صفحه نخست / سلامت / ترک سیگار: نکاتی برای روزهای دشوار اولیه
ترک سیگار: نکاتی برای روزهای دشوار اولیه

ترک سیگار: نکاتی برای روزهای دشوار اولیه

خرد خرد آشامیدن و خوردن

خوردن مکرر آب خنک می تواند جایگزین کشیدن سیگار شود. همچنین، دوپامین یک ماده شیمیایی است که در مغز منتشر می شود و می تواند باعث کم شدن خلق و خوی بد انسان شود.

به پاداش های جایگزین توجه داشته باشید

شما می توانید خیلی زود از مزایای زندگی فارغ از دود لذت ببرید. لیستی از تغییرات مثبت را از زمانی که شروع به مشاهده شان می کنید، با خود نگاه دارید. آن ها می تواند شامل کنترل احساسات، صرفه جویی در هزینه، بوی بهتر، بهتر شدن مزه غذاها و پر انرژی تر شدن شما باشند.

بیشتر مسواک بزنید

یکی از فوائدی که پس از ترک سیگار فورا به چشم شما می آید این است که دهان شما بوی بهتری می دهد و نفس شما نیز از بوی بهتری برخوردار می شود.

از خوردن الکل اجتناب کنید

مصرف مواد الکل دار یکی از شایع ترین چیزهایی است که افراد را به سمت مصرف سیگار متمایل می کند. الکل بر روی تعهدتان تاثیر می گذارد و می تواند قولی که به خود دادید را از بین ببرد.

در مناطقی که امکان کشیدن سیگار وجود ندارد، حضور یابید

از آن زمان که خواستار ترک سیگار شدید می توانید در مکان هایی حضور یابید که امکان کشیدن سیگار وجود ندارد؛ به طور مثال: سینما، کتابخانه و یا فروشگاه. اماکن دیگر می تواند گرایش شما را به کشیدن سیگار افزایش دهد.

دلایل تان برای ترک سیگار را به یاد بیاورید

لیستی از دلایلی که برای ترک سیگار دارید را تهیه کنید. آن را در هر جایی که حضور زیادی دارید قرار دهید. به طور مثال آشپزخانه، سر کاار، کنار شیشه دستشویی. آن ها را در اماکنی قرار دهید که به سادگی بتوانید نگاهی به آن بیاندازید. برخی از افرادی که اقدام به ترک سیگار کرده اند بیان داشته اند نگاه به تصویر خانواده و فرزندانشان در امر ترک سیگار بسیار موثر بوده است.

فعالیت روزانه داشته باشید

ورزش کردن توانایی این را به شما می دهد تا بتوانید حواس خود را از تمایل به کشیدن سیگار پرت کنید. زمانی که شما فعالیت می کنید، خود را از معرض مواد شیمیایی که به حلق و خوی شما آسیب می رساند دور نگه داشته و استرس را کاهش می دهید.

تقویم تان را پر کنید

در طی هفته های نخستینی که اقدام به ترک سیگار نموده اید، جدولی از چزیهایی که می خواهید یا نیاز به انجام شان دارید ایجاد کنید. برنامه هایی برای صرف وعده های غذایی با خانواده و دوستان فراهم کنید، و تلاش کنید تا از کشیدن سیگار اجتناب ورزید.

چیزهای دیگری را درون دهان خود بگذارید

بخشی از تمایل به سیگار کشیدن به این دلیل است که چیزی در دهان خود می گذارید. هنگامه ترک سیگار می توانید به جویدن آدامس های بدون قند، آب نبات های سخت مشغول شوید.

شاهراه زندگی تان را ایمن سازید

از برخی افراد بخواهید آن زمان که به حمایت احتیاج دارید کنارتان باشند.. بهترین انتخاب می تواند دوستی باشد که سیگار را ترک کرده است.

استفاده از کافئین را محدود سازید

کافئین به برخی افراد کمک می کند تا صبح بیدار بمانند و وقتی خسته هستند هوشیار بمانند. اما این باعث می شود تا احساس تنش، ترس و اضطراب در دیگران ظاهر شود. اگر کافئین مسبب ایجاد حس تنش و اضطراب در شما می گردد، کنارش بگذارید.

به حالت های بد توجه کنید

حالت های نامناسب مانند استرس، عصبانیت و ناامیدی دلایل دیگری هستند که اغلب افراد را به سمت کشیدن سیگار سوق می دهد. حالت های بد برای همه افراد رخ میدهند. راه هایی را بیابید تا شما را از این حال در بیاورند. مثلا بودن با دوستان، یا انجام کارهای لذت بخش.

از افراد مزاحم دوری کنید

اگرچه حضور دوستان وخانواده می تواند حمایت کننده باشد ولی همواره این طور نیست. بلکه برخی می توانند تصمیم به ترک سیگار را با خلل مواجه سازند.

در مسیر بمانید

زمانی که شما در دو هفته نخست ترک سیگارید، شما در مسیری هستید که عمری آزاد از نیکوتین باشید. اما در هنگام اختلال به یاد بیاورید که اتفاقی زودگذر به معنای شکست شما نیست.

در همین رابطه

سیگار کشیدن در دانشگاه تهران/ سیگار کشیدن در دانشگاه تهران ممنوع شد

سیگار کشیدن در دانشگاه تهران/ سیگار کشیدن در دانشگاه تهران ممنوع شد سیگار کشیدن در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *