صفحه نخست / سرخط اخبار / تفاوت رنگ ادرار به چه علت است/ادرار قرمز خطرناک یا چغندر است؟!

تفاوت رنگ ادرار به چه علت است/ادرار قرمز خطرناک یا چغندر است؟!

تفاوت رنگ ادرار به چه علت است/ادرار قرمز خطرناک یا چغندر است؟!

فاکتورهای زیادی وجود دارند که می توانند رنگ ادرار یا مدفوع شما را تغییر دهند و علت رنگی بودن ادرارشما باشند. برخی داروها، برخی غذاها، رنگ های مصنوعی و حتی ویتامین‌ها روی رنگ ادرار و مدفوع تاثیر گذارند. اطلاع از علت رنگی بودن ادرار و این که چرا رنگ ادرار یا مدفوع شما تغییر کرده است باعث می شود که یا شما را از نگرانی خارج کند و یا اینکه هشداری برای درمان به موقع باشد. از قدیم یکی از راه های تشخیص و علائم بیماری ها رنگ و احوال فرد حین ادرار بوده و حتی هم اکنون هم اگر به پزشک مراجعه کنید خوب می دانید که باید حالات و احوالات دقیق خود را برای دکتر تشریح کنید. این مهم دقیقاً به همین دلیل است که رنگ ادرار ما می‌تواند حقایق زیادی را در مورد سلامت مان آشکار کند. ادرار مایعات زایدی است که بدن آن را دفع می‌کند. هر آن‌چه که می‌نوشیم روی بدن ما تاثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل است که نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنیم، فواید یا حتی مضراتی دارند. ادرارمان می‌تواند به ما نشان دهد چگونه بدن مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی را که هر روز مصرف می‌کنیم پذیرفته یا پس می‌زند. در ادامه نت‌نوشت به شما چند علت رنگی بودن ادرار را خواهد گفت.

علت رنگی بودن ادرار چیست؟

قرمز شدن رنگ ادرار (BEETURIA)

برخی بعد از خوردن چغندر ادرار شان به رنگ قرمز در می آید. علت رنگی بودن ادرار وجود رنگدانه ای قرمز رنگ در چغندر است که در ساقه و ریشه و برگ های برخی از گیاهان دیگر نیز وجود دارد. از این رنگ قرمز چغندر در بسیاری از موارد غذایی که به رنگ صورتی هستند مانند بستنی های صورتی رنگ استفاده می شود. البته نحوه درست کردن، نوع چغندر مصرفی و میزان آن نیز در رنگی شدن ادرار موثر است. چرا که رنگدانه قرمز موجود در این گیاه (betalain) بر اثر گرما، نور و اسید از بین می رود.

مقدار betalain که وارد سیستم گوارش می شود بستگی به میزان اسید معده و تخلیه معده دارد. برخی از افرادی که داروهای کاهش اسید معده مصرف می کنند بیشتر در معرض بیتوریا هستند. بعد از ورود رنگدانه قرمز به جریان خون ابتدا توسط کلیه ها تصفیه شده و بعد از ۲ الی ۸ ساعت بیشتر این رنگدانه ها حذف می شوند.

 

قرمز شدن ادرار می تواند نشانه خونریزی، عفونت، بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه، کیست، سرطان و یا دویدن های طولانی مدت باشد. اگر علت رنگی بودن ادرار و قرمز بودن ادرار شما ادامه دار بود و دلیلی به جز خوردن چغندر داشت حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *