صفحه نخست / دانش و فناوری / خطرات تلفن های هوشمند چیست ؟ / قاتل مردم، کسی حواسش نیست!
خطرات تلفن های هوشمند

خطرات تلفن های هوشمند چیست ؟ / قاتل مردم، کسی حواسش نیست!

خطرات تلفن های هوشمند چیست ؟ / قاتل مردم، کسی حواسش نیست!

در سال ۲۰۰۸ یک جوان ۲۰ ساله دانشجو به خاطر کار با موبایل و حواس پرتی از چراغ قرمز رد شد و مادر زنی به نام جنیفر اسمیت را زیر  گرفت. اگرچه در قوانین فدرال حواس پرتی یا موبایل به عنوان علت مرگ شناخته نمی شوند.

در طی دو دهه ی گذشته، پس از کاهش آمار مرگ و میر جاده ای در آمریکا، تلفات جاده ای به میزان ۱۴.۴ درصد رشد کرد. تنظیم کنندگان اما نتوانسته اند دلیل خوبی برای این تصادفات پیدا کنند، درست است که مردم اکنون مسافت بیشتری را طی می کنند ولی این مقدار تنها ۲.۲ درصد رشد داشته است. در مجموع به نظر می رسد که سرعت بالا و نوشیدن الکل دلیل تصادفات است اما این تمام موضوع نیست.

از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ استفاده از گوشی های هوشمند در آمریکا از ۷۵ به ۸۱ درصد رسیده است. همچنین رانندگان بسیاری امروزه در حین رانندگی از موبایل خود استفاده می کنند. آمارها نشان می دهند که تنها ۴۴۸ مرگ به دلیل استفاده از تلفن همراه رخ داده و این تنها ۱.۴ درصد از تلفات جاده ای است. اگرچه، مطالعات نشان می دهند که عامل استفاده از تلفن همراه و مستی، هر دو تقریبا سهم یکسانی در تلفات جاده ای دارند.

در طی مطالعه ای که بر روی ۳ نفر انجام گرفت، مشخص شد که رانندگان در ۸۸ درصد از سفرهای خود از تلفن همراه استفاده می کنند. اگرچه عدد واقعی ممکن است بزرگتر ازین باشد زیرا استفاده از موبایلی که روی پایه ای ثابت نصب شده است، به شمار نیامده بود.

اکنون فناوری هایی به وجود آمده که در هنگام رانندگی گوشی را در حالت توقف قرار می دهند. مثلا نسخه ی جدید سیستم عامل IOS اپل را می توان به گونه ای تنظیم کرد تا گوشی در حین رانندگی به حالت خواب رود و به پیامهای ورودی یک پاسخ متنی خودکار را ارسال نماید. اگرچه می توان در صورت لزوم این امکان را غیر فعال کرد.

داده های ایالات از گزارشات حوادثی اخذ شده که توسط پلیس محلی پر شده اند و اکثر آنها حواس پرتی به دلیل استفاده از موبایل را به عنوان علت حادثه ذکر نمی کنند. تنها ۱۱ ایالت هستند که از فرم های گزارش دهی استفاده کرده که حاوی فیلدی برای حواس پرتی به دلیل استفاده از موبایل می باشند در حالیکه ۲۷ ایالت صرفا به کلمه ی حواس پرتی بسنده کرده اند.

در حال حاضر، استفاده از موبایل در حین رانندگی در ۱۵ ایالت غیر قانونی است و نوشتن پیام در حین رانندگی در ۴۷ ایالت ممنوع است. اما گرفتن بایگانی موبایل پس از حادثه نیازمند دستور دادگاه بوده و حتی بعد از آن بایگانی اطلاعات زیادی را به دست نمی دهد. اگر پلیس سرعت بالا، نوشیدن الکل ، مصرف مواد مخدر یا دیگر تخلفات را در پرونده ثبت کرده باشد، دادگاه دیگر خود را اذیت نمی کند و پیگیر مسئله ی حواس پرتی نخواهد شد.

طرفداران ایمنی جاده مانند اسمیت می گویند که قانون گذاران و بازرسین خط استفاده از موبایل را در اولویت بررسی قرار نمی دهند مگر اینکه استفاده از موبایل به اندازه ی نوشیدن الکل به یک مسئله ی قابل ملاحظه تبدیل شود.

قانون گذارانی که علیه محدودیت استفاده از موبایل در ماشین رای داده اند ، باید مستند ۳۶ دقیقه ای ورنر هرزاگ را در مورد همین موضوع ببینند. این مستند که از یک لحظه تا لحظه ی بعد نام دارد با پشتیبانی شرکت های بزرگ سازنده ی تلفن همراه ساخته شده است. هرزاگ می گوید “این تنها یک حادثه نیست. شکل جدید از فرهنگ است که شدیدا به سمت حمله ور شده است.”

جاناتان ادکینز، مدیر اجرایی انجمن ایمنی بزرگراه می گوید “اگر شما بگویید که الکل نوشیده و بعد از آن بلافاصله رانندگی کرده اید، همه شما را شماتت خواهند کرد. اما اگر بگویید که در حین رانندگی از موبایل استفاده کرده ام، آنچنان مسئله ی بزرگی نخواهد بود. این خودیک مشکل بزرگ است.”

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

قیمت گوشی ارزان میشود / فعلا دست نگه دارید و گوشی نخرید، رفع توقیف گوشی های همراه

قیمت گوشی ارزان میشود / فعلا دست نگه دارید و گوشی نخرید، رفع توقیف گوشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *