صفحه نخست / سلامت / جلوگیری از سرماخوردگی در فصل سرما / آیا تغییر آب و هوا باعث بیماری می شود؟
جلوگیری از سرماخوردگی

جلوگیری از سرماخوردگی در فصل سرما / آیا تغییر آب و هوا باعث بیماری می شود؟

جلوگیری از سرماخوردگی در فصل سرما یکی از مهمترین خواسته های پزشکی ما است. به نظر می رسد که وقتی آب و هوا به شدت تغییر می کند، مخصوصا از هوای گرم به سرد، ناگهان افراد زیادی مریض می شوند.

بسیاری از افراد زمانی که حس خوبی ندارند آب و هوا را مقصر می دانند. فرقی نمی کند که تعداد سرماخوردگی های شما زیاد شده باشد یا وقتی تغییر شدیدی در آب و هوا اتفاق بیفتد شما احساس خوبی نداشته باشید، حتما در این جا پای پدیده ای در میان است. آیا واقعا تغییر آب و هوا انسان را مریض می کند؟

 

آیا هوای سرد باعث سرماخوردگی می شود؟

پاسخ هم بله و هم خیر است. عامل بیماری میکروب ها هستند و نه دمای هوا. اما تحقیقات نشان داده اند که ویروس های عامل بیماری در هوای سرد و خشک راحت تر منتشر می شوند. بنابراین خود دمای هوا باعث بیماری نمی شود، بلکه انتشار بیماری را تسهیل می کند.

علاوه بر این افراد در زمان سرما در تماس بیشتری با افراد دیگر قرار می گیرند و این خود وسیله ی مناسبی برای انتقال بیماری است. مخصوصا این امر در کودکان به دلیل به اشتراک گذاشتن اسباب بازی بیشتر اتفاق می افتد. بنابراین جای تعجب نیست که هر پاییز، زمستان و بهار با انبوهی از بیماران در مدارس روبرو باشیم.

 

در مورد بیماری های مزمن چطور؟

افراد مبتلا به بیماری های مزمنی مثل آسم تحت تاثیر تغییر آب و هوا قرار می گیرند. این افراد حتما باید با پزشک خود در این مورد صحبت کنند.

افراد مبتلا به دردهای مزمن ممکن است تحت تاثیر تغییرات دما یا فشار هوا قرار بگیرند. اگر مبتلا به آرتروز، فیبرومیالژیا و یا دیگر بیماری هایی هستید که درد مزمن را به همراه دارند، در زمان سرد شدن هوا ممکن است به مشکل بر بخورید.

 

کارهای مفید برای سالم ماندن

صرفنظر از عامل بیماری می توان با انجام چند کار خود را سالم نگه داشت.

شستن مرتب و صحیح دست ها می تواند در پیشگیری از بیماری مفید باشد. اگر پوست شما پس از شستن خشک می شود از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

از لمس کردن صورت خود بپرهیزید زیرا این کار در اکثر مواقع منجر به بیماری فرد می شود. اگر امکان شستن دست وجود ندارد از ضدعفونی کننده استفاده کنید. میکروب های زیادی در محیط بیرون نظیر رستوران وجود داشته و باید قبل از خوردن غذا حتما آن را شست یا ضدعفونی کرد.

از غذاهای سالم استفاده کنید و خواب کافی داشته باشید. به طور مرتب ورزش کنید. انجام این کار باعث می شود که بدن شما قابلیت مبارزه با عفونت ها را بدست آورد. بدن سالم باعث کارایی سیستم ایمنی می شود.

از واکسن انفولانزا استفاده کنید. این دارو باعث حفاظت از شما در برابر تمام بیماری های دستگاه تنفسی نمی شود اما آنفولانزا یکی از شدیدترین بیماری ها بوده و همه ی ما در معرض ابتلا به آن قرار داریم.

 

توصیه ی ما

افراد اغلب بیماری خود را به گردن آب و هوا می اندازند. گفتن این جمله هم کار دشواری نیست چون دما افت داشته و شما هم حالتان بدتر شده است. اما فقط به خاطر اینکه دو چیز مرتبط با یکدیگر به نظر می رسند، دلیل نمی‌شود  که یکی حتما علت وقوع دیگری باشد.

شواهدی وجود دارند که آب و هوا بر روی میکروب ها اثر می گذارد اما هنوز هم خود دما عامل آبریزش بینی، عطسه و سر درد شما نیست.

همیشه پیشگیری های لازم را انجام دهید تا تمام سال را سالم بمانید و در این حالت، وقتی که آب و هوا تغییر کند و سردتر شود، با احتمال کمتری مریض خواهید شد.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

قیمت داروی پیوند کلیه / داروی پیوند کلیه در سراسر کشور رایگان شد

قیمت داروی پیوند کلیه / داروی پیوند کلیه در سراسر کشور رایگان شد به گزارش خبرگزاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *