صفحه نخست / سیاست / بی خوابی دقیقا به چه معنایی است؟ / چه زمان باید به یک متخصص مراجعه کرد
بی خوابی دقیقا به معنای چیست / چه زمان باید به یک متخصص مراجعه کرد

بی خوابی دقیقا به چه معنایی است؟ / چه زمان باید به یک متخصص مراجعه کرد

بی خوابی دقیقا به معنای چیست / چه زمان باید به متخصص مراجعه کرد؟

اگر هنگام شب، مدام در تختخوابتان جا به جا شوید و خواب به سراغتان نمی آید، قطعا احساس خوبی نخواهید داشت. از طرفی کمبود خواب مزمن، می تواند بر بسیاری از بخش های زندگی فردی هم اثر بگذارد. خواب ناکافی می تواند بر عملکرد، میزان حوصله و سلامت جسمانی شما اثر داشته باشد. میزان کافی خواب شبانه، مسئله مهمی برای  عملکرد مناسب بدن فرد است. ممکن است هرازگاهی مشکل خواب داشته باشید، اما چه موقع نیاز است که به یک پزشک مراجعه کنید؟ آنچه در ادامه آمده را مطالعه کنید تا به شما بگوییم برای درمان بی خوابی چگونه و چه زمان باید به یک متخصص خواب رجوع کرد.

 

به طور منظم با مشکل خوابیدن روبرو هستید

اگر اختلال خواب منظم باشد، احتمال دارد مشکلی داشته باشید که نیاز به درمان دارد. اکثر افراد هر چند وقت یک بار با مشکل خواب مواجه می شوند، اما اگر این مسئله به طور فزاینده ای استمرار داشته باشد، باید آن را جدی گرفت. اکثر بزرگسالان هر شب به ۷ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارند. اگر این افراد به طور مداوم کمتر از ۷ تا ۹ ساعت بخوابند، مشکلاتی در سلامتی آن ها بوجود خواهد آمد. به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن، فشار خون بالا، دیابت و کاهش سلامت قلب تنها چند نمونه از واکنش های بدن به کمبود خواب مزمن است. ؟

 

در روز احساس خواب آلودگی دارید

آیا بیشتر اوقات و یا حتی بعد از خواب کافی، همچنان احساس خستگی می کنید؟ شاید علت این پدیده، بیدار شدن های مکرر شما در طول شب باشد. اگر خواب کافی یا بیش از حد معمول دارید و همچنان احساس خستگی می کنید، به پزشک مراجعه کرده و این موضوع را با وی در میان بگذارید. خواب، خود باعث حس شادابی و تمرکز می شود. اگر وضعیت خواب شما این چنین نیست، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

احساس افسردگی و اضطراب دارید

فقدان خواب می تواند بر خلق و خوی شما اثر منفی داشته باشد. اینکه هر از گاهی حس اضطراب یا غم داشته باشید طبیعی است، اما اگر در یک دوره ی طولانی دچار این احساسات باشید، در این صورت این موضوع طبیعی نخواهد بود. اگر احساس اضطراب و افسردگی دارید و نمی توانید حس و حال خود را عوض کنید، شاید کمبود خواب دلیل آن باشد. از سویی دیگر، در علاوه بر اینکه مشکلات خواب باعث افسردگی می شوند، متخصصین دریافته اند یکی از علایم افسردگی می تواند مشکل خواب باشد.

زندگی روزانه شما تحت تاثیر قرار گرفته است

اگر خواب آلودگی، توانایی شما را در انجام کارهای ساده ی روزمره تحت تاثیر قرار داده، باید نگران باشید. به مسائلی نظیر خواب آلودگی در وضعیت نشسته، حافظه ی ضعیف، مشکل در تمرکز و کارایی پایین در مدرسه و محیط کار توجه داشته باشد. بی خوابی می تواند به راستی به روزمره شما صدمه بزند.

 

دلیل پنهان مشکلات بی خوابی

در بعضی موارد، مشکلات خواب، ربطی به اختلال خواب ندارند. این احتمال وجود دارد که شما دچار یک وضعیت حاد پزشکی و بی خوابی شده اید. اختلالاتی که بر سلامت تیروئید و کلیه اثر گذاشته، و همچنین بیماری هایی نظیر پارکینسون می توانند خواب آرام شبانه را از شما بگیرند. از طرفی استرس نیز می تواند بر کیفیت خواب اثر داشته باشد. اگر چندین شب اختلال خواب را تجربه کرده اید، باید به پزشک خانواده خود مراجعه کنید. او شما را ارزیابی کرده و منبع بی خوابی را شناسایی می کند. اگر استرس، علت مشکل باشد، دکتر شما را به متخصص سلامت روان معرفی کرده و یا راهکار های مقابله ی جایگزینی نظیر یوگا و مدیتیشن را تجویز می کند. این روش ها به درمان بی خوابی کمک می کند.

 

در همین رابطه

چگونه با مواد داخل یخچال جلوی حمله قلبی بایستیم/دفاع پتاسیمی در مقابل حمله قلبی

چگونه با مواد داخل یخچال جلوی حمله قلبی بایستیم/دفاع پتاسیمی در مقابل حمله قلبی

چگونه با مواد داخل یخچال جلوی حمله قلبی بایستیم/دفاع پتاسیمی در مقابل حمله قلبی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *