صفحه نخست / سرخط اخبار / تعداد بیماران مبتلا به ایدز / گزارشی از جزئیات مبتلایان HIV در ایران

تعداد بیماران مبتلا به ایدز / گزارشی از جزئیات مبتلایان HIV در ایران

تعداد بیماران مبتلا به ایدز / گزارشی از جزئیات مبتلایان HIV در ایران

از اعلام روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۵۱ درصد موارد ثبت شده HIV در گروه سنی ۲۱ تا ۳۵ سال هستند.
بر اساس این گزارش، نظام گزارش دهی از کل موارد شناخته شده این ابتلا به ویروس تعداد ۱۳ هزار و ۲۹۳ فوتی ثبت شده است و ۱۵ هزار و ۲۷۸ تن نیز وارد مرحله ایدز ( اچ آی وی پیشرفته) شده اند.
بر اساس اعلام مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تا کنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد (۶۱.۷ درصد)، رابطه جنسی ( ۲۰.۳درصد) و انتقال از مادر به کودک ( ۱.۵ رصد) بوده و راه انتقال در ۱۶.۳ درصد از این گروه نامشخص مانده است.
همچنین را ه انتقال ۲ دهم درصد مبتلایان از این موارد مربوط به خون و فرآورده های خونی در سال های پیش از اجرای سیاست پالایش صد درصدی خون سالم توسط سازمان انتقال خون است.
در این گزارش آمده است: الگوی راه انتقال و درصد ابتلای زنان و مردان در سال های اخیر تغییر کرده است به گونه ای که از کل موارد شناسایی و گزارش شده در سال ۱۳۹۶، ۳۲ درصد موارد ثبت را زنان و ۶۸ درصد آنها را مردان تشکیل می دهند و راه احتمالی انتقال در ۳۳ درصد موارد اعتیاد تزریقی، ۴۷ درصد روابط جنسی (۲۴درصد زن و ۲۳درصد مرد) ؛ ۲ درصد مادر به کودک و در ۱۸ درصد راه احتمالی ابتلا، بیان نشده است. ضمنا هیچ مورد ابتلا جدیدی از طریق خون و فرآورده های خونی ثبت نشده است.
همچنین از کل زنان مبتلا از طریق روابط جنسی در سال ۱۳۹۶، حدود ۴۵ درصد موارد، همسر فرد مبتلا به HIV و ۲۹ درصد نیز همسر فرد دارای رفتار پرخطر بوده است.
در سال ۱۳۹۶ راه احتمالی انتقال ۴۶ درصد از مردان شناسایی شده، اعتیاد تزریقی و ۳۴درصد از این افراد ارتباط جنسی گزارش شده است.

منبع: ایران اکونومیست

در همین رابطه

چرا ساختن واکسن HIV دشوار است؟

چرا ساختن واکسن HIV دشوار است؟

استراتژی های چندگانه مورد نیاز جهت جلوگیری و ریشه کن کردن عفونت ها سه مانعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *