صفحه نخست / سلامت / روش هایی برای افزایش سوخت و ساز بدن / ۸ روش برای افزایش سوخت و ساز بدن
“روش هایی برای افزایش سوخت و ساز بدن / ۸ روش برای افزایش سوخت و ساز بدن” قفل است روش هایی برای افزایش سوخت و ساز بدن / ۸ روش برای افزایش سوخت و ساز بدن

روش هایی برای افزایش سوخت و ساز بدن / ۸ روش برای افزایش سوخت و ساز بدن

روش هایی برای افزایش سوخت و ساز بدن / ۸ روش برای افزایش سوخت و ساز بدن

آیا می توان سوخت و ساز بدن را افزایش داد؟

افزایش سوخت و ساز بدن هدف افرادی است که می خواهند وزن خود را کاهش دهند، اما میزان سوزاندن کالری به موارد مختلفی بستگی دارد. بعضی افراد ذاتا دارای سوخت و ساز بالا هستند. مردان حتی در زمان استراحت نیز نسبت به زنان کالری بیشتری می سوزانند. در مورد اکثر افراد این نکته صادق است که پس از ۴۰ سالگی سوخت و ساز بدن کاهش می یابد. درست است که نمی توانید مانع کنترل سن، جنسیت، و یا ژنتیک خود شوید، اما روش هایی برای بهبود سوخت و ساز بدن وجود داشته که در اینجا به ۸ مورد اشاره می کنیم.

  1. عضله بسازید

بدن شما دائما کالری می سوزاند، حتی زمانی که هیچ فعالیتی انجام نمی دهید. این میزان سوخت و ساز در حین استراحت در افرادی که عضله ی بیشتری دارند، بسیار بالاتر است. هر ۴۵۰ گرم عضله روزانه در حدود ۶ کالری سوزانده تا شکل و حجم خود را حفظ نماید، در حالیکه هر ۴۵۰ گرم چربی روزانه تنها دو کالری مصرف می کند. این تفاوت کم در گذر زمان بالا می رود. بعد از طی جلسه ی تمرین استقامتی، ماهیچه ها در تمام نقاط بدن شما فعال شده و میانگین میزان سوخت و ساز روزانه شما را افزایش می دهند.

 

  1. تمرین هوازی انجام دهید

تمرینات هوازی گرچه ماهیچه های بزرگی نمی سازند اما پس از ورزش میزان سوخت و ساز بدن شما را بالا می برند. نکته ی کلیدی فشار آوردن به بدن است. فعالیت های پر فشار نسبت به فعالیت های کم فشار باعث افزایش سوخت و ساز بدن در زمان استراحت می شود. برای رسیدن به حداکثر فواید ورزش باید در باشگاه به سراغ فعالیت های شدیدتر رفته و یا در حین پیاده روی معمولی کمی به دو ۀهسته روی آورد.

 

  1. آب بنوشید

بدن شما برای سوزاندن کالری نیاز به آب دارد. اگر بدن شما حتی دچار کم آبی خفیف شود، سوخت و ساز آن پایین می آید. محققین نشان داده اند افرادی که در روز ۸ لیوان و یا میزان بیشتری آب مصرف می کنند، نسبت به افرادی که چهار لیوان آب مصرف می کنند، کالری بیشتری می سوزانند. برای حفظ آب بدن باید قبل از وعده ی غذایی و میان وعده یک لیوان آب و یا نوشیدنی بدون شیرین کننده نوشید. بجای استفاده از چوب شور یا چیپس، در میان وعده از میوه و سبزیجات استفاده کنید، این مواد آبدار هستند.

  1. آیا می توان از نوشیدنی های انرژی زا استفاده کرد؟

بعضی از مواد اولیه ی نوشیدنی های انرژی زا می توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند. آنها پر از کافئین بوده که میزان انرژی مورد استفاده ی بدن را بالا می برد. در بعضی موارد این نوشیدنی ها دارای تائورین هستند، این ماده یک آمینو اسید می باشد. تائورین می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد و به سوزاندن چربی کمک کند. اما استفاده از این نوشیدنی ها می تواند منجر به مشکلاتی نظیر فشار خون بالا، اضطراب و در بعضی موارد مشکلات خواب شود. آکادمی آمریکایی طب اطفال استفاده از این نوشیدنی را برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی کند.

 

  1. از میان وعده های خود به شکلی هوشمندانه بهره ببرید

زمانی که شما وعده های غذایی بزرگ را با فاصله ی زیاد مصرف کنید، بیشتر خوردن، حتی باعث کاهش وزن هم می شود. سوخت و ساز بدن شما در بین این وعده های غذایی کاهش می یابد. مهیا کردن وعده و یا میان وعده ی کوچک در هر ۳ تا ۴ ساعت سوخت و ساز بدن را بالا نگه می دارد، بنابراین با این کار در تمام ساعات روز کالری بیشتری می سوزانید. مطالعات زیادی نشان داده اند که افرادی که مرتبا میان وعده می خورند، در زمان وعده های اصلی غذای کمتری می خورند.

 

  1. به وعده های غذایی فلفل اضافه کنید

غذاهای تند دارای مواد طبیعی بوده که متابولیسم بدن شما را افزایش می دهند. پختن غذا به همراه یک قاشق سوپخوری فلفل قرمز یا سبز می تواند میزان متابولیسم بدن را افزایش دهد. اثر فلفل موقتی است اما اگر بتوانید در وعده های بیشتری از فلفل استفاده کنید، مزایای آن افزایش می یابد. برای افزایش سریع سوخت و ساز بدن می توانید به ظرف پاستای خود فلفل قرمز اضافه کنید.

 

  1. استفاده از پروتئین

بدن شما در زمان گوارش پروتئین نسبت به گوارش چربی یا کربوهیدرات کالری بیشتری می سوزاند. رژیم خود را متعادل کنید. کربوهیدرات را با غذاهای پر پروتئین جایگزین کنید تا در زمان تناول وعده های اصلی، سوخت و ساز بدن افزایش یابد. منابع خوب پروتئین عبارتند از گوشت گاو کم چربی، بوقلمون، ماهی، گوشت سفید، مرغ، توفو، حبوبات، آجیل، تخم مرغ و لبنیات کم چرب.

 

  1. قهوه تلخ بنوشید

اگر علاقه ی زیادی به نوشیدن قهوه دارید، قطعا بعد از نوشیدن آن انرژی و تمرکز شما بالا می رود. اگر قهوه به میزانی متعادل مصرف شود، سوخت و ساز بدن در کوتاه مدت بالا می رود. کافئین موجود در قهوه احساس خستگی بدن را کاهش داده و استقامت شما را در حین ورزش افزایش می دهد.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

7روش برای مقابله با مشکلات قلبی/با این 7 روش همین الان انسان سالمتری خواهید بود

۷روش برای مقابله با مشکلات قلبی/با این ۷ روش همین الان انسان سالمتری میشوید

۷روش برای مقابله با مشکلات قلبی/با این ۷ روش همین الان انسان سالمتری میشوید سریعترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *