صفحه نخست / سرخط اخبار / مشکل معرفی مسیر های بد WAZE / حمله گسترده بد افزار ها به مسیر یاب های اینترنتی

مشکل معرفی مسیر های بد WAZE / حمله گسترده بد افزار ها به مسیر یاب های اینترنتی

مشکل معرفی مسیر های بد WAZE / حمله گسترده بد افزار ها به مسیر یاب های اینترنتی

روتر میکروتیک یا مسیریاب، دستگاهی است که داده‌های اینترنتی را در شبکه مسیریابی می‌کند. روتر را می توان کلیدی ترین دستگاه ارتباطی در دنیا شبکه نامید که با اتصال شبکه‌‌های محلی کوچک به یکدیگر و مسیریابی بسته‌های اطلاعاتی، شبکه ای از شبکه‌ها که امروزه به آن اینترنت می‌گوییم را شکل می‌دهد.

بنابر اعلام مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخداد های رایانه ای کشور، به رغم هشدار پیشین این مرکز در اوایل اردیبهشت ماه امسال در خصوص آسیب‌پذیری گسترده‌ی روترهای ‫میکروتیک در سطح شبکه کشور، بسیاری از کاربران و مدیران این تجهیزات هنوز نسبت به بروزرسانی و رفع آسیب‌پذیری این تجهیزات اقدام نکرده اند.

مرکز ماهر اعلام کرد: رصد شبکه کشور در روزهای اخیر نشان‌دهنده حملات گسترده به پورت ۲۳ (telnet) از مبداء روترهای میکروتیک آسیب‌پذیر آلوده شده در سطح کشور است؛ آلودگی این روترها به صورت عمده از طریق آسیب‌پذیری اشاره شده اخیر (آسیب‌پذیری پورت ۸۲۹۱ مربوط به سرویس winbox) صورت گرفته است.

مرکز ماهر برای حفاظت از روترهای میکروتیک، توصیه کرد در اسرع وقت بروزرسانی سیستم عامل و مسدودسازی پورت‌های مدیریت تجهیز روی اینترنت اجرا شود.

بر اساس این گزارش، مشاهدات حسگرهای مرکز ماهر در شبکه کشور، در روزهای گذشته حجم حمله های ثبت شده به پورت ۲۳(telnet) افزایش چشمگیری داشته است. براساس بررسی های انجام شده، منشاء این حمله ها به طور عمده تجهیزات اینترنت اشیا (hot) آلوده نظیر مودم های خانگی و به ویژه روترهای میکروتیک بوده و هدف آن نیز شناسایی و آلوده سازی تجهیزات مشابه است.

مرکز ماهر مهمترین راهکار پیشگیری و مقابله با این تهدید را بروزرسانی(firmware) تجهیزات و مسدودسازی دسترسی به پورت های کنترلی از جمله پورت ۲۳و ۲۲ اعلام کرد.

منبع : خبر گزاری موج 

در همین رابطه

نمایشگاه فناوری و ارتباطات جی تکس / جی تکس از ۲۲ تا ۲۶ مهر ۹۷ در امارات

نمایشگاه فناوری و ارتباطات جی تکس / جی تکس از ۲۲ تا ۲۶ مهر ۹۷ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *