجودات استفاده می کنند. در اینجا به ۱۰ مورد از انتخاب های آنها اشاره می کنیم.

 

واکر  (متحرک)

زامبی های سریال واکینگ دد فقط راه نمی روند. هنوز این کلمه که ریک استفاده از آن را ترجیح می دهد، نسبت به خزندگان یا آوارگان گرسنه بهتر در دهان می چرخد.

اصطلاح واکر در دومعنا استفاده شده است. در فصل ۵، ریک تلاش می کند تا با گفتن داستانی در مورد پدربزرگ خود که از جنگ جهانی دوم نجات یافته است، به مسافرین و یاوران خسته ی خود الهام بخشد: “او چند سال وانمود کرد که مرده است و پس از آن زنده شد. فکر می کنم این نکته ی مطلب است. ما کاری را که باید، انجام می دهیم و سپس زنده می شود… می دانم که همه چیز خوب پیش می رود. اینگونه زنده می مانیم: به خودمان می گوییم که ما مردگان متحرک هستیم”

این ذهیت که هیچ یک و همه ی آنها در واقع واکر هستند، به ریک کمک کرده است تا زنده بماند. بنابراین به نظر می رسد که او اسم خوبی را برای آنها انتخاب کرده است.

 

پوست خور

این اسم برای زامبی های گرسنه ی سریال واکینگ دد وحشت بیشتری ایجاد می کند. اما همچنین باید گفت که این اسم دقیق تر انتخاب شده است. این حقیقت که پوست خور حال انسان را به هم میزند، شاید عمده دلیل آن باشد که چرا ما چیز زیادی در مورد آن نشنیده ایم.

در حقیقت تا به امروز تنها دو شخصیت به زامبی ها چنین اسمی داده اند. در فصل چهارم و قسمت “خونسردی”، زمانی که کارول و ریک به یک زوج جوان و وحشت زده که به دنبال تدارکات بودند برخورد کردند آنا و سم به دشمنان خود لقب پوست خور را دادند.

متاسفانه، این زوج حضور کمی در سریال داشتند و اسم آنها را به زور به یاد می آوریم، چه برسد به اینکه بخواهیم کلمه ی پوست خور را در حافظه داشته باشیم.

 

ولگرد

زمانی که ریک و همراهانش با الکساندرا ملاقات کردند، می توانستند بلافاصله بگویند که در آخرالزمان زامبی ها تجربه ی بسیار متفاوتی را به دست آورده اند. همین نکته برای اسم شکارچیان زامبی آن سوی دیوارها صادق بود.

آرون اولین الکساندریتی بود که در فصل ۵ و در قسمت “فاصله” به این اسم اشاره کرد. او به گروهی اشاره می کرد که ریک و همراهانش را تعقیب می کردند. با در نظر داشتن این حقیقت که او و گروهش زامبی ها را از دور مشاهده می کردند، باعث شد که این نام منطقی به نظر برسد.

 

کریپر (خزنده)

مرل دیکسون دایره لغات متنوعی دارد و به این اسامی علاقه ی خاصی نشان می دهد. مطمئنا بسیار از آن اسامی به همتای زنده ی او تعلق داشتند و اکثر آنها هیچ حسی را منتقل نمی کردند و یا مناسب نبودند. اما او اسمی خوب را به کار برد. در فصل ۳، قسمت “با من بیا”، او به زامبی ها لقب خزندگان را داد.

از لحاظ منطق و زیبایی شناسی، این اسمی بهتر برای زامبی هاست. آنها خیلی سریع حرکت نمی کنند و بنابراین با این نام سرعت آنها بهتر توصیف می شود. البته، بدن های ناقص و رو به زوال آنها واقعا چندش آور است.

 

لرکر (کمین گیر)

با جلو رفتن داستان واکینگ دد، استفاده از اسامی متعدد برای زامبی ها منطقی به نظر می رسد. البته تمامی این اسامی معنای یکسانی را نمی رساندند. این موضوع در مورد فرماندار صادق بود، او در زمان حضور خود در وودبری از چندین نام استفاده کرد.

در قسمت “با من بیا”، او به واکری که فک و دست نداشت لقب لرکر را داد. با در نظر گرفتن این حقیقت که زامبی هیچ صدمه ای نمی توانست برساند، این نام برای او مناسب می شود.

 

راتر (فاسد کننده)

اکثر سریال واکینگ دد دور از مناطق شهری فیلمبرداری شده است. در هارج از شهر و داخل یک روستای دورافتاده، با پرسه زدن در خیابان های فرعی، فرار کردن از مرگ حداقل کمی راحت تر انجام می شود. اما زامبی ها افراد باقیمانده را در بیمارستان گردی مموریال محاصره کرده اند. بنابراین می توان به راحتی مشاهده کرد که چرا آنها به این حالت مادی خود علاقه دارند.

در فصل ۵ و قسمت “اسلب تون”، افسر گرمن خطاب به زامبی ها از نام خاصی استفاده کرد : راتر. شاید این به دلیل بوی بد آنها بود. یا شاید او طرفدار سریال انگلیسی در داخل گوشت In the Flesh است، که در آن این، اسم مستعار زامبی ها است.

 

احمق

تمام اسمی زامبی ها به شکلی یکسان ساخته نمی شوند. و حتی شخصیت های سریال واکینگ درد اعتراف می کنند زمانی به اسمی رسیدند که واقعا مناسب نبود. این اتفاقی بود که در فصل ۲ و قسمت نبراسکا افتاد، زمانی که ریک، هرشل و گلن با دیو و تونی برخورد کردند.

این بازماندگان دشمنان ریک بودند. اما قبل ازینکه بفهمند آینده ی خوبی در انتظارشان نیست، این دو گروه داستان هایی را در مورد زندگی در جاده رد و بدل کردند. زمانی که ریک آشکار کرد که آنها به زامبی ها لقب واکر داده اند، دیو تحت تاثیر قرار گرفت و گفت که اسم ریکی را به اسمی که خود انتخاب کرده بود ترجیح می دهد : احمق.

 

بدن های سرد

گرایش های آدمخوارانه گروه بسیار وحشیانه بود. و ظاهرا ترجیح آنها به گوشت تازه باعث شد که نسبت به بخش هایی از بدن زامبی ها که اشتها را کور می کنند، آگاه شوند.

در قسمت “بی پناهگاه”، مارتین زامبی ها را با عنوان بدن های سرد مورد خطاب قرار داد. اگر بخواهیم عملی به قضیه نگاه کنیم این یک اسم مفید است. درون رگ زامبی ها هیچ خونی جریان ندارد و بنابراین بدنشان سرد و غیر قابل خوردن است.

 

خوره

دریل دیکسون یکی از پرطرفدارترین شخصیت های واکینگ درد است. بنابراین خجالت آور است که نام مورد علاقه ی او برای زامبی ها ذکر نشود.

در فصل ۲ و قسمت “آخرین نفر را نگهدار”، او و آندرا به مردی رسیدند که از درختی آویزان شده بود. “به او نگاه کن که مثل یک عروسک بزرگ از درخت آویزان شده است، خوره های دیگر آمدند و تمام گوشت پای او را خوردند”

مطمئنا اینکه به کسی خوره بگوییم برای او خوب است. اما در واقعیت برای شخصی که سعی کند شما را زنده زنده بخورد، اسم چندان خوبی نیست.

 

گازگیر

فرماندار یکی از شریرترین افراد در سریال واکینگ دد است. اما او اسامی خوبی برای زامبی ها انتخاب می کرد. علاوه بر بی خاصیت، او یکی از بهترین اسم ها را برای زامبی ها برگزید. نام مورد علاقه ی او یعنی گازگیر بود، نامی که ساکنین وودبری هم از آن استفاده می کردند.

گازگیر بخوبی زامبی ها را توصیف می کند. خطرناک ترین خاصیت آنها تمایل آنها به خوردن بدن افراد زنده است. زمانی که صحبت از دشمنی بین ریک و فرماندار می شود، ممکن است در نهایت ریک برنده میدان باشد اما وقتی در مورد اسامی که خطاب به زامبی ها استفاده می شوند صحبت می کنیم، فرماندار پیروز ماجراست.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

اکران مردمی دشمن زن با حضوز جواد یساری / حضور الناز حبیبی وجواد یساری در پردیس هروی

  اکران مردمی دشمن زن با حضوز جواد یساری / حضور الناز حبیبی وجواد یساری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *