صفحه نخست / سلامت / مضرات دارو های مکمل / زمانی که ضرر داروهای مکمل از منفعتشان بیش تر است
داروی مکمل

مضرات دارو های مکمل / زمانی که ضرر داروهای مکمل از منفعتشان بیش تر است

مضرات دارو های مکمل / زمانی که ضرر داروهای مکمل از منفعتشان بیش تر است

اطلاعات کمی در مورد مزایای ویتامین، مواد معدنی و یا دیگر عناصر کم مقدار وجود دارد. تعدادی از مطالعات در سال های اخیر بر روی نقش سلنیوم تاکید داشته اند، این ماده ی معدنی غیر فلزی دارای خصوصیات آنتی اکسیدان است. تحقیقات پیشنهاد می دهند که در ابتدای آلودگی به ویروس اچ ای وی، زمانی که اشکال در جذب و سوء تغذیه به عنوان عامل در نظر گرفته نمی شوند، فقدان سلنیوم باعث فقدان سلول های CD4 می شود.

هرچقدر که این رابطه موجه به نظر برسد، تحقیقات هنوز قادر نبوده اند تا از هرگونه منفعت مثبت سلنیوم ، چه در جلوگیری از بیماری های مرتبط با HIV و یا بازسازی CD4 دفاع کنند. نتایج مشابهی در مورد مکمل های روی و منیزیم به دست آمده که در آن افزایش سطح پلاسما هیچ رابطه ای با پیشرفت بیماری یا اتمام آن ندارد.

استفاده ی افراد مبتلا به اچ ای وی مثبت از مکمل ها از این حقیقت نشات می گیرد که محصولات طبیعی باعث دفاع طبیعی ایمنی شده و می تواند درمان اچ ای وی را تکمیل کند. اغلب این اتفاق نمی افتد. در حقیقت، تعدادی از داروهای مکمل می توانند اثر منفی بر افراد مبتلا به اچ ای وی بگذارند، این داروها با متابولیسم دارو ها تداخل داشته و یا سمومی را ایجاد می کند که منافع داروی مکمل را از بین می برد.

در بین داروهای مکمل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مگادوز ویتامین A: دز بالای ویتامین A (در حدود ۲۵ هزار IUs در روز) می تواند خطر تولید مواد سمی کبد، خونریزی داخلی، شکستگی خود به خودی و کاهش وزن را افزایش دهد. سازمان بهداشت جهانی استفاده از داروهای مکمل ویتامین A را در زمان حاملگی، زنان مبتلا به اچ ای وی مثبت توصیه نمی کند و تحقیقات نشان می دهند که مصرف روزانه ۵۰۰۰ IUs می تواند خطر انتقال بیماری از مادر به نوزاد را افزایش دهد.
  • مگادوز ویتامین C: بعضی از تحقیقات نشان می دهند که دوز بالای ویتامین C می تواند نقش چشمگیری در ایمنی سلولی داشته باشد، اما شواهد کاملا متناقضند. چیزی که ما می دانیم آن است که دوز بالای ویتامین C می تواند منجر به توقف دستگاه گوارش و اسهال شود (اسهال بر جذب داروهای HIV اثر می گذارد). دوز بالای ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C در روز ایندیناویر را کاهش می دهد.
  • ویتامین ب ۶ (پیریدوکسین): استفاده ی بیش از حد از ویتامین ب ۶ (بالای ۲۰۰۰ میلی گرم در روز) می تواند باعث آسیب عصبی معکوس، افزایش بیماری عصب پیرامونی در بیماران مبتلا به اچ ای وی مثبت شود.
  • ویتامین ای: دوز بالای ویتامین ای (بالای ۱۵۰۰ IUs) ممکن است با لخته شدن خون تداخل داشته باشد، در حالیکه استفاده ی بیش از حد و مداوم باعث اسهال، ضعف عضلانی و حالت تهوع می شود.
  • هیپریسین: این ماده ی گیاهی استفاده ی گسترده ای در درمان افسردگی خفیف، داشته و سطح تمام بازدارنده های پروتز و بازدارنده ی غیر نوکلئوزید معکوس ترکیباسیون معکوس را کاهش داده و بیمار را در خطر مقاومت به مواد دارویی و شکست درمان قرار می دهد.
  • سیر: قرص سیر و داروهای مکمل سطح سروم داروهای اچ ای وی، بخصوص اینویراس را کاهش داده و زمانی که همزمان با داروهای مکمل سیر مصرف شوند، سطح سروم را به نصف کاهش می دهند. بعکس، سیر تازه یا پخته شده بر سطح سروم دارو اثر ندارد.
  • آب گریپفروت

لیوان ۲۵۰ گرمی آب گریپفروت تازه به همراه کریکسیوان می تواند سطح سروم را به میزان ۲۶ درصد کاهش دهد، در حالیکه مصرف لیوان کوچکی از این آب میوه می تواند سطح اینویراس را تا ۱۰۰ درصد افزایش داده و خطر اثرات جانبی دارو را بالا ببرد. آب گریپفروت نباید ضرورتا از رژیم غذایی حذف شود، بلکه باید دقت کرد که دوساعت قبل و بعد از مصرف دارو نباید آن را نوشید.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

مضرات نوشابه چیست/ نوشابه سفید کم ضرر ترین نوع نوشابه است

مضرات نوشابه چیست / نوشابه سفید کم ضرر ترین نوع نوشابه است اگر هنوز درگیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *