صفحه نخست / سلامت / مزایای کوتاه بودن قد / تحقیقات از مزایای قد کوتاه بودن برای سلامتی می گویند
مزایای کوتاه بودن قد / تحقیقات از مزایای قد کوتاه بودن برای سلامتی می گویند

مزایای کوتاه بودن قد / تحقیقات از مزایای قد کوتاه بودن برای سلامتی می گویند

مزایای کوتاه بودن قد / تحقیقات از مزایای قد کوتاه بودن برای سلامتی می گویند

تحقیقات جدید نشان می دهدحداقل شاید یک حسن برای کوتاه قد بودن وجود داشته باشد: پایین تر بودن خطر ابتلا به لخته های خونی خطرناک.

این لخته ها که ونوس ترومبومبولیسم نام دارند شامل انسداد عروقی به نام ترومبوزیز عمیق (DVT) شده که به طور معمول در پا شروع می شود و می تواند به شش برود و احتمالا وقوع سکته را افزایش دهد.

بعضی اوقات، ترومبوزیز عمیق پس از مسافرت های هوایی ارزان طولانی مدت رخ می دهد و بنابراین عنوان “سندروم طبقه اقتصادی” را به خود اختصاص داده اند. اما تحقیقات جدید نشان می دهند که احتمال تشکیل این لخته ها در انسان های کوتاه قد کمتر است.

چرا؟ دکتر بنت زولر این چنین می گوید”شاید فقط به این خاطر باشد که افراد بلند قد رگ های بلندتری در قسمت پا داشته و سطح بیشتری برای وقوع این اتفاق وجود دارد. همچنین در رگ پای افراد بلند قد فشار گرانشی بیشتری وجود داشته که می تواند خطر ابتلا به کاهش فشار خون و توقف موقت گردش خون را بالا ببرد.”

بر اساس تحقیقات منتشر شده از سوی انجمن قلب آمریکا، بیش از ۶۰۰ هزار نفر در ایالات متحده دچار لخته خونی شده که هر سال در یک رگ اغاز می شود. عوامل ریسک برای این لخته ها شامل جراحی، سرطان و بی تحرکی یا بستری شدن است. حاملگی یا استفاده از قرص های زبانی هورمونی یا استروژن درمانی برای یائسگی می تواند منجر به ایجاد لخته خون شود.

اگرچه مطالعات جدید نمی توانند ارتباط علت و معلولی را بین قد و لخته پیدا کنند، اما یک متخصص قلب آمریکایی می گوید که تحقیقات اخیر رابطه ای بین قد و ایجاد لخته در رگ نشان داده است.

دکتر ماجا زاریک، متخصص قلب بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک این چنین می گوید “اگرچه نمی توان در مورد قد خود، کاری انجام داد، اما می توان به سراغ اقدامات پیشگیرانه رفت تا از ایجاد لخته در انسان های بلند قدر جلوگیری شود. استفاده از جوراب های بلند در کنار اجتناب از بی آبی بدن و افزایش پیاده روی در طول مدت ریسک (مثلا زمانی که زیاد از حد نشسته باشید)، به شما کمک کرده تا قبل از وقوع این بیماری از آن جلوگیری نمایید.”

مطالعات جدید در مورد ۲.۶ میلیون نفر در کشور سوئد انجام گرفته که مردان سربازان را شامل می شود که سلامتی آنها از دهه ی ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۰ رصد شده است، همچنین به تازگی زنان باردار از سال ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۰ رصد شده اند.

کل گروه مورد مطالعه شامل زوج های خواهر و برادر بوده تا هر گونه اثر ژنتیکی یا عامل محیطی جدا گردد. تیم زولر دریافت که مردان کوتاه تر از ۱۶۰ سانتی متر نسبت به مردان بلند تر از ۱۸۵ سانتی متر با احتمال کمتری به این لخته ها دچار می شوند.

این خطر در زنان کوتاه تر از ۱۵۵ سانت که برای اولین بار حامله می شدند، در مقایسه با زنان بلند تر از ۱۸۰ سانت به میزان ۶۹ درصد پایین آمد. این گزارش در مقاله گردش خون: ژنتیک قلبی عروقی در تاریخ ۵ سپتامبر به چاپ رسید.

زولر در مقاله ی جدید خود عنوان می کند که البته قد چیزی نیست که در برابر آن تسلیم باشیم. او اشاره می کند که قد افراد افزایش یافته است و در حال بیشتر شدن است و ممکن است به این حقیقت اشاره کند که ترومبوزیز افزایش خواهد یافت.”

این مطالعه با محدودیت هایی مواجه بود. محققین می گویند که آنها نتوانستند عوامل سبک زندگی را از بچگی شرکت کنندگان در نظر بگیرند. این عوامل عبارتند از رژیم و فعالیت فیزیکی و اینکه آیا پدر و مادر آنها سیگاری بوده اند یا خیر. اما آنها اعتقاد دارند که یافته هایشان را می توانند برای مردم آمریکا هم انجام دهند زیرا جمعیت حال و حاضر سوئد از نظر نژادی گوناگون است.

زاریک موافق است که رابطه ی بین قد و ایجاد لخته قابل قبول است.

زینک می گوید “این اتفاق با مکانیزم ساده ای توضیح داده می شود که در آن رگ های بزرگ و بلند در معرض نیروی گرانشی بالاتری بوده و از ستون خونی بیشتری بهره می برند. این پدیده می تواند جریان خون را پایین بیاورد که به نوبه ی خود منجر به ایجاد لخته در عروق پا می شود.”

در همین رابطه

قیمت داروی پیوند کلیه / داروی پیوند کلیه در سراسر کشور رایگان شد

قیمت داروی پیوند کلیه / داروی پیوند کلیه در سراسر کشور رایگان شد به گزارش خبرگزاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *