صفحه نخست / سلامت / غذاهای سرطان زا کدام ها هستند؟/ فهرستی که باید جدی بگیرید
غذاهای سرطان زا

غذاهای سرطان زا کدام ها هستند؟/ فهرستی که باید جدی بگیرید

غذاهای سرطان زا ، غذاهایی هستند که بر اساس تحقیقات پژوهشگران احتمال ابتلا به انواع سرطان ها را افزایش می دهند، در اینجا لیستی از ۶ غذا و نوشیدنی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را بالا ببرد را معرفی می کنیم.

 

  1. لبنیات

درست است که کلسیم برای استحکام استخوان بسیار مفید است، اما کارشناسان رابطه ای بین دریافت بالای کلسیم و سرطان پروستات پیدا کرده اند. این امر به خاطر آن است که محصولات لبنیاتی با کلسیم بالا می توانند تعداد ۱.۲۵-دی هیدروکسوییتامین دی ۳ را در شما پایین آورند. این هورمون در مردان خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد، بنابراین با پایین آمدن آن احتمال ابتلا به سرطان افزایش می یابد. در مطالعه ای که توسط سازمان بررسی امراض مسری در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد انجام گرفت، مشخص شد که بین مصرف بالای لبنیات و و کلسیم و سرطان پروستات ارتباط وجود دارد. نتایج نشان می دهند که مردانی که میزان بالایی از لبنیات را مصرف می کنند، نسبت به آنهایی که لبنیات کمتری مصرف می کنند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

 

  1. گوشت قرمز و فراوری شده

گوشت های فراوری شده نظیر سوسیس، بیکن، هات داگ، بولونیا، گوشت لقمه ای و گوشت خوک، دارای چندان ماده نگهداری کننده و شیمیایی شامل سودیوم نیترات بوده که باعث می شوند ظاهر محصول تازه بماند اما زمانی که در معرض حرارت شدید و یا اسید قوی قرار بگیرند، سرطان زا می شوند. گوشت دود داده نیز خطرناک است، زیرا در فرایند دوددهی تار (یا قطران) در گوشت تولید می شود (تار ماده ی کشنده ی موجود در سیگار است). در مطالعه ای که در مجله پزشکی BMC انجام شد، محققین نوشتند که نمک و مواد شیمیایی بیش از حدی که در تولید گوشت فراوری شده استفاده می شوند، برای سلامتی مضر هستند. مشارکت کنندگان در یک مطالعه دریاقتند که افرادی که ۱۶۰ گرم و یا میزان بیشتری از گوشت فراوری شده را مصرف می کنند، با احتمال بیشتری در ظرف ۱۲ سال به مرگ زودرس دچار می شوند. این میزان مرگ برای افرادی که ۲۰ گرم گوشت و یا میزان کمتری از آن را مصرف کرده اند، کمتر بود.

طبق نظر محققین WHQ، وقتی صحبت از گوشت قرمز می شود، باید گفت که با مصرف روزانه ۱۰۰ گرم گوشت، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ تا ۱۷ درصد افزایش می یابد. برای لذت بردن از مصرف گوشت، به سراغ گوشت حیواناتی بروید که از گیاه تغذیه کرده اند. این گوشت ها باید ارگانیک و بدون هورمون باشند و روزانه کمتر از ۱۰۰ گرم مصرف شوند.

 

  1. نان

خبر نگران کننده ای از گروه کاری محیط زیست: ۸۶ نان شامل محصولات پخته شده و محصولات دارای نشاسته موجود در سوپر مارکت دارای پوتاسیوم برومات هستند. این ماده ی شیمیایی که اغلب به آن آرد برومات دار گفته می شود، فرایند تولید را سرعت بخشیده و به سفیدی و حجیم شدن محصولات نان و گندمی کمک می کند. اما این کار لطمه ی جبران ناپذیری به بیمار می زند: این ماده ی افزودنی منجر به اختلالات سیستم عصبی شده و توسط چندین سازمان سلامت به عنوان عامل سرطان زا شناخته شده است. به این دلیل، اتحادیه ی اروپا، بریتانیا، کانادا و برزیل استفاده از پتاسیم برومات را ممنوع کرده اند. در آمریکا، سازمان غذا و دارو تولیدکنندگان را ملزم کرده تا استفاده از این ماده را متوقف کنند. در هنگام خرید نان به مواد اولیه ی آن دقت کنید. اگر آرد برموینه داخل لیست بود، به سراغ نان دیگری بروید.

 

  1. شکر فراوری شده

تومورها از قند تغذیه کرده و بزرگ و بزرگتر می شوند. این حقیقت نگران کننده در سال ۱۹۳۱ به وسیله ی اوتو واربرگ دارنده ی جایزه نوبل پزشکی کشف شد. واربرگ دریافت که سلول های سرطانی از شیرین کننده های با فروکتوز بالا نظیر شیره ذرت پر فروکتوز استفاده می کنند. این شیره به راحتی و بسرعت توسط سلول های سرطانی مصرف می شود. در هنگام خرید مواد غذایی، به برچسب آن دقت کنید تا فاقد این شیرین کننده باشند.

 

  1. الکل

بعد از تنباکو، الکل یکی از عوامل موثر در ایجاد سرطان است. اگرچه مصرف کم الکل شاید به این صورت خطرناک نباشد، اما افراط در مصرف الکل می تواند منجر به ایست قلبی و سکته و سرطان شود. در یک فرا مطالعه، متخصصین سازمان بهداشت جهانی نتیجه گرفتند که استفاده از الکل دلیل اصلی سرطان سینه، دهان، مری، کبد، روده بزرگ، و راست روده است. بنابراین تاجای ممکن، از مصرف الکل پرهیز کنید.

 

  1. چربی اشباع شده

ارتباط چربی اشباع شده با امراض قلبی یک امر مسلم است، اما این بدان معنا نیست که تنها همین یک اثر را داشته باشند. فراتحلیلی که در سال ۲۰۱۵ در بین ۵۲ مطالعه ی منتشر شده در مجله ی پزشکی انجام گرفت گزارش داد خانم هایی که پس از یائسگی از چربی اشباع شده بالایی استفاده کرده اند، با احتمال ۳۰ درصد بیش از افرادی که کمتر از چربی اشباع شده مصرف کرده اند به سرطان سینه مبتلا می شوند. همانطور که سنتان بالا می رود، سعی کنید مصرف غذاهای دارای چربی اشباع شده نظیر میان وعده های فراوری شده با روغن گیاهی، گوشت پرچرب، پنیر فراوری شده و دسرهای کره ای را در وعده ی غذایی خود کم کنید.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

مضرات نوشابه چیست/ نوشابه سفید کم ضرر ترین نوع نوشابه است

مضرات نوشابه چیست / نوشابه سفید کم ضرر ترین نوع نوشابه است اگر هنوز درگیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *