صفحه نخست / سرخط اخبار / شجره نامه ملکه انگلستان / سیادت ملکه الیزابت جعلی است

شجره نامه ملکه انگلستان / سیادت ملکه الیزابت جعلی است

شجره نامه ملکه انگلستان / سیادت ملکه الیزابت جعلی است

در چند روز گذشته و بعد از انتشار خبری که نیویورک تایمز درباره ملکه الیزابت انگلستان کار کرده بود و سر و صدای زیادی به راه انداخته بود حالا مثل اینکه گفته می شود این شجره نامه جعلی است و صحت ندارد. نیویورک تایمز اعلام کرده بود ملکه انگلستان از نوادگان امام حسن (ع) می باشد که حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی رجایی می گوید این سیادت نامه جعلی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی رجایی، رئیس پژوهشکده انساب قم، گفت: شجره‌‌نامه سیادت ملکه الیزابت جعلی است. باید مرکز «دارالنقابه» زیر نظر ولایت فقیه و مراجع تقلید تأسیس شود و جلوی ادعاهای کاذب گرفته شود. شجره‌نامه‌ای که برای ملکه انگلستان تهیه شده، بسیار ناشیانه جعل شده است؛ چراکه شجره‌نامه از حیث نسب باید حداقل در حدود ۴٢ نفر باشد، حال آنکه این شجره‌نامه ساختگی این‌گونه نیست.
روش‌های احراز سیادت چگونه است؟
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رجایی چندی قبل در گفت‌وگوی دیگری روش‌های احراز سیادت را چنین برشمرده است: در اصطلاح شرع و ضوابط علم انساب، سید به کسی می‌گویند که از طرف پدر به یکی از ائمه معصومین علیهم‌السلام برسد. برای احراز این سیادت، سه راه شرعی و معتبر داریم که این‌گونه‌اند:
١. اشتهار (صدها‌ساله) یک خاندان به سیادت، به‌گونه‌ای که همه اهل محل، این خاندان را از دیرزمان به سیادت بشناسند و به سیادتشان اعتراف کنند.
٢. شهادت دو عادل آگاه که در اصطلاح آن را بینه شرعی می‌گویند؛ یعنی چنانچه دو نفر عادل مورد اعتماد و آگاه به مسائل نسب‌شناسی به سیادت کسی شهادت دهند، شرعا قبول است.
٣. وجود اسناد و مدارک بسیار معتبر در خاندان که بر سیادت این خاندان دلالت کنند و این اسناد عبارت‌اند از:
الف: شجره‌نامه معتبر که به تأیید علمای نسب‌شناس رسیده باشد؛
ب: اسناد سیادت که در قدیم سراغ بزرگ محل، کدخدای محل و آقای محل می‌رفتند و آن شخص هم از روی شناختی که با این خاندان داشت، سندی مبنی بر سیادت این خاندان می‌نوشت و به آنها می‌داد؛ ج: وجود وقف‌نامه‌ها و امثال این‌ اسناد معتبر که سیادت این خاندان در آنها قید شده باشد. بنابراین با این سه شیوه، سیادت یک خاندان ثابت می‌شود و هیچ راه دیگری برای اثبات سیادت، شرعیت ندارد.

منبع: شرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *