صفحه نخست / بین الملل / معمای دیرینه در مورد نحوه ی ساخت هرم بزرگ گیزا شاید حل شده باشد!
معمای دیرینه در مورد نحوه ی ساخت هرم بزرگ گیزا شاید حل شده باشد!
معمای دیرینه در مورد نحوه ی ساخت هرم بزرگ گیزا شاید حل شده باشد!

معمای دیرینه در مورد نحوه ی ساخت هرم بزرگ گیزا شاید حل شده باشد!

معمای دیرینه در مورد نحوه ی ساخت هرم بزرگ گیزا شاید حل شده باشد!

باستان شناسان معتقدند که یکی از سخت ترین معماهای تاریخ را حل کرده اند. مصریان چگونه ۱۷۰ هزار تن سنگ آهک را برای ساخت هرم بزرگ گیزا حمل کردند.

یافته های جدید در حاشیه قاهره روشن کرد که قایق هایی برای انتقال سنگ های بزرگ به کار گرفته می شدند.

یافته ها، نکات جدیدی را در مورد نحوه ی ساخت مقبره پادشاه کوفو در ۴ هزار سال پیش و تقریبا در ۲۵۵۰ سال قبل از میلاد ارائه می دهند. سنگ ها از ۱۳ کیلومتر آن طرف تر از گیزا از منطقه ای به نام تورا استخراج می شدند و گرانیت ۸۰۰ کیلومتر آن طرف تر بدست می آمد.

روشی که در آن این مواد منتقل شده اند، همواره باعث اختلاف دانشگاهیان بوده است.

گروهی از باستان شناسان که در مجتمع هرم گیزا در محل باستان شناسی کار می کنند، یک کتیبه ی پاپیروس، بقایای یک قایق و شبکه ی آبرسانی در مکان هرم را از زیر آوار درآورده و شواهد جدیدی را در مورد قدیمی ترین عجایب هفتگانه ی جهان پیدا کردند.

پیر تیل، که ۴ سال از عمر خود را بر روی افشای رمز پاپیروس، نوشته ی ناظر ساخت هرم، صرف کرد، در مستند جدید “هرم بزرگ مصر: شواهد جدید”، گفت: “از همان روزهای اول اکتشاف، بسیار بدیهی بود که ما به قدیمی ترین پاپیروس جهان دست یافته ایم”

واضح بود که سند نوشته ی مردی به نام مرر، مسئول ۴۰ ملوان نخبه، بوده است. باستان شناسان دریافتند که هزاران کارگر آموزش دیده از قایق ها برای مسیریابی در کانال های رود نیل استفاده کرده تا سنگ های آهک را جابجا کنند.

قایق ها با طنابی به هم پیچیده و ضخیم به یکدیگر متصل شده و بعضی از آنها هنوز هم سالم مانده اند.

پس از جمع آوری مواد، کارگران آنها را به بندر درون مرزی، چند متر آن طرف تر از هرم، آوردند. در مجموع ۲.۳ میلیون بلوک سنگی طی دو دهه با کشتی حمل شدند.

مارک لنر، باستان شناس آمریکایی، که در زمینه حفاری های کشور مصر ۳۰ سال تجربه دارد، گفت: “ما نمای کلی حوضه کانال مرکزی را مشخص کردیم، ما فکر می کنیم این مکان، ناحیه اصلی تحویل سنگ به پایین هرم گیزا بوده است.”

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *