صفحه نخست / سرخط اخبار / با ۱۰۰۰ یورو به کجا میشود رفت/ تمام بلیت های مالزی و تایلند تمام شده اند

با ۱۰۰۰ یورو به کجا میشود رفت/ تمام بلیت های مالزی و تایلند تمام شده اند

با ۱۰۰۰ یورو به کجا میشود رفت/ تمام بلیت های مالزی و تایلند تمام شده اند

بلیت سفر به مالزی، تایلند و صربستان تا آخر مرداد ماه نایاب شد. مسافران ایرانی با ارز مسافرتی، گردشگری تابستانه در مرداد داغ و پر باران تایلند را برخلاف سال‌های گذشته رونق دادند. «حرمت‌الله رفیعی» رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری با اعلام این خبر رفتن به سفر برای گرفتن «ارز مسافرتی» را خیانت به مسافر و صنف گردشگری می‌داند.

به گزارش ایسنا، ایران در ادامه نوشت: «بابک رمضانی» راهنمای تور هم می‌گوید: «به دنبال پر شدن پروازها به سمت کشورهای مالزی، تایلند و صربستان، ایرانی‌ها به سمت بلغارستان رفته‌اند.» سفر به بلغارستان برای هر ایرانی ۱۰۰۰ یورو ارز مسافرتی به همراه دارد. به گفته رمضانی، بلغارها براحتی به ایرانی‌ها ویزا می‌دهند. کارشناسان این شرایط را ماحصل «سیاست ارزی» حال حاضر دولت می‌دانند.
آیا ارز مسافرتی حذف شد؟
خبر تکراری حذف ارز مسافرتی دیروز هم قیمت ارز را در بازار آزاد تکان داد. سیاست بانک مرکزی هم تکرار دوباره خبر حذف ارز مسافرتی بود اما نامه‌های ارسال شده به بانک سامان و تجارت خبر از تعلیق ارز مسافرتی تا اطلاع ثانوی می‌دهد. با وجود این برخی از مسافران دیروز هم توانستند حواله ارز مسافرتی بگیرند. کارمندانی از بانک تجارت و سامان به خبرنگار ما می‌گویند صدور حواله ارز مسافرتی با‌وجود نامه تعلیق ارز به بانک‌های عامل، به‌دنبال فشار آژانس‌های مسافرتی صورت می‌گیرد. یکی از آنها در گفت و گو با  «ایران» مدعی شد که مسئولان به آنها گفته‌اند در پاسخ به درخواست‌کنندگان حواله ارز مسافرتی، قطع بودن سیستم را بهانه کنند و حواله صادر نکنند.
یکی از آژانس‌دارها هم درباره حذف ارز مسافرتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما از اتمام حجت خود با مسافران سخن به میان می‌آورد. آژانس‌دارها به مسافرانی که به هوای ارز مسافرتی، کوله سفر بسته‌اند تأکید می‌کنند که در صورت حذف ناگهانی ارز، بلیت آنها کنسل نمی‌شود و آنها مجبورند ارز را از بازار آزاد تهیه کنند.
«حرمت‌الله رفیعی» رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی هم حذف ارز مسافرتی را تکذیب و تأکید می‌کند که انجمن بشدت مخالف حذف این ارز است. او اعتقاد دارد در صورت حذف ارز مسافرتی، آژانس‌های مسافرتی نیروهایشان را تا ۸۰ درصد تعدیل خواهند کرد. رفیعی پیشتر از تعدیل ۳۰ درصدی نیروی کار آژانس‌ها به‌دنبال افزایش گرانی ارز خبر داده بود. او بشدت به نحوه واگذاری ارز مسافرتی به مسافران انتقاد می‌کند و اعتقاد دارد که رانت ایجاد شده به‌دلیل شکل واگذاری است نه تصویب ارز مسافرتی. حرمت‌الله رفیعی به همراه «محب خدایی» معاون گردشگری کشور جلساتی هم با مدیران بانک مرکزی برگزار کرده است. او می‌گوید به بانک‌های عامل پیشنهاد داده‌اند که بخشی از ارز را به مسافر بدهند و بخش دیگر را در ازای گرفتن اسناد معتبر به آژانس‌ها واگذار کنند. رفیعی ارز مسافرتی که در حال حاضر به مسافران داده می‌شود را «ارزمسافری» می‌خواند نه «ارزمسافرتی». او اعتقاد دارد که این ارز به صنف درگیر در صنعت گردشگری نمی‌رسد: «درحالی که ارز مسافرتی خرج روزانه مسافر در سفر است که باید به هتل دار و آژانس‌دار و ایرلاین‌ها در مقابل خدماتشان به مسافر برسد.» رفیعی نقبی به سال‌های دور می‌زند کسانی مسافران را مجانی به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس می‌برند تا به وسیله آنها جنس وارد کشور کنند.
ارز مسافرتی به سمت «بلغارستان» چرخید
«بابک رمضانی» راهنمای گردشگری از ظهور نوعی مسافر در تورهای خود سخن به میان می‌آورد که تنها به‌دنبال گرفتن ارز مسافرتی هستند. به گفته او سفر آنها ابتدا از بیروت شروع شد. آنها بعد از لبنان به سمت تایلند رفتند. رمضانی که سال هاست تور به ترکیه و تایلند می‌برد، می‌گوید: «ایرانی‌ها در تابستان ترکیه را به تایلند ترجیح می‌دادند.» اما ارز مسافرتی مسیر را تغییر داد و ایرانی‌ها بی‌توجه به گرما و بارش‌ها تایلند را جایگزین همسایه شمالی کردند. به گفته رمضانی اسم این مسافران را نمی‌توان «گردشگر» گذاشت چون حتی ممکن است شهر مقصد را هم نبینند. او می‌گوید: «من تابستان پارسال هیچ مسافری برای تایلند نداشتم اما امسال ۱۰ مسافر را به تایلند فرستادم.»
ایرانی‌ها در حالی بلیت سفر به تایلند در مرداد را نایاب کرده‌اند که آسمان سه فصلِ تایلند در مرداد، شدیدترین بارش‌ها را دارد و گزینه‌ ساحل رفتن در این ماه منتفی است.
رمضانی از مسافری سخن به میان می‌آورد که به‌دنبال اعلام خبر حذف ارز مسافرتی به او زنگ زده و با گریه گفته است که پول قرض کرده تا هزینه سفر به تایلند را تأمین کند. مسافران ایرانی برای سفر رفتن به ترکیه و جمهوری آذربایجان ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی می‌گیرند. به گفته رمضانی قیمت تورها بویژه سفر به ترکیه گران است و برای ایرانی‌هایی که به‌دنبال سود ناشی از قیمت ارز هستند، نمی‌صرفد!
هجوم ایرانی‌ها به سمت کشورهای مختلف به طمع «ارز مسافرتی» به گفته رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدماتی افزایش سه باره قیمت بلیت ایرلاین‌ها بویژه ماهان را به‌دنبال داشته است. او این افزایش را برخلاف قراردادهای یک ساله می‌داند و می‌گوید: «متمم زدند و چند باره قیمت بلیت‌ها را افزایش دادند.»

منبع: ایسنا

در همین رابطه

چرا ایران هیچوقت کشور گردشگری نبوده ؟ / وضعیت نابسامان صنعت توریسم ایران +فیلم

چرا ایران هیچوقت کشور گردشگری نبوده ؟ / وضعیت نابسامان صنعت توریست ایران +فیلم مدت‌هاست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *