صفحه نخست / بین الملل / مصاحبه جدید هنری کیسینجر / آسیا باید خود را برای جنگ هسته ای آماده کند
مصاحبه جدید هنری کیسینجر / آسیا باید خود را برای جنگ هسته ای آماده کند

مصاحبه جدید هنری کیسینجر / آسیا باید خود را برای جنگ هسته ای آماده کند

مصاحبه جدید هنری کیسینجر : آسیا باید خود را برای جنگ هسته ای آماده کند. کیسینجر وزیر اسبق امور خارجه و استراتژیست جنگ سرد در مصاحبه ای که اخیرا در نیویورک تایمز به چاپ رسیده است، هشدار داد که آسیا به سرعت به سمت نبرد تسلیحات هسته ای پیش می رود.

دیپلمات سابق که منتقدین او را به کمک و شراکت در جرائم جنگی آمریکای لاتین در زمان ریاست جمهوری نیکسون متهم می کنند، می گوید که کره ی شمالی با تسلیحات هسته ای خود مسابقه ای را ترتیب خواهد داد که در آن تسلیحات هسته ای به سایر نقاط آسیا پخش خواهند شد.

او می گوید “کره ی جنوبی هم راستا با کره ی شمالی تلاش خواهد کرد تا به تسلیحات هسته ای دست پیدا کند. ژاپن هم بیکار نخواهد نشست. بنابراین بحث بر سر گسترش تسلیحات اتمی است”

در کنار نظرات کیسینجر ، تهدید کره ی شمالی هسته ای کره ی جنوبی و ژاپن را نگران کرده است.

نظرسنجی ها نشان می دهند که ۶۰ درصد از مردم کره جنوبی خواهان رفتن به سمت تسلیحات هسته ای هستند، چیزی که زمانی به دنبال آن بودند اما ایالات متحده آمریکا آنها را متوقف نمود. و در مورد ژاپن باید گفت که نخست وزیر شینزو ابه درخواست کرده تا قانون اساسی صلح آمیز این کشور تغییر کند تا با هر آزمون موشکی کره شمالی، جنگ طلبی آن افزایش یابد.

کره ی جنوبی و ژاپن هر دو به عنوان اعضای پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، از ساخت و یا بدست آوردن تسلیحات اتمی منع شده اند. اما هر دو کشور قابلیت های فنی تولید سریع هزاران موشک را در اختیار دارند. بر طبق گزارش سال ۲۰۱۵ چارلز دی فرگوسن، رئیس اتحادیه ی دانشمندان آمریکایی، کره ی جنوبی به تنهایی قادر است ۴۳۰۰ بمب هسته ای تولید کند.

سو کن یول، استاد مهندسی هسته ای در دانشگاه ملی سئول در مصاحبه با روزنامه تایمز می گوید: “اگر تصمیم بگیریم که روی پای خود بایستیم و منابع مان را کنار یکدیگر بگذاریم، می توانیم طی ۶ ماه تسلیحات هسته ای تولید کنیم. سئوال این است که آیا رئیس جمهور اراده ی سیاسی انجام این کار را دارد یا خیر”

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کمپین های سال گذشته به پرورش این احساسات نظامی دامن زد و گفت که هیچ یک ازین دو کشور هزینه های حمایتی آمریکا را به آن پرداخت نکرده اند. در ماه سپتامبر، رئیس جمهور به ژاپن و کره ی جنوبی پیشنهاد خرید تسلیحات پیشرفته را داد و منجر به نگرانی در مورد مبارزه ی مسلحاتی در منطقه شد.

متخصصین چندین دهه است که در مورد تهدید تسحلیات هسته ای در آسیای شرقی هشدار می دهند.

متخصصین بر این باورند که ژاپن یا کره ی جنوبی هسته ای باعث افزایش احتمال تبدیل شدن نبرد نظامی سطح پایین با کره ی شمالی به یک فاجعه ی عظیم می شوند و رابطه ی آنها با آمریکا تضعیف خواهد شد.

گسترش تسلیحات هسته ای در منطقه احتمال دستیابی گروه های تروریستی به تسلیحات هسته ای را افزایش داده است.

کره ی جنوبی و ژاپن تنها کشورهایی نیستند که در مسیر دستیبابی به این تسلیحات رقابت می کنند. روزنامه تایمز گزارش می دهد که استرالیا، میانمار، تایوان و ویتنام همگی در تلاش هستند تا خود را علیه دولت کره ی شمالی مسلح نمایند.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

عضو جدید کاخ سفید را بیشتر بشناسید / تیم موریسون، تندرویی در زمینه هسته ای

عضو جدید کاخ سفید را بیشتر بشناسید / تیم موریسون، تندرویی در زمینه هسته ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *