صفحه نخست / سیاست / دختر آیت الله خلخالی سرانجام سکوت خود را شکست/ سایه سنگین پدر خیلی مرا اذیت می کرد
دختر آیت الله خلخالی سرانجام سکوت خود را شکست/ سایه سنگین پدر خیلی مرا اذیت می کرد

دختر آیت الله خلخالی سرانجام سکوت خود را شکست/ سایه سنگین پدر خیلی مرا اذیت می کرد

اختصاصی روز خوش : فاطمه صادقی، دختر آیت الله صادق خلخالی سرانجام سکوت خود را در خصوص پدر خود شکست و در یک مصاحبه مفصل درباره وی و احساس خود نسبت به او صحبت کرده است.

فاطمه صادقی در مصاحبه با ماهنامه “اندیشه پویا” که این هفته منتشر شده است در رابطه با اعدام های اوایل انقلاب توسط آیت الله خلخالی، حاکم شرع دادگاه های انقلاب گفته است :” همیشه از من درباره کارهای سیاسی پدرم سوال شده ، این که چرا مثلا فلانی را کشت، بیش تر هم هویدا مدنظر است یا این که چرا در کردستان فلان کار را کرد. ” دختر آیت الله خلخالی در این ارتباط می گوید :” واقعیت این است که به عنوان یک آدم عادی خیلی وقت ها باید بروم بخوانم که در کردستان چه خبر بوده و چه اتفاقی افتاده است تا بتوانم درست داوری کنم.”

خانم صادقی که در رشته جامعه شناسی استاد دانشگاه است می گوید در همه این سال ها سایه سنگین پدر بر سرش بوده است :”متاسفانه خیلی وقت ها سایه سنگین پدر به من تحمیل می شود ، او نیست که تحمیل می کند، اتفاقا جامعه است.”

این فعال حقوق زنان می گوید فامیل اش را در کودکی تغییر می دهد تا زیر سایه اسم پدر نماند اما کمک چندانی نکرده است :” مدرسه که می رفتم تقریبا همه معلم ها می دانستند پدر من کیست. و این مرا خیلی اذیت می کرد.”

همیشه پدر را انکار می کردم، مگر وقتی خیلی تابلو بود

خانم صادقی می گوید همیشه سعی می کرده انکار کند که دختر آیت الله خلخالی بوده است :”همیشه وقتی ازم می پرسیدند می گفتم نه. مگر وقتی که خیلی تابلو بود. تا جایی که می توانستم انکار می کردم برای اینکه دلم می خواست خودم باشم.”

خانم صادقی در پاسخ به این سوال که آیا هر کسی جای آیت الله خلحالی بود در ۲۴ بهمن ۵۷ حکم اعدام ۶۴ نفر (فرماندهان ارتش پهلوی) را یکجا صادر می کرد ، می گوید :” آن فضای ایدئولوریک یک قاطعیت انقلابی می طلبید و کسی که در جای آقای خلخالی می نشست باید به آن قاطعیت انقلابی پاسخ می داد.”

پدرم دزد نبود، ما را کتک نمی زد

خانم صادقی دلگیر از افرادی همچون محمد قائد ( نویسنده و مترجم) است که به پدرش اتهام “دزدی” زده است :” بابای من دستور قتل هویدا را داده ، کردستان رفته و همه این ها بوده، ولی دزدی نکرده. فکر کنم وضعیت مالی ما فرزندان آقای خلخالی نشان می ئهد که او دزد نبود. هیچ مال ممخفی ام جایی نداشت.”
وی در خصوص تفاوت های پدرش در داخل و خارج از خانه می گوید :”تصور بیرونی از پدر من تصویر خیلی خشن است. من به عنوان دختر اصلا همپین تصویری را در خانه از پدرم ندارم. یکی از معماهای من همین بود که مطلقا چهره ای را که در عالم سیاست و بیرون از خانه از تصویر شده بود ندیدم.”
فاطمه صادقی می گوید هرگز از آیت الله خلخالی کتک نخورده است :” پدرم به هیچ عنوان آدم مهربانی نبود. به شدت سخت گیر بود اما من از پدرم کتک نخوردم. در خانواده تنبیه بدنی اصلا نداشتیم .”

این پژوهش گر علوم اجتماعی در پایان در خصوص مرگ پدرش می گوید که :” مجموعه ای از بیماری ها را داشت، پارکینسون داشت و هم آلزایمر و هم مشکل قلبی. روی رختخواب رفت.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *