صفحه نخست / سرخط اخبار / مذاکرات طالبان ودولت افغانستان / میانیجی گری قطر در بین طالبان ودولت افغانستان

مذاکرات طالبان ودولت افغانستان / میانیجی گری قطر در بین طالبان ودولت افغانستان

مذاکرات طالبان ودولت افغانستان / میانیجی گری قطر در بین طالبان ودولت افغانستان

دو هفته بعد از انتشار اخباری درباره انجام مذاکرات محرمانه بین آمریکا و طالبان در دوحه ، دولت قطر میانجیگری بین دولت افغانستان و طالبان به منظور حل اختلافات را تایید کرد.

به گزارش ایرنا ، خبرگزاری دولتی قطر (قنا) گزارش داد : در همین ارتباط ‘مطلق بن ماجد القحطانی’ فرستاده ویژه وزیر امور خارجه قطر در سفر به افغانستان با ‘محمد اشرف غنی ‘ رییس جمهوری این کشور دیدار و گفت وگو کرده است .

بر اساس این گزارش در دیدار مقام قطری و رییس جمهوری افغانستان در خصوص چگونگی نزدیک شدن دیدگاهها برای حل بحران تبادل نظر شده است.

تحولات اخیر، به دنبال آتش بس بی سابقه سه روزه ای به وقوع می پیوندد که در اواخر خرداد ماه به مناسبت عید فطر در افغانستان برقرار شده بود. این آتش بس، از سوی طرفین جنگ رعایت شد.

پس از این بود که دوهفته پیش اخباری در خصوص دیدار یک مقام وزارت خارجه آمریکا با اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر منتشر شد.

منابع خبری، طرف آمریکایی را ‘آلیس ولس’ معاون و دستیار ‘مایک پمپئو’ وزیر امور خارجه آمریکا معرفی کردند و این ملاقات را مهم خواندند.

خبر این ملاقات پس از آن منتشر شد که دولت دونالد ترامپ در دستورالعملی از دیپلمات های آمریکایی خواسته با گروه های پیکارجوی افغانستان مذاکره مستقیم کنند.

گروه طالبان از مدت‌ها پیش علام کرده بود که تنها با مقام های آمریکایی در مورد برقراری صلح در افغانستان مذاکره خواهد کرد.

تن دادن آمریکایی ها به مذاکره مستقیم با طالبان بدون حضور مقام های دولتی افغانستان، چرخشی عمده در سیاست قبلی آمریکا مبنی بر پرهیز از گفتگوی مستقیم با این گروه محسوب می شود.

ملاقات های طالبان و ایالات متحده، نخست در روزنامه ‘ وال استریت ژورنال’ افشا شد. سپس، دو منبع وابسته به طالبان انجام این ملاقات را تایید کردند.

این دو منبع گفتند که در راس هیات مذاکره کننده طالبان، ‘عباس استانکزی’ رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه قرار داشته است.

طالبان اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی ‘شیرمحمد عباس استانکزی’ را به عنوان رئیس دفتر سیاسی خود در قطر تعیین کردند . او طرفدار گفت وگوهای صلح با حکومت افغانستان است.

وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده که آلیس ولس از دفتر امور آسیای جنوبی و مرکزی این وزارتخانه، دو هفته پیش برای ملاقات با ‘مسئولان دولتی’ و ‘گفتگو در مورد روند صلح افغانستان’ در قطر بوده است . با این حال، واشنگتن ملاقات با مسئولان طالبان را تایید یا تکذیب نکرده است.

‘معتصم خان’ وزیر اقتصاد سابق طالبان اخیرا با تایید انجام مذاکرات با مقام های آمریکایی در قطر گفت که طالبان خواستار شناسایی این جنبش و خروج نام آن از فهرست تحریم های سازمان ملل متحد است .

قطر از سال ۲۰۱۳ میلادی میزبان دفتر سیاسی طالبان است .

منبع:  تابناک

در همین رابطه

فرمانده سپاه امام رضا به معترضان مشهد چه گفت / روایت فرمانده سپاه از حضور در جمع معترضان

فرمانده سپاه امام رضا به معترضان مشهد چه گفت / روایت فرمانده سپاه از حضور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *