صفحه نخست / سرخط اخبار / سکه قبل از انقلاب چقدر بود؟/قیمت سکه وحقوق کارگران از اوایل انقلاب تا حالا

سکه قبل از انقلاب چقدر بود؟/قیمت سکه وحقوق کارگران از اوایل انقلاب تا حالا

سکه قبل از انقلاب چقدر بود؟/قیمت سکه وحقوق کارگران از اوایل انقلاب تا حالا

مقایسه دستمزدها با قیمت سکه طلا معیار خوبی برای نشان دادن، دستمزدهای واقعی و پدیده سرکوب دستمزدها است. در نخستین سال پس از انقلاب، یعنی در سال ۱۳۵۸، حداقل دستمزد ماهیانه کارگران در ایران ۱۷۰۱ تومان و قیمت سکه بهار آزادی که در آن سال برای نخستین بار ضرب شده بود، ۱۳۰۰ تومان بود. در واقع، در آن سال با حداقل دستمزد می‌شد ۱.۳ سکه بهار آزادی (سکه‌ای که اکنون با نام سکه بهار آزادی طرح قدیم شناخته می‌شود) خریداری کرد. دقیقاً بعد از همین سال ۵۸ بود که قیمت سکه هرچه بالاتر رفت و دستمزدها چون نرخ رشد بالایی نداشتند، از قیمت سکه عقب افتادند.در تاریخ پس از انقلاب، به جز سال ۵۸، تنها در یک سال، یعنی در سال ۸۳ در دوره ریاست‌جمهوری خاتمی، حداقل دستمزد از قیمت سکه پیشی گرفت؛ در تمام سال‌های دیگر قیمت سکه بالاتر از دستمزد یک ماه حداقل‌بگیران بوده است. روند عقب افتادن دستمزدها از قیمت سکه از همان سال ۵۹ آغاز شد؛ در آن سال، قیمت سکه ۲۴۰۰ تومان و حداقل دستمزد ۱۹۰۵ تومان بود.
بحران اقتصادی شکل‌گرفته به دلیل جنگ باعث شد تا در سال ۱۳۶۶ فاصله بین قیمت سکه از دستمزدها به بالاترین میزان در تاریخ پس از انقلاب برسد. در آن سال، حداقل دستمزد ۲۲۸۰ تومان و قیمت سکه ۱۱۲۵۷ تومان بود؛ یعنی تقریباً ۵ برابر حداقل دستمزد. شکاف بین دستمزد و قیمت سکه، هیچ‌گاه به این اندازه بالا نرفت (اگر این بار و در موج جدید افزایش قیمت سکه، رکورد سال ۶۶ شکسته نشود)! در اوایل دهه ۸۰ و با شروع دور دوم دولت اصلاحات، به تدریج فاصله بین حداقل دستمزد و قیمت سکه هم کاهش یافت. به‌عنوان مثال در سال ۸۱ حداقل دستمزد ۶۹۸۴۶ تومان و قیمت سکه ۶۹۹۶۰ بود. در سال ۸۳ وضع از این هم بهتر شد و حداقل دستمزد پس از سال‌ها از قیمت سکه پیشی گرفت. در این سال حداقل دستمزد ۱۰۶۶۰۲ تومان و قیمت سکه ۱۰۴۵۳۷ تومان بود.فاصله اندک بین حداقل دستمزد و قیمت سکه تا سال ۱۳۸۸ ادامه داشت. بعد از آن دوباره قیمت سکه اوج گرفت و فاصله خود را با حداقل دستمزد، افزایش داد. بحران اقتصادی اوایل دهه ۹۰ که به دلیل تحریم‌های اواخر دولت احمدی‌نژاد روی داد، دستمزدهای واقعی کارگران را هرچه بیشتر کاهش داد. در سال ۹۱، قیمت یک سکه بهار آزادی تقریباً ۴ برابر حداقل دستمزد بود. حداقل دستمزد در آن سال تنها ۳۹۰ هزار تومان برای هر ماه بود!حال یک‌بار دیگر قیمت سکه، فاصله خود را از حداقل دستمزد بیشتر کرده است.
اگر بخواهیم قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم را ملاک قرار دهیم، قیمت سکه در حال حاضر ۲.۷ برابر حداقل دستمزد است. سال‌های بدتر از این نیز برای کارگران تحت شمول قانون کار در ایران وجود داشته است؛ به‌عنوان مثال، سال‌های ۶۶ و ۹۱. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت سکه فاصله خود را از حداقل دستمزد، باز هم بیشتر نکند! بر این اساس و برای جلوگیری از کاهش بیشتر دستمزدهای واقعی است که کارگران درخواست ترمیم دستمزد سال ۹۷ را مطرح کرده‌اند. حداقل‌بگیران در سال ۵۸ با حقوق یک ماه خود می‌توانستند ۱.۳ سکه طلا بخرند؛ اما حقوق آن‌ها حالا تنها برای خرید ۰.۴ یک سکه طرح قدیم کفاف می‌دهد؛ در واقع، با حداقل حقوق یک نیم‌سکه هم نمی‌توان خرید.
با تاریخی که سراغ داریم، حتماً بسیاری از کارگران هم نسبت به این که دولت و کارفرمایان خواسته آن‌ها را اجابت کنند و دستمزد ۹۷ را افزایش دهند، بدبین‌اند! با این حال، خواسته آنان کاملاً بر حق است و این بی‌انصافی است که دوباره کارگران کشور به قربانیان بحران‌های اقتصادی تبدیل شوند.

 

منبع: روزنامه مردم سالاری

www.dustaan.com مقایسه حداقل دستمزد ماهیانه کارگران در ایران در سال‌ های پس از انقلاب با قیمت سکه طلا

در همین رابطه

قیمت سکه پس از بسته جدید ارزی/ سکه لحظاتی پیش واردکانال ۳.۴ میلیون شد

قیمت سکه پس از بسته جدید ارزی/ سکه لحظاتی پیش واردکانال ۳.۴ میلیون شد پس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *