صفحه نخست / هنر / پیشنهاد فیلم برای نوروز / ۱۰ فیلم دهه ی ۱۹۸۰ که ماندگار شدند
پیشنهاد فیلم برای نوروز / 10 فیلم دهه ی 1980 که ماندگار شدند

پیشنهاد فیلم برای نوروز / ۱۰ فیلم دهه ی ۱۹۸۰ که ماندگار شدند

پیشنهاد فیلم برای نوروز / ۱۰ فیلم دهه ی ۱۹۸۰ که ماندگار شدند

فیلم های ماندگار کلاسیک زمان کلاسیک صنعت فیلم سازی

تماشای فیلم های دوره ی جوانی از روی علاقه، یک امر طبیعی است، اما با گذشت زمان، چیزی که زمانی جالب و سرگرم کننده بود ممکن است قدیمی شده و جذابیت قبل را نداشته باشد. فیلم های دهه ی ۱۹۸۰ از این دسته اند. برای مثال فیلم “سه مرد و یک بچه” جزو سودآور ترین فیلم های سال ۱۹۸۷ بود. چطور چنین اتفاقی افتاد؟ خوب باید بدانید که مردم در سال ۱۹۸۷ روی دست راست خود ۱۷ ساعت مچی هم می بستند، پس خیلی هم از آن ها بعید نیست. اما با نزدیک شدن سی امین سالگرد فیلم “شاهزاده عروس”، ما به یاد می آوریم که در دهه ی ۱۹۸۰، تعداد زیادی از فیلم های ماندگار کلاسیک تولید شدند. کدام فیلم ها توانسته اند بعد از این همه سال ماندگار شوند؟ اجازه دهید تا از ماشین زمان خود استفاده کرده و به گذشته نگاهی بیندازیم.

  1. هواپیما!  (۱۹۸۰)

قالب بزرگنمایی برای خنده آور بودن در ژانر کمدی، برای اولین بار توسط زاکر/آبراهامز/زاکر در فیلم “هواپیما”، به نمایش درآمد. نسبت موفقیت به شکست  در این فیلم در بالاترین حد خود قرار دارد. در این فیلم چندین جوک از دهه ی ۸۰ وجود داشته که بینندگان جوان متوجه آنها نمی شوند، اما احتمالا قسمتهایی از فیلم مثل فلش بک تد استرایکر به فیلم کازابلانکا که ناگهان به تقلید مسخره آمیزی از فیلم تب شنبه شب مبدل می گردد همیشه برای همه حنده آور خواهد بود. لسلی نیلسن که سابقا در فیلم های درام نقش ایفا کرده است، در این فیلم نقشی کمدی را بر عهده داشته و بخوبی در آن جا افتاده است.

  1. “راهزنان زمان” (۱۹۸۱)

“مادر! پدر! به آن دست نزنید! آن چیز شیطانی است!” یک پسر بچه با قوه تخیل بالا از دنیای کسل کننده ی خود جدا شده و برای جستجوی گنج به خدمه ی کوتوله یک کشتی ملحق می شود. این ماجراجویی با سفر در زمان از اثر مانتی پایتن تری گیلیام اقتباس شده و یک سفر در تاریخ و افسانه هایی نظیر آگاممنون، ناپلئون و رابین هود از خود راضی بوده که نقش آن را جان کلیس بازی کرده است. حس کودکی موجود در این فیلم هیچگاه قدیمی نمی شود.

 

  1. “هواپیماها، قظارها، و ماشین ها” (۱۹۸۷)

جان هیوز پادشاه فیلم های کمدی نوجوان دهه ی ۱۹۸۰ بود. اما با گذشت زمان، آن فیلم ها پیچیده تر می شدند. اولین فیلم کمدی بزرگسالان اثر جان هیوز “هواپیماها، قظارها، و ماشین ها”، به یک فیلم کلاسیک خوب تبدیل شده که اوقات فراغت شما را پر می کند. این فیلم داستان چند همسفر ناهماهنگ بوده که در تلاشند تا در وسط بوران و برف، به خانه ی خود در شیکاگو برسند. استیو مارتین و جان کندی نقش های بامزه ای را ایفا کرده اند و بخش آخر فیلم همیشه اشک شما را در می آورد.

  1. “گرگینه ی آمریکایی در لندن” (۱۹۸۱)

در سایه ی فیلم های بازارشکن هالیوود، فیلم های وحشتناک در اواخر دهه ی ۱۹۸۰ رو به انقراض بودند، اما در دوره کوتاهی از این دهه، فیلمسازان بزرگی توانستند تا استودیو ها را متقاعد کنند و فیلم های پرهزینه و ۱۸+ بسازند. جان لندیس در فیلم “گرگینه ی آمریکایی در لندن” نمایشی مخوف از شخصیت جادویی ریک باکر و همچنین یک شخصیت یهودی منحصر بفرد فیلم “مرد گرگی” بود. ترس و خنده های سکانس های این فیلم، هنوز هم گیرایی دارد، اما تراژدی غیر قابل اجتناب موجود در این فیلم است که هنوز، ۳۶ سال پس از اکران آن، احساسات بینندگان را بر می انگیزد.

 

  1. “ای تی، موجود فرازمینی” (۱۹۸۲)

لازم به ذکر نیست که فیلم شاهکار استیون اسپیلبرگ در سال ۱۹۸۲ با گذشت زمان هنوز ماندگار است، اما چیزی که آن را خاص می کند پایان بی نظیر آن است. اسپیلبرگ مشکلی با ساخت فیلم های دنباله داری نظیر ایندیانا جونز ندارد، اما او به درستی تشخیص داده است که “ای تی” به طرز منحصر بفردی بینندگان را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی اوقات بهتر است بیخیال کمال گرایی شد، مخصوصا زمانی که از نسلی به نسل دیگر، طرفداران جدیدی برای فیلم پیدا می شوند.

 

  1. “چهکسی برای راجر رابیت پاپوش دوخت”  (۱۹۸۸)

اثر نوار رابرت زمیک یک داستان شگفت انگیز بصری است که در سال ۱۹۸۸ روی پرده رفت و اکنون نیز جذابیت خود را دارد. ۲۹ سال بعد، هنوز هم جذاب است که شخصیت های انیمیشنی بسیاری از استودیوها نظیر وارنر برادرز و دیزنی را ببینیم که با هم رویارو می شوند. اگر بخواهیم حضور کوتاه یک شخصیت در انیمیشن را ببینیم ممکن است لازم باشد چندین بار آن قسمت از فیلم را تماشا کنیم، اما بهترین قسمت فیلم، دیدن باب هاسکین در حال تعامل با بازیگرانی است که اکثرا در صحنه حضور فیزیکی ندارند.

 

  1. “پسر کاراته کار” (۱۹۸۴)

جانی ج. آدویلدسون به سراغ ساخت فیلم های محبوب رفت و به خاطر ساخت فیلم راکی اسکار گرفت و پس از آن در سال ۱۹۸۴ فیلمی را ساخت که محبوبیت خود را بتدریج بدست آورد. این فیلم از آن دست فیلم های دهه ی ۸۰ است که قطعا دیده اید و کیفیت زمانی فیلم چیزی است که آن را امروزه بسیار لذت بخش می کند. اما پات موریتا در نقش آقای میاگی خردمند در این فیلم یک سلاح مخفی است، مشاوره های خردمندانه ی او به دانیل لاروسو باعث رقم زدن یک پایان رضایت بخش برای فیلم می شود.

 

  1. “عروس شاهزاده” (۱۹۸۷)

باور کردنی نیست که سی سال پس از نمایش تئاتر این فیلم، هنوز هم با داستان جذاب و رو راست و ماجراجویی های خود زنان و مردان جوان را شیفته ی خود کند. نقش جذاب کری الوز هیچگاه قدیمی نمی شود. ویلیام گلدمن این داستان را از کتاب خود اقتباس کرد و با کارگردانی عالی راب رینر، فیلمی ماندگار را رقم زد. ترکیب یک داستان عاشقانه و کمدی یک فیلم فوق العاده را پدید آورده است.

 

  1. “توتسی” (۱۹۸۲)

این کمدی درباره ی یک بازیگر بیچاره (داستین هافمن) است، کسی که خود را به شکل یک زن در آورده تا به اهدافش برسد. اما هافمن و کارگردان سیدنی پولاک با حساسیت بالایی در این فیلم کار کرده اند. در همین حال که فیلم با کمدی کلاسیک خود، صحنه به صحنه شما را شیفته ی خود می کند، نگاه تندی به تبعیض جنسیتی دارد.

  1. “شیرجه” (۱۹۸۴)

تام هنکس در این فیلم مشهور شد. این فیلم کمدی رومانتیک در مورد یک مرد و یک پری دریایی (دریل حنا) است، که جان مرد را در کودکی و همچنین در بزرگسالی نجات داده است. این فیلم از آن دست فیلم هایی است که یک موجود دریایی خارج از دریا زندگی می کند. لوول گنز و بابالو مندل نویسندگان این فیلم بوده اند. پس از این فیلم بود که جان کندی (برادر دوست داشتنی و خشن هنکس) و یوجین لوی (زیست شناس دریایی که دیوانه بود و به هر قیمتی میخواست پری دریایی را بدست آورد) به ستاره های برنامه تلویزیونی کانادایی تلویزیون شهر دوم تبدیل شدند.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

 

در همین رابطه

اکران مردمی دشمن زن با حضوز جواد یساری / حضور الناز حبیبی وجواد یساری در پردیس هروی

  اکران مردمی دشمن زن با حضوز جواد یساری / حضور الناز حبیبی وجواد یساری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *