صفحه نخست / سرخط اخبار / نسل کشی مسلمانان روهیگینا / سازمان ملل از نسل کشی مسلمانان میانمار می گوید

نسل کشی مسلمانان روهیگینا / سازمان ملل از نسل کشی مسلمانان میانمار می گوید

نسل کشی مسلمانان روهیگینا / سازمان ملل از نسل کشی مسلمانان میانمار می گوید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه گفت که احتمالا علیه روهینگیایی‌ها در ایالت راخین میانمار اقدامات نسل‌کشی صورت گرفته است.

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در سخنرانی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل اظهار داشت: گزارش‌هایی از تخریب روستاها با بولدوزر نشان می‌دهد که مقامات به طور عمد شواهدی از جرایم رخ داده در این منطقه را از بین برده‌اند.

وی افزود: این خشونت‌ها کاهش پیدا نکرده  و به همین دلیل مسلمانان روهینگیا هنوز در حال فرار هستند.

روز سه‌شنبه نیز معاون دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشر پس از بازدید ۴ روزه خود از اردوگاه‌های مسلمانان روهینگیا در «بازار کاکس» بنگلادش گفت: با توجه به آنچه که ما در منطقه بازار کاکس دیدیدم فکر نمی‌کنم بتوان نتیجه دیگری جز اینکه میانمار هنوز به پاکسازی قومیتی مسلمانان روهینگیا ادامه می‌دهد، بگیریم.

از روز ۲۵ آگوست پس از آن‌که موج جدید خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا آغاز شد، خانه‌هایشان به آتش کشیده شد و زنان و کودکانشان مورد تجاوز ارتش میانمار قرار گرفت که در نتیجه آن بیش از ۷۰۰ هزار نفر از این افراد آواره شده و به بنگلادش گریخته‌اند.

مسلمانان میانماری ساکن ایالت راخین در غرب میانمار به نام مسلمانان روهینگیا شناخته می شوند. آنان دست‌کم از سال ۲۰۱۲ مورد حمله بوداییان هستند و آنچه بر شدت این وضعیت می‌افزاید سکوت مقامات دولتی است تا جایی که گاه نظامیان دولتی نیز در اقدامات خشونت‌بار سهیم می‌شوند.

بنگلادش و میانمار در تاریخ ۲۳ نوامبر توافق‌نامه‌ای را به منظور بازگشت آوارگان روهینگیایی امضا کردند که طبق آن قرار بود روند بازگشت از ۲۳ ژانویه آغاز شود اما این اتفاق رخ نداد.

منبع : خبرگزاری فارس

در همین رابطه

تحریم های اروپا علیه ایران / تحریم تازه ای تصویب نمی شود

تحریم های اروپا علیه ایران / تحریم تازه ای تصویب نمی شود امروز و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *