صفحه نخست / مد و زیبایی / نحوه رفتار در رستوران های مجلل/ ۲۰ عملی که نباید انجام داد
نحوه رفتار در رستوران

نحوه رفتار در رستوران های مجلل/ ۲۰ عملی که نباید انجام داد

نحوه رفتار در رستوران مجلل ، ۲۰ علملی که نباید انجام داد: بیرون از منزل شام خوردن به معنی خوشگذراندن و تجربه ای لذت بخش است. ما به موقع در آن مکان حاضر می شویم، می نشینیم، سفارش می دهیم، غذا را می خوریم، صورتحساب را پرداخت می کنیم و آنجا را ترک می گوییم. اگرچه که به نظر می رسد این یک کار آسان و بدون پیچیدگی است، اما قوانین نانوشته ی بسیاری وجود دارد که بایستی از آنها، بخصوص در مکان های مجلل تر، تبعیت کنید.

رسیدن به رستوران، تنها چند دقیقه قبل از بسته شدن آشپزخانه
اگر رستورانی ساعت ۱۱ بسته می شود، به این معنا نیست که شما می توانید ساعت ۱۰:۵۰ وارد رستوران شوید و انتظار داشته باشید که کارکنان با این حرکت شما، مشکلی نداشته باشند. خدمه رستوران روز طولانی و سختی داشته اند، و قبل از رفتن به خانه، تمیزکاری های بسیاری دارند. به خاطر اینکه شما می خواهید چیزی بخورید، آنها را تا دیروقت مجبور به ماندن در رستوران نکنید.

خیلی دیر تر از آنچه باید، رفتن به رستورانی که در آن میز رزرو کرده اید

رستوران های شلوغ مانند یک ماشین های روغن کاری شده، کار می کنند و زمانی که فردی که میزی رزرو کرده، در رستوران خیلی دیر حاضر شود( ویا اصلا حاضر نشود)، مثل این است که پیچی در کار می افتد و کار تمام کسانی که آن میز را رزرو کرده اند، به مشکل می خورد. اگر قرار است بیشتر از ۱۰ دقیقه تاخیر داشته باشید، به رستوران زنگ بزنید و آنها را در جریان بگذارید.

بی احترامی کردن به خدمه ی رستوران
اگر گوشت استیک شما بیش از حد پخته است، تقصیر گارسون نیست. با گارسون ها مهربان باشید، و آنها نیز با شما مهربان خواهند بود. این امر یک قانون همگانی است که  متاسفانه، مردم اغلب آن را فراموش می کنند.

انعام دادن کمتر از ۲۰% از صورتحساب
جز در زمانی که، گارسون تمام مدت سرو غذا، در حال صحبت با همکارانش باشد و اصلا نگران انجام وظایف شغلی خود نباشد، دلیلی برای انعام کمتر از ۲۰% برای آنها وجود ندارد، بخصوص در رستوران های عالی. خدمتکاران براساس انعام شما، پول پس انداز می کنند، پس اگر دوست ندارید به اندازه انعام دهید، اصلا رستوران نروید.

بردن فرزندان شلوغ خود به رستوران
شما فرزندتان را بهتر از هرکس دیگری می شناسید. اگر فکر می کنید آنها شلوغ می کنند، مزاحم شام خوردن دیگران می شوند، و سر راه گارسون قرار می گیرند، برایشان در خانه، یک پرستار بچه استخدام کنید. شاید فکر کنید این رفتار آنها با مزه است، اما اینگونه نیست.

همراه داشتن سگ و حیوان خانگی (این قسمت رو خودم یه مقدار عوض کردم چون در کشور ما سرویس داگ وجود ندارد)
بعضی افراد حیوان خانگی خود را به رستوران می برند. رستوران جای حیوانات نیست، مگر اینکه در فضای بیرون از رستوران بنشینید.

عوض کردن پوشک کودک، روی میز رستوران
بله، در حقیقت بعضی افراد این کار را انجام می دهند. به یاد داشته باشید، مشتریان بعدی باید روی همین میز غذا بخورند، و هیچ کس دوست ندارد چنین صحنه ای را ببیند، یا بد تر از آن، بویش را استشمام کند.

ترک نکردن رستوران، بعد از پرداخت صورتحساب
هرچه گارسون ها، به میزهای کمتری خدمت رسانی کنند، انعام کمتری هم دریافت می کنند. اگر شما بعد از پرداخت صورتحسابتان، نزدیک به یک ساعت در رستوران وقت بگذرانید، در حقیقت زمان خدمتکاران را تلف کرده اید، و برای آنها هزینه ای تراشیده اید. و انگار تمام سیستم رزرواسیسون را از مسیرش گمراه کرده اید.

نادیده گرفتن گارسون
هنگامی که در ابتدا، گارسون، خودش را به شما معرفی می کند، صحبت او را به خاطر سفارش نوشیدنی تان، قطع نکنید. و زمانی که آنها در حال توضیح پیشنهاد سرآشپز هستند، بار اول به صحبت آنها توجه کنید تا مجبور به تکرار صحبت هایشان نباشند. در رستوران های عالی، گارسون از شما می پرسد که آیا سوالی در مورد منوی غذا دارید یا خیر؛ از این فرصت برای پرسیدن سوال استفاده کنید!

باقی گذاشتن دستمال کاغذی های کثیف، روی میز
بعد از رفتن شما، کسی باید آن دستمال ها را بردارد، و این کار اصلا خوشایند نیست. همچنین، لطفا در دستمال سفره بینی تان را نگیرید (فین نکنید). این کار واقعا آزاردهنده ست است.

مشاجره کردن
هرگز کسی نمی خواهد که پرسر و صدا ترین فرد در رستوران باشد. اگر رستوران، کمی پر سرو صدا باشد، عیبی ندارد اگر شما هم بلندتر حرف بزنید؛ اما درگیر شدن در یک مشاجره با همسرتان، گارسون یا دیگر افراد، تنها شما را بد جلوه می دهد، بلکه برای تمام افرادی که صدای شما را می شنود نیز، ناخوشایند است.

دروغ گفتن در خصوص داشتن آلرژی غذایی
اگر شما آلرژی غذایی دارید، به محض اینکه نشستید به خدمتکار خود اطلاع دهید. اگر ناگهان تمامی افراد دور یک میز، بگویند آلرژی گلوتن، لبنیات، بادمجان، قارچ، خاویار دارند، گارسون متوجه دروغ بودن این ادعا می شود، اما همچنان باید با آلرژی تقلبی شما مثل مسئله مرگ و زندگی برخورد کنند. تنها از گارسون بخواهید خوراک مورد نظر را از داخل غذای شما حذف کند، یا غذای جایگزین آن را درخواست کنید؛ آنها احتمالا از این تطبیق خوشحال خواهند بود.

استفاده نکردن از عباراتی همچون “لطفا” یا “متشکرم”
این مورد یکی از ساده ترین موارد است. مودب باشید، و همینطور هم در پاسخ به شما مودبانه رفتار خواهد شد.

برگرداندن غذا، بعد از خوردن نصف بیشتر آن
اگر شما یک یا دو قاشق از غذایتان را خوردید و آن را دوست نداشتید، مودبانه به خدمتکار بگویید (همراه با دلیل اینکه چرا غذا را دوست نداشتید)، آنها غذا را به آشپزخانه برمی گردانند، به سرآشپز می گویند، وغذای جدیدی برای شما آماده می کنند. اگر شما نیمی از غذا را، قبل از اعلام نارضایتی تان خورده باشید و انتظار داشته باشید که غذا را از صورتحساب شما، بدون سفارش غذای دیگر، خط بزنند، خدمتکاران متوجه خواهند شد که شما تصمیم دارید تا آنها را برای یک وعده رایگان، گول بزنید.

تمام مدت صرف غذا، با گوشی همراهتان مشغول باشید
زمانی که شما در رستوران هستید، گوشی همراهتان را در حالت سکوت قرار دهید و بگذارید در جیبتان باقی بماند. اگر می خواهید در اینستاگرام، عکسی قرار دهید، لطفا تا پایان صرف غذا صبر کنید. تمام پیام ها و ایمیل ها می توانند، تا زمان برگشت شما به خانه، صبر کنند. گذراندن تمام زمان صرف غذا با تلفن همراهتان، و ارتباط برقرار کردن با دوستانتان، که در حقیقت به آنها اهمیتی نمی دهید، شما را از محیط اطرافتان دور می کند.

پخش و پلا کردن وسایلتان (این قسمت رو هم عوض کردم تا با رستوران های ایرانی هماهنگی بیش تر داشته باشد)

اگر شما تمام طول روز در حال خرید بودید و با ۵ بسته پر از لباس به رستوران رسیدید، صندلی های میزهای دیگر را برندارید تا وسایلتان را روی آنها بگذارید. اگر خانواده ای دیگر برای نشستن سر آن میز سر برسند، باید صندلی را پس بدهید و جمع و جور کردن وسایلتان، شما را خجالت زده خواهد کرد.  اگر رستوران، قسمتی برای تحویل لباس داشت، خریدهایتان را هم تحویل دهید؛ یا در زیر میز خود قرار دهید. این داستان در مورد کت های سنگین نیز صدق می کند: یا آن ها را تحویل دهید و یا در پشت صندلی قرار دهید.

برای صدا زدن گارسون صوت زدن، با صدای بلند آن ها را خطاب کردن، یا تماس بدنی برقرار کردن با آن ها
گارسون ها باید وظایف خود را انجام دهند، نه اینکه خدمتکار شخصی شما باشند. اگر می خواهید گارسون را صدا بزنید، نام او را فریاد نزنید، سوت نزنید؛ زمانیکه سر میز دیگری هستند، برای جلب توجه آنها کاری نکنید، و هرگز به آنها دست نزنید. منتظر بمانید تا بیایند و شما را ببینند.

عوض کردن میزتان

اگر چه ممکن است شما متوجه نشوید، اما بین زمان ورود شما به رستوران، و میزی که شما را به آن هدایت می کنند، رابطه وجود دارد.  اگر مشکل بزرگی با میزتان دارید، آن را با شخصی که شما را سر میز هدایت کرده، دی میان بگذارید (بهتر است پیش از نشستن سر میز این کار را بکنید). اگر از پیش از خود بلند شوید و بدون اطلاع دادن، سر میز دیگری بنشینید، تمام رستوران از کنترل خارج خواهد شد.

صدا زدن گارسون برای سفارش غذا، در حالیکه هنوز تصمیم خود را نگرفته اید

زمان خدمتکار با ارزش است، و مدت زمان تلف شده در انتظار برای تصمیم گیری شما، می تواند در راه های بیشمار دیگری صرف شود. اگر نمی دانید که چه می خواهید، از خدمتکارتان بخواهید که دو دقیقه دیگر بازگردد. آن ها مشکلی با این قضیه ندارند.

خودداری کردن از کنار زدن وسایل روی میز، زمانی که غذا می رسد


اگر تلفن همراه و نوشیدنی تان روی میز دقیقا روبروی تان باشد، خدمتکار بشقاب سنگین غذایتان را کجا باید بگذارد؟ مودب باشید و قبل از رسیدن غذا میز را خالی کنید.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *