صفحه نخست / سفر / مردی که کرکودیلش را به زنش ترجیح داد / داستان چیتو و پوچو دو دوست غیر معمولی در جهان
مردی که کرکودیلش را به زنش ترجیح داد / داستان چیتو و پوچو دو دوست غیر معمولی در جهان

مردی که کرکودیلش را به زنش ترجیح داد / داستان چیتو و پوچو دو دوست غیر معمولی در جهان

مردی که کرکودیلش را به زنش ترجیح داد / داستان چیتو و پوچو دو دوست غیر معمولی در جهان

 

کروکودیل ها

کروکودیل آمریکایی شاید یکی از مرگبارترین شکارچیان آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی باشد. وزن آنها به بیش از ۴۰۰ کیلو رسیده و تا ۴ متر و ۸۰ سانتی متر رشد می کنند. همچنین آنها در قلمروی حیوانات قویترین گازگرفتگی را داشته و فشار زیادی را وارد می کنند. نیازی نیست که بگوییم انسان ها تا جایی که می توانند از این حیوانات اجتناب می کنند.

چیتو

گیلبرتو چیتو شدن. شدن یک ماهی گیر ساده و راهنمای تور بوده که در ساکیرز، لیمون در کاستاریکا متولد و بزرگ شده است. چیتو دوست داشت که یک طبیعت گرای آماتور باشد و گستره ی وسیعی از حقایق جالب را در مورد طبیعت می داند که به او در انجام حرفه راهنمای تور کمک می کند. زندگی برای چیتو ساده و بدون پیچیدگی بود. تا اینکه …

پیدا شدن پوچو

سال ۱۹۸۹ بود و چیتو در کنار رودخانه ی ریونتازان راه می رفت که ناگهان به چیز بسیار عجیبی برخورد. در آنجا یک کروکودیل نر مشغول جان دادن بود. زمانی که او به سمت خزنده ی ۷۰ کیلویی رفت متوجه شد که چشم چپ و سر او به وسیله ی یک چوپان محلی مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

گرچه آن خزنده بسیار خطرناک بود، اما چیتو می دانست که نمی تواند حیوان بیچاره را همینطور به حال خود رها کند و به او یاری نرساند. چیتو به سرعت عمل کرد و از چندین دوست شجاع خود کمک خواست تا خزنده را روی قایق بگذارند. او می دانست اگر حیوان را به خانه ببرد، می تواند او را درمان کند و پس از طی مراحل درمان او را در حیات وحش رها نماید. او این خزنده ی غول پیکر را پوچو نامید، این لغت به معنای نیرو است. چیتو در حیاط پشتی خود به مراقبت از حیوان مشغول گردید.

ماهی گیر نوعدوست با ترکیبی از دارو ها، اغذیه و ازین مهمتر، مراقبت و توجه از پوچو پرستاری کرد. چیتو کروکدیل را بر مبنای رژیم ثابت مرغ و ماهی تغذیه کرد. او برای از بین رفتن عفونت، دارو تهیه نمود و حتی شب را هم در کنار حیوان می ماند و می خوابید.

چیتو به مدت ۶ ماه پوچو را تغذیه نمود. او حتی جویدن غذا را با دهان خود شبیه سازی کرد تا کروکدیل را تشویق به خوردن غذا کند. چیتو او را می بوسید و بغل می کرد، با او صحبت کرده و از او مراقبت می نمود. او می گوید “کروکودیل برای احیای مجدد به عشق و علاقه ی من نیاز داشت”. همسر اول او از این موضوع دل خوشی نداشت.

شوهر او یک هیولای درنده و خطرناک را به خانه آورده بود و از او مراقبت می کرد تا سلامت خود را باز یابد. در ابتدا او آن حیوان را پذیرفت. شوهرش کار خوبی انجام می داد. در نهایت بنظر می رسید که چیتو زمان بیشتری را صرف حیوان می کرد و بنابراین چیتو را ترک کرد. چیتو ناراحت نبود؛ او در کنار کروکودیل احساس عجیبی داشت.

در گذر زمان، پوچو بهبود یافت و قادر بود که به طبیعت باز گردد. زمان آن فرا رسیده بود که کروکودیل به رودخانه باز گردد. چیتو و دوستانش کروکودیل را روی قایق گذاشتند و او را در رودخانه ی مجاور رها کردند. این دو از یکدیگر جدا شده و چیتو تنها به خانه بازگشت. صبح روز بعد اما اتفاق باورنکردنی افتاد.

زمانی که صبح روز بعد چیتو از خواب برخواست و بیرون رفت، فهمید که پوچو روی بالکن خانه خوابیده است. بنظر می رسید که پوچو انتخاب خود را انجام داده بود. او می خواست که در سایکیرز کنار مردی بماند که جان او را نجات داده است. پوچو به برکه ی متعلق به چیتو آمد و این دو به یکدیگر نزدیک تر شدند.

با گذشت زمان، پوچو عضوی از خانواده شد. چیتو دوباره ازدواج کرد و ازین ازدواج یک دختر نصیب او شد، اما کروکودیل به یک ویژگی برای مزرعه ی آنها تبدیل شده بود. اگرچه دختر کوچک اجازه نداشت تا نزدیک این حیوان درنده بیاید. پس از اینکه پوچو او را تا خانه تعقیب کرده بود، چیتو تلاش کرد تا نام او را صدا بزند. کروکودیل پاسخ داد و مرد ماهی گیر فهمید که می تواند به کروکودیل آموزش دهد.

پوچو با ناجی خود رابطه ای برقرار کرده بود. آنها تمام شب را کنار یکدیگر می خوابیدند، چیتو برای او غذا فراهم می کرد، آنها باعث شدند تا بین یک انسان و یک جانور پیوند برقرار شود. چیتو به مدت ۱۰ سال با پوچو کار کرد. این کار یک فرایند آرام و خسته کننده بود و با صدا زدن نام پوچو آغاز شد و همچنین پوچو اشیا کوچک را لمس می کرد.

اکنون، سال ها پس از تشکیل این رابطه، این دو را نمی توان از یکدیگر جدا کرد. چیتو هر روز به برکه ی ۱۰۰ متر مربعی خود می رود و دوست خود را صدا می زند، شوپو هم از زیر آب بیرون می آید تا با مراقب خود بازی کند. این کارهای عجیب و غریب باعث جلب توجه جهانگردانی از اقصی نقاط جهان شده است.

در چند دهه ی گذشته، هر یکشنبه بعد از ظهر چیتو و پوچو در حیاط پشتی یک فعالیت هفتگی را انجام می دهند. رابطه ی مطمئن بین این انسان و خزنده با کشتی در آب، مالش شکم و غذا دادن با دست به نمایش در می آید. حتی آنها یک مستند ویدیویی در مورد رابطه ی خود با نام “مردی که با کروکودیل ها شنا می کند” را ساخته اند.

گمانه زنی هایی وجود دارد که شلیک گلوله ممکن است به بخشی از مغز او اسیب زده باشد و بنابراین از تمایلات تهاجمی و ذاتی او جلوگیری کرده باشد. در نتیجه اکنون پوچو نسبت به قبل از اصابت گلوله، عواطف انسانی را بیشتر می پذیرد. پس از ۲۳ سال عشق و علاقه و اطمینان و مراقب، شانس کمی وجود داشت که آن غرائز مجددا اوج گیرند. چیتو در کنار پوچو امنیت داشت. اگرچه برای دیگران این چنین نبود.

چیتو در نمایش خود همیشه خاطر نشان می کرد که رابطه ی او و پوچو در مورد اطمینان بین انسان و کروکودیل است. دیگران قادر نبودند تا با این خزنده ی ۴۵۰ کیلویی شنا کنند. چیتو در نمایش های خود می گفت : “او در چشمان من نگاه می کند و به من حمله نمی کند. دیگران نباید نزدیک آب شوند چون خطرناک است. این موضوع تنها بین من و پوچو است.”

اغلب اوقات، چیتو و پوچو در هنگام غروب آفتاب شنا می کردند. اکنون این پیرمرد ۵۳ ساله روی این خزنده دراز می کشد و هر دو آفتاب می گرند. آنها برخلاف سنشان دوست دارند که در هنگام شنا کمی شیطنت کنند. واضح است که پوچو بیشتر از هرچیز دیگری مثل یک سگ رفتار می کند. همه چیز برای چیتو و پوچو خوب پیش می رفت تا اینکه در سال ۲۰۱۱…

در ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۱ پوچو بر اثر عوامل طبیعی مرد. او بیش از ۵۰ سال داشت. چیتو مراسم ختمی برگذار کرد که در نوع خود در تاریخ بی سابقه بود. این اولین مراسم ترحیمی بود که یک انسان برای یک کروکودیل برگذار می کند. دوستان پوچو و تحسین کنندگان در سایکیرز، کاستا ریکا در کنار یکدیگر جمع شده و مراتب احترام خود را به چیتو ابراز کردند.

چیتو برای حیوان خانگی خود آهنگی سرود و دست او را در زمان مراسم ترحیم گرفته بود. پس از آن، جسد پوچو به موزه ی شهر سایکیرز تحویل داده شد تا کارهای لازم بر روی آن صورت گرفته و به طور دائمی در معرض نمایش عموم قرار گیرد. مردم کاستاریکا هنوز هم پوچو را به عنوان یک ثروت ملی تلقی کرده و اغلب اوقات به آنجا آمده تا به این جسد ادای احترام کنند. گرچه چیتو شدن در پروژه بعدی حیوان خانگی خود، بر این باور است که میراث پوچو را می توان زنده نگه داشت.

از زمان مرگ پوچو در سال ۲۰۱۱، چیتو بر روی کروکودیل هایی کار می کرد که نام آنها را پوچو ۲ گذاشته بود. مانند ملاقات با پوچو، چیتو با این حیوانات در زمان ماهیگیری برخورد کرده بود. از زمان آن برخورد، ماهی گیر برای خزنده ها غذا می اآورد و حتی از آنها مراقبت می نمود. او گفته است که می خواهد کار خود را بر روی کروکودیل ها ادامه داده تا ببیند که آیا می توان تمام آنها را به همین شکل رام کرد یا نه.

اگرچه او در ایجاد ارتباط با پوچو ۲ موفق بود، بسیاری از دانشمندان و خزنده شناس ها هنوز مطمئن نیستند که آیا می توان شرایط خزنده ی قبلی را با همین کروکودیل تکرار کرد یا نه. آسیب اصلی که به مغز پوچو وارد شده بود ممکن است دلیل عمده ی توانایی او در ابراز علاقه نسبت به چیتو باشد. هنوز این مرد مطمئن است تا زمانی که صبور باشد، می تواند به همان شیوه با هر خزنده ای برخورد کند.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

شایعه گم شدن ۷ کودک پاکستانی / واکنش عجیب سردار اشتری به خبر گم شدن ۷ کودک پاکستانی

شایعه گم شدن ۷ کودک پاکستانی / واکنش عجیب سردار اشتری به خبر گم شدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *