صفحه نخست / سرخط اخبار / همه چیز درباره ویتامین ب۱۲ / معرفی فواید ب۱۲

همه چیز درباره ویتامین ب۱۲ / معرفی فواید ب۱۲

همه چیز درباره ویتامین ب۱۲ / معرفی فواید ب۱۲

اگر خستگی مدام، ناتوانی در تمرکز، بی خوابی و مشکلات روده دارید، یا داروهایی برای کاهش اسید معده مصرف می کنید، این مطلب را از دست ندهید.

ویتامین ب۱۲ ویتامینی حساس و ضروری برای بدن می باشد که در خونسازی و عملکرد سیستم عصبی، نقش مهمی ایفا می کند. کمبود آن منجر به یکی از انواع کم خونی شدید شده و گلبول های قرمز خون نیز به شکلی غیر طبیعی درمی آیند. هم چنین با کمبود ویتامین ب۱۲، عملکرد کل بدن تحت تاثیر منفی قرار گرفته و انتقال اکسیژن با کندی اتفاق می افتد. هم چنین سیستم دفاعی بدن ضعیف می شود. کمبود آن در سیستم عصبی و خونسازی نیز تاثیر منفی داشته زیرا تکثیر سلول ها در بافت عصبی و دستگاه گوارش و مغز استخوان با حضور این ویتامین اتفاق می افتد.

کمبود ویتامین ب ۱۲، در کسانی که دچار مشکلات گوارشی هستند، داروهای اسید معده دریافت می‌کنند و کسانی که رژیم‌های گیاهی دارند، شایع است. همه به ویژه زنان به مقادیر کافی ویتامین ب ۱۲ نیاز دارند که باید از طریق رژیم غذایی دریافت کنند.

با این حال از ۸ حقیقت مهم در مورد فقر ویتامین ب ۱۲ نباید چشم‌پوشی کرد:

۱- زنان بیشترین نیاز به ویتامین ب ۱۲ را دارند

هرکسی به این ویتامین نیاز دارد اما افراد خاصی مانند سالمندان و زنان باید بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ را دریافت کنند. میزان نیاز روزانه زنان بخصوص زنان باردار به این ویتامین ۲,۸ میکروگرم است در حالی که این میزان برای مردان ۲.۴ میکروگرم است.

۲- کمبود ویتامین ب ۱۲ باعث آسیب دائمی می‌شود

کمبود ویتامین ب ۱۲ که سالها ادامه داشته باشد، تشدید می‌شود و می‌تواند آسیب عصبی غیرقابل بازگشت را ایجاد کند. از دست دادن حافظه، گیجی، ناتوانی در تمرکز، آسیب‌های عصبی، بی‌خوابی، اختلال در نعوظ حتی مشکلات روده و کنترل مثانه از دیگر عوارض کمبود طولانی مدت ب ۱۲ است. بسیاری از این عوارض در صورت تشخیص سریع و درمان می‌تواند معکوس شود.

۳- کودکان هم به کمبود ویتامین ب ۱۲ مبتلا می‌شوند

کمبود ویتامین ب ۱۲ در کودکان جدی است و می‌تواند با علائمی نظیر کم‌خونی، مشکلات حرکتی، مشکل رسیدن به نقاط عطف رشد و اختلال رشد همراه باشد که ممکن است منجر به مرگ شود. کمبود ویتامین ب ۱۲ در نوزادان نادر است اما می‌تواند رخ دهد البته اگر کودکی تغذیه بدون غذاهای حیوانی داشته باشد یا اگر شیر مادری که گیاهخوار است را بخورد یا بعد از دوران نوزادی همچنان فقط شیر مادرش را بخورد. بر طبق یک مطالعه که نتیجه آن در ژورنال پزشکی کودکان منتشر شده است، مصرف مکمل‌های ب ۱۲ توسط مادران در دوران بارداری می‌تواند از پیش آمدن این مشکل برای نوزادان جلوگیری کند.

۴- فقر ویتامین ب ۱۲ با خستگی مدام در ارتباط است

اگرچه ویتامین ب ۱۲ در تولید سلول‌های خونی و حمایت از عملکرد اعصاب موثر است اما نقش مهمی نیز در تبدیل مواد مغذی به انرژی دارد. اگر شما مدام احساس خستگی و ضعف می‌کنید، وقت آن رسیده که ویتامین ب ۱۲ بیشتری را از راه رژیم غذایی دریافت کنید. فراموش نکنید که محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز و تخم مرغ، بوقلمون، مرغ، ماهی و شیر بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ را دارند.

۵- گیاه‌خواران آسیب‌پذیرتر هستند

بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ در محصولات حیوانی یافت می‌‌شود و کسانی که تابع رژیم‌های غذایی گیاهی هستند، برای جلوگیری از ابتلا به فقر ویتامین ب ۱۲ باید مکمل‌های این ویتامین را دریافت کنند. خستگی و سرگیجه‌های مداوم از علائم اصلی فقر ویتامین ب ۱۲ در گیاه خواران است.

۶- بزرگسالان سالمند در معرض خطر هستند

هر کسی در هر سنی می‌تواند دچار فقر ویتامین ب ۱۲ شود اما مشکلات جدی سلامتی در صورت فقر این ویتامین زمانی بیشتر می‌شود که شما بیش از ۵۰ سال سن داشته باشید. در صورت تشدید مشکل و عدم جبران فقر ویتامین ب۱۲ از طریق غذا در بزرگسالان، بنا به توصیه پزشک شاید نیاز به تزریق این ویتامین و یا استفاده از مکمل‌ها باشد.

۷- داروهای سوزش سر دل مقصر فقر ویتامین ب ۱۲ هستند

این داروها از آنجا که تولید اسید معده را سرکوب می‌کنند، جذب ویتامین ب ۱۲ را سخت‌تر می‌کنند. اگر داروهای تجویزی برای سوزش سر دل مصرف می‌کنید و علائمی از قبیل ضعف، سرگیجه یا خستگی دارید، با پزشک‌تان درباره احتمال کمبود ویتامین ب ۱۲ مشورت کنید. مصرف منظم مکمل‌های این ویتامین می‌تواند بر غلبه بر این شرایط کمک کند.

۸- ممکن است، فقر ویتامین ب ۱۲ با دمانس اشتباه گرفته شود

نشانه‌های کمبود این ویتامین اغلب مشابه زوال عقل است، از قبیل از دست دادن حافظه، گیجی، مشکلات تفکر و استدلال. و همین مساله تشخیص کمبود ویتامین از زوال عقل را مشکل می‌کند به خصوص افرد مسن که در معرض خطر هر دوی این‌ها هستند و غالبا شرایطشان با هم تداخل دارد. ۷۵ تا ۹۰ درصد افراد دچار کمبود ویتامین ب ۱۲ عوارض عصبی مانند زوال عقل دارند. ولی حتی کاهش ب ۱۲ در افراد جوان هم، علایم زوال عقل را نشان می‌دهد.

منبع : الو دکتر

در همین رابطه

چگونه با مواد داخل یخچال جلوی حمله قلبی بایستیم/دفاع پتاسیمی در مقابل حمله قلبی

چگونه با مواد داخل یخچال جلوی حمله قلبی بایستیم/دفاع پتاسیمی در مقابل حمله قلبی

چگونه با مواد داخل یخچال جلوی حمله قلبی بایستیم/دفاع پتاسیمی در مقابل حمله قلبی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *