صفحه نخست / سرخط اخبار / ترامپ فاشیست است ؟ / تیموتی اسنایدر از استبداد ترامپ می نویسد
ترامپ فاشیست

ترامپ فاشیست است ؟ / تیموتی اسنایدر از استبداد ترامپ می نویسد

ترامپ فاشیست است؟ / تیموتی اسنایدر تاریخ نگار مشهور دانشگاه ییل آمریکا در این خصوص ترامپ کتابی نوشته است که به تازگی ترجمه و وارد بازار شده است.

به گزارش سایت روز خوش به نقل از خبرگزاری ایلنا، «در برابر استبداد» تازه‌ترین کتاب تیموتی اسنایدر (استاد تاریخ دانشگاه یِیل و یکی از مشهورترین مورّخان زنده‌ی جهان) است که با ترجمه‌ی بابک واحدی و طرح‌هایی از حسن کریم‌زاده، به بازار کتاب ایران خواهد آمد.

تیموتی اسنایدر این کتاب را در واکنش به انتخاب ترامپ و بیم و هراس‌ها از تبدیل شدن دموکراسیِ امریکا به حکومتی استبدادی نوشته است. در مقدّمه‌ی این کتاب کوتاه، که پیش‌درآمدی است بر یک مطالعه‌ی وسیع‌تر درباره‌ی ریشه‌های تاریخیِ معضلات و مشکلاتِ امروزِ دموکراسی، می‌خوانید: «تاریخِ قرنِ بیستمِ اروپا به ما می‌آموزد که چطور ممکن است جوامع درهم‌بشکنند، دموکراسی‌ها سقوط کنند، اخلاقیّات فروبپاشد، و مردمانِ عادّی به‌یک‌باره خودشان را اسلحه‌به‌دست بالای سرِ گورهای دسته‌جمعی بیابند. درک دلایلِ به‌وجود آمدن این شرایط برای امروزِ ما بسیار مفید خواهد بود.»

اسنایدر با این مقدّمه و با نگاهِ یک مورّخ به بررسیِ مسائلِ امروز جامعه‌ی امریکا و غرب پرداخته است، و از این منظر بیست درس از دِل تاریخ قرن بیستم و سازوکار حاکمانِ جبّار فاشیست، نازیست و کمونیست بیرون کشیده است، تا به کمک آن‌ها درک وضعیتِ امروز غرب را آسان‌تر سازد. درس‌هایی مثلِ «در اطاعت پیش‌دستی نکنید»، یا در دنیایِ مرگِ حقیقت «حقیقت را باور داشته باشید»، یا حتّی چند دقیقه‌ای در روز اینترنت را کنار بگذارید و به جایش کتاب بخوانید.

اسنایدر معتقد است که مردمِ امروز امریکا و غرب باهوش‌تر از اروپایی‌هایی نیستند که در قرن بیستم در دامِ فاشیسم و نازیسم و کمونیسم گرفتار شدند، و مردم امروزِ هیچ کجای جهان مصون از تکرار اشتباهاتِ گذشته نیستند. ولی ما مردمِ امروز جهان این فرصت و موهبت را داریم که می‌توانیم در احوال گذشتگان مطالعه کنیم و از اشتباهاتِ آن‌ها درس بگیریم. درس‌هایی مثلِ بیست درسِ این کتاب که می‌شود در مدّتی کوتاه آن‌ها را خواند و در هر برهه‌ای از زندگی پسِ ذهن داشت‌شان.

اسنایدر پیش از این کتاب با کتابِ ”سرزمینِ خونین“ خود جوایز زیادی مثل جایزه‌ی اندیشه‌ی سیاسیِ هانا آرنت، جایزه‌ی نگاهِ اروپاییِ لایبزیک، جایزه علوم انسانی امرسون، جایزه‌ی ادبی آکادمی هنر و ادبیات امریکا، را برده بود و کتاب‌هایش تا کنون به بیش از ۳۰ زبان دنیا ترجمه شده‌اند. این کتابِ او هم در مدّتی کوتاه به کتابی پرفروش و جنجالی تبدیل شده است، وسوتلانا الکسیویچ، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات، درباره‌ی این کتاب گفته است، «ما داریم به سرعت به سمت فاشیسم گام برمی‌داریم. این نویسنده‌ی امریکایی جای هیچ توهّم و خواب‌وخیال برای‌مان باقی نگذاشته.»

نشر گمان این کتاب را با عنوانِ «در برابر استبداد؛ بیست درس از قرن بیستم»، و با ترجمه‌ی بابک واحدی، طرح‌هایی از حسن کریم‌زاده، نمایه‌ی اشخاص و آثار و مقدمه‌ای کوتاه از مترجم در ۱۲۸ صفحه، و با طرحی از بهرام داوری بر روی جلد کتاب منتشر خواهد کرد. به‌گفته‌ی بابک واحدی، آقای تیموتی اسنایدر، نویسنده‌ی کتاب، از پیش از شروع ترجمه‌ی کتاب تا زمانِ انتشار در جریان همه‌ی مراحل کار ترجمه و آماده‌سازیِ کتاب بوده است، و نشر گمان با اجازه‌ی انحصاریِ نویسنده این کتاب را منتشر می‌کند.

در همین رابطه

مشکل سربازی ۷ بازیکن تیم ملی ایران حل شد / بازیکنان تیم ملی بعد از ۳۰ سالگی سرباز میشوند

مشکل سربازی ۷ بازیکن تیم ملی ایران حل شد / بازیکنان تیم ملی بعد از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *