صفحه نخست / دانش و فناوری / شرکت اپل به انتهای مسیر رسیده است / آیفون ۸ همه را ناامید کرد
شرکت اپل به انتهای مسیر رسیده است

شرکت اپل به انتهای مسیر رسیده است / آیفون ۸ همه را ناامید کرد

شرکت اپل به انتهای مسیر رسیده است

زمانی که گوشی جدید آیفون در بازار عرضه می شود، صفهای طولانی را مشاهده می کنیم و مشتریان با گوشی های براق و جدید خود از فروشگاه بیرون می آیند. اما اکنون با عرضه ی آیفون ۸، ۸ پلاس و ساعت هوشمند سری ۳، این صف ها کوتاه تر شده اند. درست است که در جلوی بعضی از فروشگاه ها صف های درازی شکل می گیرد، اما در برخی از آنها هیچ مراجعه کننده ای وجود ندارد.

در شهر لندن، کارکنان شرکت اپل تعداد مشتریان آیفون را بیشتر از آنچه هستند، گزارش داده اند. زمانی که من به فروشگاه اپل که در نزدیکی اداره کوارتز است مراجعه کردم، فهمیدم که حدود بیست نفر منتظرند و به همین تعداد هم نیروی امنیتی در آنجا وجود داشت که معلوم بود منتظر تعداد زیادی خریدار بودند. زمانی که من مراجعه کردم چند ساعت پس از بازگشایی فروشگاه بود و یکی از کارکنان آن فروشگاه به من گفت که در فروشگاه هنوز هم گوشی های جدید تمام نشده اند.

چند ساعت پس از بازگشایی فروشگاه اپل W14 ، تعداد مراجعه کنندگان با تعداد مامورین امنیتی برابر بود.

این شروع نا امید کننده پس از زمانی است که منتقدین مطالب زیادی در مورد آیفون ۸ شرکت اپل نوشته اند. اکثر نظرات در مورد آیفون ۸ مثبت بود، هرچند که بروزرسانی های این گوشی در پایین ترین حد خود قرار داشت. اما تقریبا تمام آنها توصیه کرده اند که منتظر آیفون X باشید: این گوشی در کنار آیفون ۸ در ابتدای همین ماه رونمایی شد اما عمدتا به دلیل محدودیت های تامین، تا انتهای ماه اکتبر نمی توان آن را از پیش سفارش داد.

همچنین نظرات خوب و بدی در مورد ساعت هوشمند شرکت اپل وجود دارد، بعضی از منتقدین به مشکلات اتصال این چیپ سلولی دارای LTE اشاره کرده اند. در حالیکه بسیار از سرعت این محصول لذت می برند، دیگران اشاره کرده اند که طراحی ساعت و عملکرد آن از چهار سال پیش تاکنون تغییر چندانی نداشته است.

هنوز هم نگرانی های زیادی در مورد دیگر محصول شرکت اپل وجود دارد. تلویزیون ۴k شرکت اپل این هفته رونمایی شد و چندین منتقد قیمت این محصول را زیر سئوال برده اند (قیمت این محصول بیش از دوبرابر محصول مشابه شرکت گوگل و روکو است). همچنین مشکلاتی در زمینه پردازش فایل های ویدیویی HD گزارش شده است.

آیفون ۸ که همه را نا امید کرد، اغاز فروش آیفون X هم که به تاخیر افتاده است، ساعت هوشمند اپل ۳ هم که پر از مشکلات است و الان هم این موضوع! اپل به انتهای مسیر رسیده است.

در مجموع باید گفت که تنها طرفداران پروپا قرص اپل هستند که به محصولات آن نمرات مناسبی داده اند. صفوف خریداران در حال کاهش است.

بازار اپل ازین هم بدتر شده است، زیرا جدیدترین محصولات خود را تا ۱۲ سپتامبر مخفی نگه داشته است. از زمان رونمایی از گوشی آیفون در ده سال قبل، قیمت محصولات اپل به مقدار زیادی افت داشته است.

در همین حال که ممکن است با اغاز فروش آیفون X ورق بر گردد، شاید بتوان گفت که شرکت اپل به اشباع رسیده است. در سال های اخیر شرکت اپل به دلیل انتشار بروزرسانی های مکرر برای جدیدترین محصولات خود مورد هجوم منتقدین زیادی قرار گرفته است. سه نسخه از ساعت هوشمند اپل مشابه یکدیگرند. به دلیل اضافه نشدن هیچ قابلیت جدیدی به مک بوک جدید این شرکت، و همچنین حذف کلید ها و پورتهای مورد علاقه کاربران، این محصول هم نتوانسته از تیغ منتقدین فرار کند (آیا می توان برای نوار لمسی این محصول کاربردی پیدا کرد؟).

گوگل و آمازون اسپیکر های فعال شونده با صدا را درون محصولات خود قرار داده اند، بنابراین اپل هم قطعا باید به سراغ تولید چنین محصولی برود. سامسونگ در ساعت هوشمند خود LTE را قرار داده است، اپل هم باید همین کار را بکند. مایکروسافت یک تبلت با قلم سوزنی و کیبرد جداشدنی تولید کرده است، اپل هم باید چنین چیزی بسازد. اپل عادت داشت که یک مدل گوشی هوشمند بفروش برساند: اکنون این شرکت ۸ مدل مختلف گوشی هوشمند دارد که در اندازه ها و قیمتهای مختلف به فروش می رسند. و زمانی که آنها برای فروش در فروشگاه های اپل عرضه می شوند، تشخیص تفاوت بین آنها تقریبا غیر ممکن است. من از کارکنان فروش آنجا پرسیدم که آیا آیفون ۸ در فروشگاه شما وجود دارد یا نه و بعدا فهمیدم که درست جلوی چشمانم بوده اند.

هنوز مشخص نشده است که چرا شرکت اپل این همه گوشی هوشمند روانه بازار کرده، یا کدام یک از آی پد ها برای کاربران مناسبتر است و یا حتی اینکه دقیقا مصرف ساعت هوشمند اپل چیست. مشتریان محصول را برای قابلیت های بالقوه ی آن نمی خرند، بلکه می خواهند از آن محصول برای یک کار خاص استفاده کنند.

اپل در آینده ای نزدیک یک گوشی عرضه خواهد کرد که ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد. قیمت این محصول در محدوده ی محصولات عرضه شده ی این ماه است و از آیفون ۷ که پارسال عرضه شد ۵۰ دلار گرانتر می باشد. دومین تجارت سودمند شرکت اپل از دانلود اپ، موسیقی و فیلم می باشد. هیچ نشانه ای از اینکه اپل به چیزی غیر از یک کارخانه ی پولسازی تبدیل شود در دست نیست، اما افزایش قیمت ها و فروش خدمات چهره ی یک شرکت خلاق و ایده پرداز را نشان نمی دهند.

چشم گیرترین چیزی که شرکت اپل در سال ۲۰۱۷ از آن رو نمایی کرد، آن هم در سالی که قرار بود برجسته ترین سال شرکت اپل در این دهه باشد، فضای باز محوطه ۵ میلیارد دلاری اپل بود. این پردیس نظیر سایر محصولات عرضه شده امسال، توجه چندانی به کاربرد نداشته و فقط به ظاهر آن توجه شده است.

کلیسای جامع و بی نظیر شرکت اپل از فلز، شیشه و سنگ مرمر ساخته شده و چندین دهه ماندگار خواهد بود، اما آیا ما در مورد ساکنین آن در زمان حال صحبت خواهیم کرد یا برای اشاره به آن ها مجبوریم از زمان گذشته استفاده کنیم؟

 

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

قیمت گوشی ارزان میشود / فعلا دست نگه دارید و گوشی نخرید، رفع توقیف گوشی های همراه

قیمت گوشی ارزان میشود / فعلا دست نگه دارید و گوشی نخرید، رفع توقیف گوشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *