صفحه نخست / سیاست / لطیفه، ابرقهرمان سعودی با لباس هایی برهنه / مصاحبه اشپیگل با تصویر گر کمیک در ریاض
لطیفه، ابرقهرمان سعودی با لباس هایی برهنه است/ مصاحبه اشپیگل با تصویر گر کمیک در ریاض
FILE - In this Friday, Feb. 17, 2017, file photo, a visitor walks past a banner showing Latifa, Saudi super woman character, during the Saudi Comic Con (SCC) which is the first event of its kind to be held in Jiddah, Saudi Arabia. The kingdom, which bans movie theaters and other entertainment venues, is challenging its ultraconservative image and loosening the reins on fun by opening its doors to live shows, including some American ones. (AP Photo, File)

لطیفه، ابرقهرمان سعودی با لباس هایی برهنه / مصاحبه اشپیگل با تصویر گر کمیک در ریاض

لطیفه، شخصیت تازه ترین کمیک فهد السعود است، زنی که کلیشه ها را در کشوری با نظام سیاسی عمیقا محافظه کار و جامعه ای بسته از میان بر می دارد. السعود در مصاحبه با هفته نامه آلمانی اشپیگل در خصوص شخصیت زن غیر متعارفی که خلق کرده است توضیح می دهد .

فهد السعود، نویسنده ۳۴ ساله اهل عربستان در این از کمیک جدید خود (داستان تصاویر فکاهی) می گوید، اولین کمیکی که در عربستان منتشر می شود و در خصوص یک ابر قهرمان زن است.

اشپیگل: شاهزاده خانم جنگجوی اثر شما، لطیفه، شمشیر گران سنگی در دست و لباس های برهنه بر تن دارد. چطور همچین شخصیتی بازتابنده تصویر مذهبی زنان عربستان سعودی است؟

السعود: لطیفه، قدرت را باز پس می گیرد. او غتره (چفیه) که مردان عرب به سر دارند می پوشد، شمشیرش انرژی مردانه دارد. من خودم توسط زنی قدرتمند بزرگ شدم، که الهام بخش من بود.

اشپیگل: چه قصه ای تعریف می کنید؟

السعود: لطیفه پس از یک جنگ، در آینده زندگی می کند. او در شهری بزرگ شده است که زنان در آنجا رانندگی نمی کنند. دنیا وی سیاه و سفید است، تا آنکه به آرامی تناقضات را کشف می کند.

اشپیگل: هراسی از خشم نظام مذهبی عربستان ندارید؟

السعود: من جوانان عربستان را نمایندگی می کنم. لطیفه نماینده آنهاست. به منتقدان می گویم: تفسیر خود از جهان عرب که در آن زندگی می کنید به من نشان دهید. وقت این گفتگو فرا رسیده است.

اشپیگل: وقتی کمک کردید فیسبوک عربی راه اندازی شود از همین منظر بود؟

السعود: می خواستم این رسانه برای اکثریتی که دسترسی به آموزش ندارند و زبان انگلیسی بلد نیستند قابل استفاده باشد.

اشپیگل: چه تاثیری بر بهار عرب داشت؟

السعود: مصری ها ملتی بودند که از قدیم اهل تظاهرات بودند، فیس بوک برای آنها نقش کاتالیزور را ایفا کرد. اما جوانان تونس و سوریه نیز از فیس بوک استفاده کردند.

اشپیگل: عربستان سعودی دستخوش ناآرامی هایی است. اوضاع آنجا پنج سال دیگر چگونه خواهد بود؟

السعود: جوانان نقش پررنگ تری خواهند داشت چرا که حاکمان در خاندان سلطنتی از ما حمایت خواهند کرد. فعالانه در توسعه هنر، اقتصاد و پزشکی مشارکت خواهیم کرد. اما تنها در صورتی که با هم کار کنیم جواب خواهد داد. مذهب باید با عصر جدید تطبیق پیدا کند.

منبع : دیپلماسی ایرانی

در همین رابطه

تکذیب ازادی حضور زنان در ورزشگاه ها/معصومه ابتکار: هیچ خبر جدیدی نیست

تکذیب ازادی حضور زنان در ورزشگاه ها/معصومه ابتکار: هیچ خبر جدیدی نیست معاونت زنان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *