صفحه نخست / سرخط اخبار / زمان برگزاری جشن خانه سینما در سال ۹۷ / برگزاری به شکل اسکار پیش از ماه محرم

زمان برگزاری جشن خانه سینما در سال ۹۷ / برگزاری به شکل اسکار پیش از ماه محرم

زمان برگزاری جشن خانه سینما در سال ۹۷ / برگزاری به شکل اسکار پیش از ماه محرم

تورج منصوری گفته است که زمان برگزاری جشن خانه سینما در سال جاری پیش از محرم خواهد بود و به شکل آکادمی اسکار در آمریکا برگزار خواهد شد.

به گزارش ایلنا تورج منصوری (دبیر هیات موسس و رییسه انجمن عالی هنرها و فنون سینما) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به آخرین وضعیت بیستمین جشن سینمای ایران گفت: قرار بود امروز جلسه‌ای برگزار شود و طی آن آغاز مرحله داوری اعلام شود. همچنین کانون کارگران درخواستی مطرح کرده و قرار بود در جلسه امروز مطرح شود اما متاسفانه به دلیل برخی مشکلات و مشغله شخصی دوستان جلسه امروز به حدنصاب نرسید و روز پنجشنبه هفته جاری این جلسه برگزار می‌شود اما برنامه‌ریزی‌های لازم برای آغاز داوری صورت گرفته است.

وی ادامه داد: متاسفانه علی‌رغم همه تلاش‌ها که از سال‌های گذشته انجام شده تا همه چیز سرموقع انجام شود به دلیل برخی مشکلات از لحاظ زمان‌بندی کمی عقب هستیم و تلاش داریم که خودمان را به زمان‌بندی تعیین شده برسانیم.

منصوری با اشاره به اینکه امسال آخرین سالی است که جشن براساس قضاوت به شیوه انجمن عالی برگزار می‌شود، افزود: از سال آینده این جشن براساس اساسنامه مصوب و به شیوه آکادمی برگزار خواهد شد و همچنان ما امسال براساس آیین‌نامه‌های خانه سینما جشن را برگزار می‌کنیم و برای هر دوره آیین‌نامه می‌نویسیم. البته تلاش داریم جشن شبیه اساسنامه اصلی باشد.

وی ادامه داد: جشن خانه سینما از سه سال پیش به شکل جدید برگزار می‌شود. پیش از این هیات مدیره خانه سینما مسوولیت همه جشن را برعهده داشت و آن را اجرا می‌کرد اما از سه سال پیش یک هیات رئیسه‌ برای جشن انتخاب شد که به عنوان شورای سیاست‌گذاری معرفی شده است. این شورا ابتدا منتخب صنوف بودند و نمایندگان منتخب خود را معرفی می‌کردند. یک نفر به نمایندگی از هیات مدیره خانه سینما که حق رأی نداشت در کنار مدیرعامل خانه سینما که او نیز حق رأی نداشت در جلساتی شرکت می‌کنند که اجرای جشن‌های هر سال را تا رسیدن به اجرای جشن به شکل آکادمی برعهده دارد.

منصوری ادامه داد: وظیفه اصلی اعضا این جلسه نگارش اساسنامه انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران بود که این اساسنامه نوشته و تحویل داده شده است و اسفندماه سال گذشته این اساسنامه به هیات مدیره خانه سینما تحویل داده شد تا ثبت حقوقی آن توسط وکلای خانه سینما انجام شود و تا زمانی که آن اساسنامه تصویب شود ما باید یک جشن دیگر برگزار می‌کردیم که همان جشن بیستم است که قرار است امسال برگزار شود. به همین دلیل همان هیاتی که مسوولیت تدوین اساسنامه انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی را برعهده داشت، به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری جشن بیستم انتخاب شد.

دبیر هیات موسس و رییسه انجمن عالی هنرها و فنون سینمابا اشاره به انتخاب علی نصیریان به عنوان رئیس جشن بیستم و نقش وی در اجرای این جشن گفت:‌ روسای جشن‌ها هیچ گاه اجرای جشن‌ها را برعهده نداشتند بلکه بزرگ‌ترهای سینمای ایران هستند که در زمان روند برگزاری جشن اگر مشکل یا مساله‌ای پیش بیاید وی به عنوان بزرگ‌تر نظر موثری می‌دهد که مورد قبول دیگران باشد.

وی ادامه داد: تا زمانی که اجرای جشن به شکل آکادمی نباشد ما هر سال برای برگزاری جشن یک رئیس را انتخاب خواهیم کرد و آن رئیس جشن از داخل سینما انتخاب می‌شود و باید کسی باشد که نماینده سینمای ایران باشد و علی نصیریان یک تابلوی روشنی از وضعیت سینمای ایران است که مورد پذیرش همه است.

منصوری ادامه داد: از سال آینده که انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی مسوولیت برگزاری جشن را برعهده می‌گیرد به صورت طبیعی رئیس این انجمن به مدت سه سال رئیس جشن نیز خواهد بود و از سال آینده صرفا شخصیت رئیس جشن نیست که به جشن هویت می‌دهد زیرا به صورت اتوماتیک رئیس آکادمی رئیس جشن است و آنچه باعث اعتبار می‌شود خودِ جشن است.

منصوری با اشاره به اینکه جشن خانه سینما دبیر اجرایی ندارد، گفت: سیستمی را در خانه سینما راه‌اندازی کردیم که به عنوان دبیرخانه جشن فعال است و سیستم مدیریتی خانه سینما مسوولیت برگزاری تمامی این بخش را برعهده دارد و سیستم‌های داوری و نحوه آن در شورای مدیریتی جشن طراحی شده و داوری کاملا به صورت ناشناس انجام می‌شود و فقط آرا یک ته برگی دارد که در اختیار دبیرخانه است و جزئیات آن نیز کاملا مشخص است. البته این سیستم از سیستم روزانه خانه سینما کاملا جدا شده و مستقل است.

منصوری درباره تعیین زمان نهایی برگزاری جشن گفت: از آنجا که امسال روز ملی سینما با روزهای ابتدایی ماه محرم همزمان شده است قطعا جشن سینمای ایران قبل از ۱۰ روز اول ماه محرم برگزار می‌شود و تاریخ دقیق آن به زودی اعلام می‌شود.

منبع : ایلنا

در همین رابطه

حذف سانس های چرخشی سینما / تغییر در سانس های سینما های ایران

حذف سانس های چرخشی سینما / تغییر در سانس های سینما های ایران محمدقاصد اشرفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *