صفحه نخست / سلامت / همه چیز در مورد سرطان ریه / درمان های جدید سرطان ریه چیست
همه چیز در مورد سرطان ریه / درمان های جدید سرطان ریه چیست

همه چیز در مورد سرطان ریه / درمان های جدید سرطان ریه چیست

همه چیز در مورد سرطان ریه / درمان های جدید سرطان ریه چیست

 

سرطان ریه در بین سایر سرطان ها بیشترین مرگ و میر را دارد. اما این بیماری همیشه این چنین مطرح نبوده است. قبل از استفاده ی گسترده از غلطک های مکانیکی سیگار ساز، سرطان ریه نادر بود. امروزه کشیدن سیگار باعث کشته شدن ۹ نفر از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان ریه می شود، در این بین گاز رادون، آلودگی و عوامل دیگر نقش کمتری ایفا می کنند. داروهای جدید امید را برای درمان این بیماران زنده می کند.

 

سیگار علت سرطان ریه

سیگار پر از مواد شیمیایی سرطان زاست. همچنین کشیدن سیگار باعث بی اثر کردن سیستم دفاع طبیعی ریه ها می شود. مجاری هوا دارای تارهای ریزی به نام سیلیا هستند. آنها برای حفاظت از ریه سموم، باکتری و ویروس ها را دفع می کنند. تنباکو باعث توقف عملکرد سیلیا می شود. این موضوع باعث می شود که عوامل سرطان زا افزایش یابند.

 

علائم

سرطان ریه در ابتدا آهسته و بدون سروصدا شروع می شود. معمولا در مراحل اولیه ی این بیماری هیچ علامت یا نشانه ای وجود ندارد. با بدترشدن آن، شاهد علائم زیرا خواهید بود:

سرفه ای که متوقف نمی شود.

درد در قفسه ی سینه، مخصوصا در زمان نفس عمیق

تنگی نفس

سرفه همراه با مخاط خونی

خستگی

 

آیا معاینه می شوید؟

نوعی از تصویربرداری به نام سی تی پیچشی در بعضی افراد منجر به تشخیص سرطان ریه می شود، اما مشخص نیست که آیا این تشخیص جان آنها را نجات خواهد داد یا خیر.

نیروی خدمات پیشگیری ایالات متحده توصیه می کند افراد ۵۵ تا ۸۰ سال که زیاد سیگار می کشند، هر سال سی تی اسکن بگیرند. همین پیشنهاد به افرادی که از ۱۵ سال قبل به بعد عادت به کشیدن سیگار زیاد داشته اند ارائه می شود.

 

تشخیص

اگر برای مثال به دلیل تداوم سرفه ها یا خس خس کردن دکتر شما فکر می کند که به سرطان ریه مبتلا شده اید، احتمالا برای شما عکس برداری اشعه ایکس از سینه یا دیگر تست های عکس برداری  می نویسد. همچنین نیاز است تا برای تست خلط سینه، سرفه کنید تا مخاط شما تست شود. اگر هرکدام ازین تست ها مشخص کند که شاید مبتلا به سرطان باشید، احتمالا باید نمونه برداری بر روی شما صورت گیرد.

 

نمونه برداری چیست؟

دکتر شما نمونه ی کوچکی از زائده ی مشکوک را معمولا با یک سوزن برداشته تا برای بررسی زیر میکروسکوپ قرار گیرد. با مطالعه ی این نمونه، آسیب شناس می تواند تعیین کند که آیا تومور مربوط به سرطان ریه هست یا خیر و اگر هست، از کدام نوع تومور می باشد.

 

دو نوع اصلی

سرطان ریه سلول کوچک هجومی تر است به این معنا که در سایر بخش های بدن سریعتر پخش می شود. این بیماری ارتباط زیادی با مصرف سیگار داشته و در بین افرادی که سیگار نمی کشند نادر است. سرطان ریه سلول غیر کوچک کندتر رشد کرده و رایج تر است. ۸۵ درصد از سرطان های ریه در این دسته قرار می گیرند.

 

در کدام مرحله بیماری قرار دارید؟

تعیین مرحله ی بیماری توصیف می کند که سرطان تا چه اندازه پخش شده است. سرطان ریه سلول کوچک به دو مرحله تقسیم بندی می شود: “محدود” که بدین معناست که سرطان در یک ریه و گره های لنفاوی وجود دارد و “وسیع” که بدین معناست که سرطان به ریه ی دیگر یا فراتر از آن انتشار پیدا کرده است. سرطان ریه سلول غیر کوچک بسته به میزان انتشار به مراحل یک تا چهار دسته بندی می شود.

 

درمان در مراحل اولیه بیماری

زمانی که دکترها سلول های سرطانی غیر کوچک را قبل از انتشار بیشتری پیدا می کنند، عمل کردن ممکن است به بیمار کمک نماید. جراح بخشی از شش را که دارای تومور است و یا در صورت لزوم کل شش را بر می دارد. بعضی از افراد پس از آن در پرتودرمانی یا شیمی درمانی شرکت کرده تا بقایای سلول های سرطانی از بین بروند. جراحی معمولا در مورد سرطان ریه سلول کوچک صورت نمی گیرد، زیرا احتمالا قبل از تشخیص در بدن منتشر شده است.

 

اگر مبتلا به سرطان ریه پیشرفته باشیم چه کار باید کرد؟

زمانی که سرطان ریه آنقدر پخش شده باشد که درمان آن غیر ممکن به نظر برسد، ممکن است درمان به طولانی تر شدن حیات فرد کمک کرده و کیفیت زندگی وی را بهبود بخشد. پرتو درمانی و شیمی درمانی می توانند تومور را بشکنند و به کنترل علائمی نظیر درد استخوان یا انسداد مجاری تنفقسی کمک کنند. شیمی درمانی معمولا درمان اصلی برای سرطان ریه سلول کوچک محسوب می شود.

 

درمان های جدید

اگر سایر رویکردها جواب ندادند، درمان هدفمند در کنار شیمی درمانی کمک کننده است. یک نوع از این درمان ها، از رشد رگ های خونی جدید که باعث تغذیه سلول های سرطانی می شوند جلوگیری می کند. انواع دیگر این درمان باعث توقف سیگنال هایی شده که منجر به تکثیر سلول های سرطانی می شوند.

ایمونوتراپی بر روی سیستم ایمنی بدن شما کار کرده تا با موارد پیشرفته ی سرطان سلول غیر کوچک مبارزه نماید. این درمان در مورد تمام افراد کارساز نیست، اما زمانی که جواب دهد، نتایج خوب خواهند بود. همچنین باید شیمی درمانی را نیز بگذرانید.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

 

در همین رابطه

از انلاین بودن دوستانمان در اینستا مطلع شویم/اپدیت اینستا،انلاین بودن بروش چراغ سبز

از انلاین بودن دوستانمان در اینستا مطلع شویم/اپدیت اینستا،انلاین بودن بروش چراغ سبز یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *