صفحه نخست / سرخط اخبار / حمید بقایی جنجالی ترین سیاستمدار ماه های اخیر

حمید بقایی جنجالی ترین سیاستمدار ماه های اخیر

حمید بقایی جنجالی معاون رئیس جمهور در دولت محمود احمدی نژاد ثابت کرده است که یک سیاستمدار جنجالی است.  از زمانی که فروردین سال ۱۳۹۶ خود را کاندیدای ریاست جمهوری کرد و صلاحیت اش تایید نشد هر هفته از او خبری منتشر شده است. 
به گزارش روز خوش به نقل از سایت فرارو ، وی در  در ماه‌های اخیر نشان داده است می‌تواند نمونه کاملی ازسبک سیاست ورزی محمود احمدی نژاد را به نمایش بگذارد، با همان صراحت، با همان ادبیات و با همان جسارت. اما او در عملکرد پوپولیستی شاید بیشترین شباهت را به احمدی نژاد دارد. خصوصیتی که دوست و همراه دیگر او و احمدی نژاد یعنی اسفندیار رحیم مشایی احتمالا بهره کمتری از آن دارد.
به گزارش فرارو، در ماه‌های اخیر در کنار تمام مسائل پر چالش سیاست ایران صداهایی از حاشیه‌های سیاست برخاسته است که گاهی پر سروصدا‌تر از اصل مسائل است. این صدا‌ها فقط از حاشیه سازی‌های بازیگران اصلی ناشی نمی‌شود، بلکه بازیگران کم اثر و کم اهمیت‌تر هم نشان داده اند می‌توانند در فضای پر تلاطم سیاست ایران خودی نشان دهند.

حمید بقایی یکی از این افراد است او در ماه‌های اخیر از یک سیاستمدار بسیار کم اهمیت به سوژه اصلی رسانه‌ها بدل شده است. این موضوع لزوما از نقش پررنگ و اثر گذار او ناشی نمی‌شود، بلکه بیش از هر چیز به هیاهو‌ها و جنجال سازی هایش باز می‌گردد.

جدال با قاضی پور

او در حوزه جنجال سازی عیار تازه‌ای از خود به نمایش گذاشته است که در هفته‌های اخیر بیش از همیشه سرو صدا به پا کرده است. او روز گذشته در پاسخ به ادعای عجیب نادر قاضی پور واکنش تندی نشان داد و گفت: «پاسخ شما و گردانندگان شما فقط یک جمله است، فرزند خلف پدرتان نیستید، اگر ظرف ۲۴ ساعت مستندات حرفتان را از همان خبرگزاری منتشر نکنید.»

پیش از آن نادر قاضی پور نماینده بحث برانگیز ارومیه در گفت و گویی عنوان کرده بود: «در منزل آقای بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم‌سکه، مبلغ ۲۱ میلیارد و ۱۷۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار وجه نقد، ۴۵۴ میلیون و ۵۱۰ هزار رالل از پول نهاد ریاست‌جمهوری موجود بود و می‌گفتند می‌خواستم پس از بهبود ارتباطمان با دولت آقای روحانی پول‌ها را بازگردانیم این در حالی است که این مبلغ جزو بیت‌المال محسوب می‌شد.»

ادعاهای قاضی پور و پاسخ بقایی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و فضای مجازی به دنبال داشت، اما هنوز مشخص نیست چرا نادر قاضی پور در سکوت مقامات قضایی کشور درباره پرونده بقایی این “افشاگری” را انجام داده است.

در حالیکه اظهار نظر بقایی حاوی تکذیب سخنان قاضی پور نبود و بیش از هر چیز شبیه به دیگر اظهار نظر‌های او در پی جلب توجه افکار عمومی بود. با این حال وکیل بقایی در گفت و گویی ادعاهای قاضی پور را کذب محض خواند که ارزش پاسخگویی هم ندارد.

لی اصغر حسینی گفت: «بعید می‌دانم آقای بقایی قصد شکایت از این نماینده‌ی مجلس را داشته باشد، چون شخصیت آقای قاضی پور و میزان اعتبار صحبت هایش برای مردم مشخص است و کمتر کسی حرف‌های ایشان را جدی می‌گیرد.»

حالا روز گذشته قاضی پور به پاسخ حمید بقایی جنجالی ترین سیاستمدار ماه های اخیر ایران واکنش نشان داد. قاضی‌پور گفت: “اگر بقایی از بنده ناراحت است، شکایت کند تا به دادگاه برویم و اسناد را در آنجا نشان دهیم. ”

نماینده مردم ارومیه با اشاره به اینکه قرار نیست تمام اسناد را منتشر کنیم، اظهار کرد: «شاکی بقایی تن‌ها بنده نیستم، در زمان سفر خانوادگی وی به نیویورک شاکی بودم و باید پرسید چرا آن زمان با زنبیل قرمز نرفت؟»

پیش از جنجال قاضی‌پور_بقایی، بقایی آخر مهر ماه زمانی که قرار بود به دادگاه برود، با زنبیلی قرمز مقابل دوربین‌ها عکاسان و خبرنگاران ظاهر شد. پیش از آن هواداران بقایی از احتمال حضور احمدی نژاد در دادگاه سخن می‌گفتند. احمدی نژاد نیامد، اما بقایی با یک زنبیل قرمز و همراهی علی اکبر جوانفکر به دادگاه رفت.

رفتار بقایی در بیرون از دادگاه و مقابل دیدگان خبرنگاران بسیار مورد توجه قرار گرفت. در زنبیل قرمز سوراخ سوراخ او که خیلی سریع در توئیتر تبدل به هشتگ شد، پوشه‌های آبی قرار داشت که به گفته هواداران بقایی حاوی اسناد و دفاعیات او در دادگاه بوده است. اما جنجال بقایی در آن روز فقط به زنبیل ختم نشد، او با عصبانیت زیاد از دادگاه خارج شد، اما بدون رنبیل قرمز. او در میان جمعیتی موبایل به دست نطق غرایی در مورد بی‌گناهی خود ایراد کرد، رییس سه قوه را متهم کرد و با فردی که در کنارش قرار داشت بر سر اینکه آن فرد تلاش می‌کرد کاغذ هایش را از او بگیرد به شدت درگیر شد، او در این میان خطاب به جمعیت گفت: «مردم من تا آخر خواهم ایستاد.»

ویدئو این بخش از حضور بقایی در دادگاه بار‌ها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و مورد توجه قرار گرفت، حتی عده‌ای با او همدلی و همدردی می‌کردند و هوادارانش به دنبال آن به معرفی کسانی پرداختند که سعی داشتند اسناد بقایی را از او بگیرند.

“شو”، “نمایش”، “رفتار پوپولیستی” و… توصیف هایی بود که رسانه‌های منتقد از حضور بقایی در دادگاه داشتند. از طرف دیگر هواداران بقایی او را با دکتر حسین فاطمی از همراهان دکتر مصدق مقایسه می‌کنند.

حمید بقایی پس از آنکه در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به همراه محمود احمدی نژاد نامزد انتخابات شد و هردو از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شدند، به عنوان یک چهره تازه از سوی جریان احمدی نژاد از او رونمایی صورت گرفت.

او پیشتر هم به عنوان یکی از سران جریان موسوم به “انحرافی” در رسانه‌های اصولگرا معرفی می‌شد و فعالیت او در دوران ریست جمهوری نهم و دهم به عنوان معاون و رییس دفتر احمدی نژاد او را به یکی از سیاستمداران این جریان بدل کرده بود.

او هجدهم خرداد ۱۳۹۴ برای اولین بار بازداشت شد که مدت بازداشتش هفت ماه طول کشید و پس از ان با قرار کفالت آزاد شد. گفته می‌شد اتهامات او مالی بوده است.

با این وجود حمید بقایی همچون یار غار احمدی نژاد اسفندیار رحیم مشایی در افکار عمومی شناخته شده نبود، تا اینکه او نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد و به همراه احمدی نژاد در انتخابات ثبت نام کرد. در روز ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی آن‌ها را همراهی کرد و در تصویری که بازتاب گسترده‌ای داشت هر سه آن‌ها مقابل دوربین‌های خبرنگاران یکصدا شعار “زنده باد بهار” سر دادند.

نامزدی همزمان بقایی و احمدی نژاد زلزله‌ای سیاسی به حساب می‌آمد چرا که پیشتر رهبر انقلاب به رییس جمهور نهم و دهم توصیه کرده بودند که نامزد انتخابات نشود، اما احمدی نژاد عملا به این توصیه توجهی نکرد.

منبع : فرارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *