صفحه نخست / سرخط اخبار / بیشترین آسیب های حوادث چهارشنبه سوری / ۳۵ درصد آسیب دیدگان دانش آموزان هستند

بیشترین آسیب های حوادث چهارشنبه سوری / ۳۵ درصد آسیب دیدگان دانش آموزان هستند

بیشترین آسیب های حوادث چهارشنبه سوری / ۳۵ درصد آسیب دیدگان دانش آموزان هستند

سرپرست سازمان اورژانس کشور گفت: امسال تاکنون ۲۳ درصد مصدومانی که بیمارستان‌ها مراجعه کرده یا توسط فوریت‌های پزشکی منتقل شده اند، بستری شده و تحت مراقبت قرار گرفته اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به نقل از مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، پیرحسین کولیوند در برنامه نبض شبکه خبر گفت: آمار مصدومیت‌های امسال تاکنون کم‌تر از سال گذشته است، اما ۷۱ درصد مصدومان بین ۶ تا ۱۸ سال سن دارند.

وی افزود: سال گذشته نزدیک به دو هزار نفر مصدوم داشتیم که پنج نفر فوت کردند و بیش از بیست نفر دچار نقص عضو شدند.

دکتر کولیوند با اشاره به اینکه سال گذشته بیشترین مصدومان به ترتیب در تهران، آذربایجان غربی، زنجان و کردستان بوده اند، گفت: مردان چهار برابر زنان مصدوم شدند که اغلب مصدومیت‌ها در کوچه و خیابان رخ داده است و اکثرا جوانان دچار حادثه شدند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه وقایع تلخی در مراسم چهارشنبه‌های آخر سال به وجود می‌آید و شادی‌ها را تبدیل به دل‌خوری و غم می‌کند، افزود: مواد محترقه‌ای که اغلب حوادث تلخی را درمراسم شب چهارشنبه آخر سال رقم می‌زند، از دستفروشان تهیه می‌شود.

وی با ذکر این نکته که بیشترین مواد محترقه نیز ترقه است، گفت: ۹۱ درصد مصدومیت‌ها در شهر‌ها اتفاق می‌افتد و ۳۵ درصد آسیب دیدگان از دانش آموزان هستند که طبق آمار ۵۶ درصد این مواد محترقه از دست‌فروشان تهیه می‌شود.

کولیوند آمار مصدومان و حادثه دیدگان امسال، تاکنون را کمتر از سال گذشته اعلام کرد و افزود: ۷۱ درصد مصدومان بین سن ۶ تا ۱۸ سال دارند و حدود ۸۱ درصد آن‌ها از مواد محترقه مثل ترقه استفاده می‌کنند ۱۹ درصد از مصدومین تاکنون بستری شدند و ۶۷ درصد نیز ترخیص شده اند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور خاطر نشان کرد: تاکنون در کل کشور نسبت به سال گذشته تعداد مصدومین کاهش داشته و اگر مردم در این مسیر کمک کنند و اطلاعات جوانان و نوجوانان را بالاتر ببرند، این روند کاهش بیشتری نسبت به سال گذشته نیز خواهد داشت.

سرپرست سازمان اورژانس کشور درباره اقدامات و پیش‌بینی‌های سازمان اورژانس برای مراسم چهارشنبه آخر سال گفت: اورژانس و آتش نشانی باید در شب چهارشنبه آخرسال امداد رسانی کنند، اما به طور مثال شهرداری کار بسیار خوبی در سال‌های گذشته انجام داد و بهتر است سایر دستگاه‌ها نیز برای ایجاد محیط‌های امن برای این شب کمک کنند.

وی یاد آور شد: ایجاد محیط‌های امن تجربه موفقی بود و اگر دوباره تکرار شود و مردم به محل‌های امن برای برگزاری مراسم شب چهارشنبه آخرسال مراجعه کنند، تعداد مصدومین کاهش خواهد داشت.

کولیوند با تاکید بر ضرورت ایجاد فرهنگ نشاط در جامعه گفت: ما نیز معتقدیم جوانان و نوجوانان باید با نشاط باشند و اگر حادثه‌ای در این شب اتفاق بیفتد، مردم با عوامل امدادی تماس بگیرند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور با اشاره به برنامه‌های آموزشی سازمان اورژانس در زمینه مخاطرات و حوادث گفت:در مورد شب چهارشنبه آخرسال نیز برنامه‌های آموزشی خاصی داریم که در مدارس و مساجد و سرای محله‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: همچنین در ایستگاه‌های مترو و مکان‌هایی که تجمع بیشتری وجود دارد، می‌توان این اطلاع رسانی را انجام داد تا سطح اطلاعات مردم بالاتر برود؛ زیرا وقتی سطح آگاهی بالا برود، مراقبت بیشتر خواهد شد.

کولیوند گفت: البته نقش والدین بسیار موثر است و والدین نباید جوانان و نوجوانان را رها کنند و باید کنارشان باشند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور از استقرار چند برابری نیرو‌های اورژانس در شب چهارشنبه آخرسال خبر داد و گفت: نیرو‌ها در مناطق مختلف به خصوص در مناطق پرخطر به صورت گسترده حضور خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه تعداد موتورلانس‌ها برای امداد رسانی در شب چهارشنبه آخر سال نیز اضافه شده است، افزود:موتورلانس‌ها همه امکانات یک آمبولانس را دارند و مجهز به دستگاه الکتروشوک و نوار قلب نیز هستند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور با اشاره به این که در مراسم شب چهارشنبه آخر سال بسیاری از عابران دچار حادثه و فوتی می‌شوند گفت: کسانی که دچار بیماری‌های قلبی هستند یا خانم‌های باردار از رفت و آمد غیرضروری در شب چهارشنبه آخر سال خودداری کنند.

وی درباره اقدامات اولیه در صورت بروز حادثه در شب چهارشنبه آخر سال نیز گفت: اگر کسی در این شب دچار آسیب شد، چنانچه به کار‌های تخصصی فوریت‌های پزشکی آشنا است، بر این اساس اقدام کند، اما بلافاصله با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

کولیوند افزود: وقتی برای گزارش یک آسیب دیدگی با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته می‌شود، همکاران ما در مرکز، راهنمایی‌های کارشناسی را ارائه می‌دهند که لازم است به راهنمایی‌های کارشناس اورژانس با دقت عمل شود و البته بلافاصله آمبولانس نیز در محل حاضر خواهد شد.

منبع : خبرگزاری صداوسیما

در همین رابطه

ضرب و شتم دختر جوان توسط گشت ارشاد / برخوردی با مامور زن گشت ارشاد نشد

ضرب و شتم دختر جوان توسط گشت ارشاد / برخوردی با مامور زن گشت ارشاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *