صفحه نخست / سرخط اخبار / قیمت بلیط اتوبوس گران نمی شود / ثابت ماندن نرخ بلیط اتوبوس و قطار

قیمت بلیط اتوبوس گران نمی شود / ثابت ماندن نرخ بلیط اتوبوس و قطار

قیمت بلیط اتوبوس گران نمی شود / ثابت ماندن نرخ بلیط اتوبوس و قطار

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: نوروز ۹۶ بهای بلیت اتوبوس‌ها و قطارها افزایش نمی‌یابد.

به گزارش سایت خبر روز خوش به نقل از  خبرگزاری تسنیم، محمود نوابی گفت: در سالهای گذشته بهای بلیتهای اتوبوس‌ها و قطارها برای تعطیلات نوروز ۲۰ درصد گران می‌شد که امسال این اتفاق نمی‌افتد.

نوابی درباره بهای بلیت هواپیماها نیز گفت: افزایش در مسیرهای پرتردد مانند ایام اربعین محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه ۸۰۰ هزار واحد صنفی بدون پروانه در کشور فعالند و ۵ سال است طرح فروش الکترونیکی در واحدهای صنفی اجرا نشده است، افزود: تنظیم بازار فقط با نظارت امکان پذیر نیست.

نوابی گفت: سهم ما در فروشگاه‌های زنجیره‌ای فقط ۸ درصد است در حالی که در کشورهای پیشرفته این سهم ۸۵ درصد است.

وی افزود: گشت‌های مشترک سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی، دانشگاه‌ها و میراث فرهنگی برای نظارت بر بازار انجام می‌شود.

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: در ده‌ماهه اخیر در حوزه قاچاق بازرسان سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در حوزه کالای قاچاق ۱۰ درصد کشفیات و ۱۱ درصد افزایش تشکیل پرونده داشته‌اند و ارزش کالاهای ضبط‌شده به‌وسیله آنها در مقایسه با گذشته ۲۱ برابر شده است.

وی گفت: سامانه ۱۲۴ و پایگاه اینترنتی این سازمان آماده دریافت شکایات و پیشنهادات مردم است.

نوابی افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت از سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان و برنامه‌های آن حمایت می‌کند اما منابع برای تأمین حقوق کارکنان و بازرسان این سازمان کافی نیست.

وی حرکت سازمانهای مرتبط در تنظیم و نظارت بر بازار را نامطلوب اما رو به جلو دانست.

نوابی گفت: انجمن‌های حمایت از حقوق مصرف کنندگان در ۳۰ انجمن استانی حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و ۲۹۰ انجمن شهرستانی در این زمینه و یک انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان در کشور وجود دارد.

وی  افزود: این انجمن‌ها دولتی نیستند و از نظر ساختار مالی مشکل دارند.

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: ۳ هزار و ۴۵۰ ناظر افتخاری برای سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان کار می‌کنند که از این سازمان حقوق نمی‌گیرند.

نوابی درباره تخفیف‌های ۵۰درصدی برخی کالاها نیز گفت: این تخفیف‌ها تا ۲۵ درصد منطقی اما تخفیف‌های ۵۰درصدی نشان می‌دهد قیمت گذاری از ابتدا اشتباه بوده است.

وی گفت: اگر قیمت کالاها روی آنها نصب شود موجب رقابت در تولید خواهد شد.

نوابی افزود: قانون به فروشندگان تکلیف کرده است که قیمت‌ها را روی کالاها نصب کنند.

وی گفت: در ۶۳ کشور که ما روند نظارت آنها بر بازار را بررسی کردیم مشخص شد در هیچ کدام از آنها بازار رها نشده بلکه نظارت به عرضه و تقاضا رسیده است.

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *