صفحه نخست / سلامت / علت خستگی پس از خواب / ۵ دلیلی که پس از خوابی طولانی هم کسل هستیم
علت خستگی پس از خواب

علت خستگی پس از خواب / ۵ دلیلی که پس از خوابی طولانی هم کسل هستیم

علت خستگی پس از خواب برای بسیاری از شهروندان هنوز مبهم است. بیدار شدن با حس در رفتن خستگی دیروز و سرحال و با نشاط بودن، بهترین روش برای شروع یک روز خوب است. اما برخی اوقات، خسته از خواب بیدار می شویم و با اینکه شب خواب کاملی داشته ایم، نمی توانیم در لحظه، بلند شویم و روز را پر انرژی شروع کنیم. در اینجا به چند دلیل که باعث می شود مردم با حالت خسته از خواب بیدار شوند اشاره می کنیم.

 

  1. بیدار شدن در مرحله نادرستی از خواب: خواب از چند چرخه و مرحله تشکیل شده است و ممکن است در مرحله ی غیر آر ای ام، که خواب بسیار عمیق است، بیدار شده باشیم. اگر در مرحله آر ای ام از خواب بیدار شویم خیلی خوب است چرا که در این مرحله، بدن انسان آمادگی بیشتری برای بیدار شدن دارد.
  2. کیفیت بد خواب: مهم نیست چند ساعت خوابیده باشیم، اگر کیفیت خوابمان بد باشد، خسته از خواب بیدارخواهیم شد. کیفیت بد، ناشی از فاکتورهایی مانند خوابیدن در کنار حیوان خانگی، نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار در ساعات پایانی روز، یا سر و صدا بودن در محلی که خواب هستیم.
  3. تاثیر داروها: بعضی از داروها که موجب خواب آلودگی می شوند، تاثیرشان تا روز بعد نیز در بدن باقی می ماند. می توانید برای تنظیم دوز دارو متناسب با بدن خود، یا تغییر دارو، با پزشکتان مشورت کنید.
  4. شرایط پزشکی: برخی شرایط پزشکی مثل وقفه تنفسی در خواب، می تواند در استراحت شبانه تداخل ایجاد کند. ناهنجاریهایی مانند افسردگی می تواند انرژی فرد را کاملا تحلیل ببرد که نشانه خواب آلودگی و خستگی پس از بیدار شدن است.
  5. تنظیم نبودن ساعت بدن: اگر برنامه خواب منظمی نداشته باشیم، بدنمان برای بیدار شدن در ساعتی خاص نیاز به زمان برای عادت کردن دارد. باید سعی کنیم زمان بندی منظم تری برای خواب شبانه داشته باشیم. در این صورت می توانیم تغییر در میزان انرژی بدنمان، بعد از بیدار شدن را به سرعت مشاهده کنیم.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

چگونه شب ها بخوابیم / درمان ساده و خانگی بی خوابی در ۶۰ ثانیه

چگونه شب ها بخوابیم / درمان ساده و خانگی بی خوابی در ۶۰ ثانیه برای درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *