صفحه نخست / اقتصاد / دیوانگی هایی که کار آفرینان بزرگ انجام دادند/ ۶ ریسک بزرگ برای موفقیت
دیوانگی هایی که کار آفرینان بزرگ انجام دادند/ چه ریسک هایی برای موفقیت انجام شد؟

دیوانگی هایی که کار آفرینان بزرگ انجام دادند/ ۶ ریسک بزرگ برای موفقیت

کارهایی که افراد مشهور برای رسیدن به قله موفقیت، انجام داده اند و ریسک هایی که این کارآفرینان به جان خریده اند، اکنون به ثمر نشسته است چه بوده است؟ برای یک کارآفرین موفق شدن، چه ویژگی هایی لازم است؟ برخی معتقدند، شهامت، برخی دیگر عقیده دارند شم اقتصادی،و توانایی تحمل انجام ریسک های پر خطر. این کارآفرینان مشهور، به هر نحوی که بوده، با بالابردن مهارت کارآفرینی و ریسک کردن، به درجات بالا رسیده اند. به هر صورت، حالا در قله موفقیت قرار دارند و ثروتمند شده اند.

در این جا به کارهایی که آنان برای رسیدن به موفقیت نموده اند، می پردازیم.

 

ریچارد برانسون

تصور کنید شما یک گروه جدید هستید که تلاش می کند روی موسیقی راک پانک ۱۹۷۰ انگلستان تأثیر بگذارد. چه کاری انجام می دهید؟ یک ایده این است که: جشن سالگرد سلطنت ملکه انگلستان را با یک موزیک جنجال برانگیز درباره بیرون انداختن او و امپراتوری بریتانیا مسخره کنید و سپس سوار بر قایقی بر روی رودخانه تامز در مقابل مجلس پارلمان آن آهنگ را برای همه بخوانید.

این کارآفرین نمونه، در سال ۱۹۷۷ قرارداد همکاری با چندین گروه موسیقی بست که خیلی از شرکت های دیگر آن ها را رد نموده بودند. این کار ها همه ریسکی بود ولی برنسورد، همه را تایید نمود. بعضی از این گروه ها آنچنان معروف شدند که شرکت کوچک برنسون را تبدیل به یکی از مشهور ترین های در عرصه موسیقی نمود که قرار داد همکاری با برخی از معروف ترین خواننده ها بست: از جمله رولینگ استونز، کالچر کلاب، ماریا کری، و تینا ترنر.

برانسون جهش های بزرگتری زد و در نهایت یکی از بنیانگذاران گروه ویرجین چند میلیارد دلاری شد که اکنون دارایی های آن، شامل شرکت ضبط محصولات فرهنگی، هتل های زنجیره ای، خطوط هوایی و سایر مشاغل تجاری است.

 

الن ماسک

ماسک، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت تسلا، با مشکلات مالی بزرگی در سال ۲۰۰۸ مواجه شد و تا مرز ورشکستگی پیش رفت. حتی نمی توانست حقوق کارمندان را بدهد. اما از آنجایی که نمی خواست این شرکت نوپا، کاملا ورشکست شود، تمام تلاشش را کرد. برای اینکه کارمندان بدون حقوق نباشند، تمام ۳ میلیون دلاری که در آن لحظه داشت، جمع کرد و به کارکنان داد تا تسلا سر پا بماند.

ماسک می گوید که پس از پرداخت این پول، مجبور شد برای اجاره خانه از دوستانش پول قرض کند. این فداکاری ارزش داشت. تسلا در سال ۲۰۱۰ مشهور شد و بیش از ۶۰۰ میلیون دلار برایش درآمد کسب نمود. وی اکنون ثروتی بیش از ۱۶ میلیارد دلار دارد.

 

وارن بافت

بافت، یکی از ثروتمندترین مردان جهان، در مورد کسب و کار اطلاعات زیادی دارد. وی یک سرمایه گذار بسیار قوی محسوب می شود و روش خرید شرکت ها و اوراق بهادار از سوی او، متفاوت از بقیه افراد است. وی بیشتر اوقات در سهام هایی سرمایه گذاری می کند که بقیه سرمایه گذاران از آن فرار می کنند.

در واقع بافت، به خاطر چیزی بیش تر از برخی خریدهای ریسکی شرکت ها در لبه ورشکسته شدن، معروف شده است. مثلا در سال ۲۰۰۸ طی بحران اقتصادی آمریکا، شرکت بافت ۵ میلیارد دلارسهام در بانک گلدمن ساشز تزریق کرد. قماری که وی انجام داد این بود که وی احتمال می داد مجلس به مسئله بانک های رو به ورشکستگی مثل گلدمن ساشز ورود کند. وی در این خصوص گفت که: “اگر فکر نمی کردم دولت اقدامی انجام می دهد، هرگز این همه تکاپو نمی کردم.”

سود حاصله از این نقل و انتفالات، بیش از ۳ میلیارد دلار تخمین زده شده است و احتمال سود بیشتر در آینده نیز وجود دارد.

نصیحت بافت این است: “جایی که می بینید بقیه حریص شده اند بترسید، و جایی که بقیه ترسیده اند، حریص باشید.”

 

مارک کوبان

این کارآفرین موفق که تبدیل به میلیار شد، اولین شرکت خود یعنی مایکروسلوشنز را در سن ۳۱ سالگی به فروش گذاشت. او دهه دوم زندگی خود را به خاطر بالا بردن ارزش شرکت اش که بعدا میلیون ها دلار درآمد کسب نمود، در خانه های ارزان قیمت سپری کرد.

کوبان در کتاب خود در مورد نحوه پیروزی در قمار کسب و کار، نوشت که در آپارتمان کهنه ای که با چند نفر از دوستانش شریک شده بود، زندگی می کرده است و گاهی برای پس انداز پول برای کسب و کارش، مجبور بوده روی مبل یا روی زمین بخوابد. طی سالهایی که در حال کسب تجربه و دانش در خصوص بیزینس بود، ماشین اسقاطی می راند و لباس های دست دوم می پوشید و تا آنجا که می توانست، اقتصادی زندگی می کرد. کوبان که حالا یک کارآفرین جوان است، در ۲۰ سالگی، از تمام زرق و برق زندگی چشم پوشی کرد تا سرمایه گذاری و معماملات بیزینسی موفقی را به دست بیاورد.

 

دیموند جان

در کنار کوبان، دیمون جان نیز یکی دیگر از غول های کارآفرینی است. جان خط تولید معروف لباسش را با نام فوبو در خانه ی مادرش در کوئینز نیویورک آغاز کرد. داستان یک شبه معروف شدن خط لباسش، شنیدنی است.

از آنجا که جان کسب و کار خود را با حدود ۴۰ دلار شروع کرد، و هیچ بانکی به او وام بیزینسی نمی داد، تصمیم گرفت از افراد مشهور از جمله خوانندگان رپ کمک بگیرد و از آنها بخواهد تا لباسهایش را در موزیک ویدئوهایشان بپوشند. تا این که یک روز شانس به او رو کرد.

ستاره هیپ هاپ LL Cool J در نهایت موافقت کرد که به او در معروف کردن خط تولید لباسش کمک کند. اتفاق بزرگی برای جان این بود که LL Cool J نه تنها در تبلیغات GAP، یکی از کلاه های فوبو را بر سر گذاشت، بلکه برای آن یک رپ هم سرود. تهیه کنندگان تبلیغات، آنجا متوجه این قضیه نشدند.

هنگامی که تبلغ پخش شد، میلیون ها نفر آن را دیدند و خط تولید لباس های جان نیز معروف شد. فوبو در همان سال توانست به شهرت رسیده و چندین میلیون دلار درآمد کسب کند.

 

فیل نایت

فیل نایت به عنوان یکی از قدرتمند ترین ها در عرصه پوشاک شناخته شده است، برند نایک را به گونه ای منحصر به فرد مشهور نمود: بدون تبلیغات. در عوض، برنامه او برای معروف کردن این برند، این بود که برای تاثیر گذاری بیشتر، ورزشکاران مشهور، کفش نایک بپوشند.

در آن زمان، این تفکرکه می توان یک خط تولید را بدون تبلیغات به موفقیت رساند، تحولی در این عرصه به وجود آورد. با اینکه نایت بعدها تصمیم خود را در خصوص تبلیغ نکردن برند نایک تغییر داد، اما تصور اینکه یکی از بزرگترین و برجسته ترین شرکت ها، کار خود را برخلاف استراتژی های تبلیغاتی آغاز نموده است، باور نکردنی است. عزم نایت به ثمر نشست و او را تبدیل به یک میلیاردر مشهور نمود.

در هر صورت، روش ابتکاری تبلیغات بدون تبلیغ، برای برند نایک جواب داد و پس از آن، این روش تبدیل به یکی از استراتژی های تبلیغاتی شد. ورزش کارانی که نایک پوشیدند، باعث شدند این برند میلیاردها دلار سود در عرصه کفش و پوشاک ورزشی به دست آورد.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

ثروتمندترین فرد آسیا / با ثروتمند ترین فرد آسیا آشنا شوید

ثروتمندترین فرد آسیا / با ثروتمند ترین فرد آسیا آشنا شوید لی کا شینگ که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *