صفحه نخست / سفر / بزرگترین برج جهان در دوبی چه ویژگی هایی دارد؟/ با رقیب اصلی اش آشنا شوید
بزرگترین برج جهان در دوبی چه ویژگی هایی دارد؟/ با رقیب اصلی اش آشنا شوید

بزرگترین برج جهان در دوبی چه ویژگی هایی دارد؟/ با رقیب اصلی اش آشنا شوید

بزرگترین برج جهان در دوبی در حال احداث است و ویژگی هایی منحصر به فردی دارد ، اکتبر سال ۲۰۱۶، کلنگ ساخت برج خور دوبی، زده شد. اکنون این برج به سرعت در حال ساخت و ساز است، اگرچه هنوز به طبقات بالایی سطح زمین نرسیده است. رقیب اصلی این برج در همسایگی امارات است. شرکت توسعه دهنده املاک عمار، تصاویر جالبی را منتشر نموده است که در آن تصاویر هوایی، محدوده وسیعی از برج را به همراه کارگرانی که در طبقات زیرمینی، به سرعت مشغول کار بر روی مراحل پایانی فوندانسیون برج هستند، نشان می دهد.

برج  بندرگاه خور دبی با قرارگرفتن در زمینی به مساحت ۶ کیلومتر مربع، سعی بر پیشی گرفتن از برج خلیفه دارد. شرکت توسعه دهنده مستغلات عمار، قصد دارد گوی را از دست برج خلیفه، ساخته ی پیشین خود، که از سال ۲۰۱۰ لقب بلندترین ساختار دنیا را از آن خود کرده است برباید. برای این کار، لازم است فوندانسیونی با عمق ۷۲ متر، با ۴۵۰۲۳۷۸۶ لیتر بتن پر شود. در زمان کامل شدن، طول برج به ۹۲۸ متر خواهد رسید که ۹۸ متر از برج خلیفه، بلندتر خواهد بود.

شرکت توسعه دهنده املاک و مستغلات عمار و شرکت سهام دوبی در خصوص این پروژه ی مشترک می گویند که طرح این بنا، از گل های لیلییوم و مناره های مسجدی الهام گرفته شده و ۱۰۹،۴۳۵ متر کابل کمکی خواهد داشت. سانتیاگو کولاتراوا، معمار سوئیسی-اسپانیایی، یک سطح وسیع ۳۶۰ درجه ای برای تماشای شهرطراحی نموده است و کف آن را با طرح باغ های معلق بابل تزئین خواهد نمود. این برج، نمایی رو به زیستگاه حیات وحش راس الخور دارد.

این بنا که قبلا نام آن برج واقع در خلیج خور دوبی بود، اکنون هم نام یکی از ساختمان های ۱۱۷ متری این منطقه است که در سال ۱۹۹۵ ساخته شده است. شرکت عمار تاریخ تمام شدن این برج را به طور دقیق اعلام نکرده است، اما طبق اعلام های قبلی، این بنا پیش از افتتاحیه نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی ، آماده خواهد بود.

مکان ساخت و ساز برج خور دبی، در آوریل ۲۰۱۶، و پیش از شروع به کار بر روی فونداسیون، آغاز به کار کرد. شرکت توسعه دهنده املاک و مستغلات عمار، در نظر دارد این برج، مرکز قطب گردشگری جدید امارات شود. در محدوده این برج، بلوکه های مسکونی، و ادارات و خرده فروشی هایی نیز وجود خواهند داشت.

این پروژه در حال حاضر در نبرد ساخت و سازی با برج جده در عربستان سعودی است. هر دو برج در کشمکش برای گرفتن نام بلندترین ساختار ساخته شده توسط انسان هستند. بلندی برج الخور، ۹۳۸ متر خواهد بود در حالیکه طراحی برج جده ۷۲ متر بلندتر است. پس اگر برج الخور می خواهد عنوان بلندترین برج را (هرچند برای مدت کوتاه) به دست بیاورد، باید پیش از برج عربستان تکمیل شود.

کار در برج ۱،۳ میلیارد دلاری جده در سال ۲۰۱۳ آغاز شده و با وجود گزارش هایی مبنی بر تاخیرهای به وجود آمده در سال ۲۰۱۶، تا ژوئیه ۲۰۱۷، ۵۸ طبقه از آن تکمیل شد.

البته ساختار این فرا برج ها (برج های مرتفع تر از ۶۰۰ متر، مدل های معماری متفات دارد؛ به این معنا که هر دو پروژه می توانند مدعی مقام جهانی باشند. برج خور دبی، برجی نه مسکونی و نه تجاری خواهد بود که از بلند ترین برج کنونی جهان، یعنی اسکای تری در توکیو، ۲۹۴ متر بلندتر خواهد بود. اما برج جده، ۱۶۷ طبقه مسکونی (و ۸۵ طبقه غیرمسکونی) خواهد داشت و از بلند ترین برج کنونی جهان، یعنی برج خلیفه، ۱۷۲ متر بلندتر خواهد بود.

آیا شهر به اصطلاح (شهر برترین ها) باز هم رکورد خواهد زد؟ باید صبر کنیم و ببینیم.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

 

 

در همین رابطه

با ۱۰۰۰ یورو به کجا میشود رفت/ تمام بلیت های مالزی و تایلند تمام شده اند

با ۱۰۰۰ یورو به کجا میشود رفت/ تمام بلیت های مالزی و تایلند تمام شده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *