صفحه نخست / سفر / جلوگیری از گرفتگی گوش در هواپیما ممکن است؟/ راه های برای تسکین وجود دارد
جلوگیری از گرفتگی گوش در هواپیما

جلوگیری از گرفتگی گوش در هواپیما ممکن است؟/ راه های برای تسکین وجود دارد

جلوگیری از گرفتگی گوش در هواپیما ممکن است؟ چرا در هواپیما گوش ما هوا می گیرد؟ این ها پرسش هایی است که مسافرانی که به دفعات سوار هواپیما می شوند مطرح می کنند.اگر تا به حال زمانی که هواپیما در حال برخاستن از زمین، یا فرود بوده است، گوش درد شده اید، نگران نباشید: این امر یک مسئله کاملا طبیعی است. 

اما راه هایی برای ساکت کردن درد گوش و راحت شدن از آن، وجود دارد که در ادامه به این راه ها می پردازیم.

 

چرا گوش ها در هواپیما می گیرد؟

در یک روز معمولی بر روی زمین، فشار هوا در دو سوی پرده گوش، برابر است و جریان هوا، به صورت آزادانه از شیپور استاش که یک لوله باریک است و یک غشای داخلی داشته و بینی را به گوش میانی متصل می کند، می گذرد.

زمانی که در داخل کابین هواپیما، بالای زمین باشید، با اینکه فشار هوا متناسب و کنترل شده است، اما به سرعت تعادل فشار هوا بر هم می خورد. شما این تغییر را در پرده گوش خود حس می کنید چرا که گوش نمی تواند به سرعت، خود را با این تغییر وفق دهد. به این صورت، در گوشهایتان احساس درد خواهید نمود.

زمانی که غواصی می کنید نیز همین اتفاق می افتد. زیر آب، فشار افزایش می یابد و شیپور استاش نمی تواند به سرعت با این تغییر در فشار، خود را وفق دهد.

 

آیا می توان درد را کاهش داد؟

دکتر ها به ما پیشنهاد می کنند که برای متعادل کردن فشار گوش ها، خمیازه کشیده یا چیزی قورت دهید که باعث باز شدن شیپور استاش گوش می شود.

می توان با مکیدن چیزی شیرین، تاثیر این روش را بیشتر کرد. مکیدن باعث عمل بلع می شود که باعث باز شدن شیپور استاش گوش می شود. اگر گوش نوزادان درد گرفت، با مکیدن شیشه یا پستانک، شاید بتوان درد را ساکت کرد.

حتی می توان از قرص های ضد احتقان بینی، یا اسپری بینی برای رفع این مشکل استفاده نمود. اگر احساس می کنید امکان دارد گوش درد شوید، قبل از پرواز از این دارو ها استفاده کنید. همچنین می توانید داخل هواپیما، و قبل از فرود نیز از داروها استفاده نمود.

راه دیگری نیز برای تسکین درد وجود دارد که در غواصی از آن استفاده می شود. در این روش، راه بینی خود را با دست بسته و و مقداری هوا می بلعیم؛ سپس آرام، هوا را به خارج از بینی می فرستیم و اگر لازم شد، این عمل را چندین بار تکرار می کنیم. اگر درست این کار را کرده باشید، باید صدای تکان خوردن پرده گوش خود را بشنوید و گوشتان باز خواهد شد. اما اول از روش های قبلی یعنی خمیازه کشیدن و بلعیدن، و استفاده از ضد احتقان ها، استفاده کنید چرا که آسان تر، راحت تر، و بدون درد هستند.

 

اگر فشار هوا را متعادل نکنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر فشار هوا متعادل نشده وشیپور استاش باز نشود، به جز گوش درد، مایع گوش برای از بین بردن گرفتگی آن، از داخل غشا به محیط اطراف نفوذ پیدا می کند که به آن، “مایع داخل گوش” می گویند. این اتفاق، به ندرت، باعث ایجاد سوراخ در پرده گوش، از بین رفتن شنوایی و ایجاد سرگیجه می شود.

 

چه کسانی بیشتر از بقیه در خطر درد گوش در هواپیما هستند؟

افرادی که دارای التهاب و تورم در گوش و بینی هستند، بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. یعنی متاسفانه افرادی که سرماخورده اند، بیشتر در معرض این درد هستند. غشای بینی و سینوس ها و شیپور استاش به هم وصل است و تورم در یکی از این اندام ها، بر بقیه نیز تاثیر می گذارد.

بجه ها نیز بیشتر از به دلیل شکل ساختاری شیپور استاش که کوتاه تر و افقی تر از بزرگسالان است، بیشتر تحت تاثیر تغییرات فشار هوا هستند. این تفاوت باعث می شود که کودکان نتوانند به خوبی بزرگترها، تحمل تغییر فشار هوا را داشته یا ماده مخاطی و دیگر باقیمانده ها را از گوش خود پاک کنند.

 

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *