صفحه نخست / اقتصاد / با این ۹ اشتباه شغل را از دست می دهید/ در مصاحبه کاری چه کارهایی نباید کرد؟

با این ۹ اشتباه شغل را از دست می دهید/ در مصاحبه کاری چه کارهایی نباید کرد؟

با این ۹ اشتباه شغل را از دست می دهید، حتی اگر فکر می کنید حتما با حفظ کردن سوال های رایج مصاحبه های شغلی و آماده کردن جواب های مورد نظر فکر می کنید و کاملا آماده مصاحبه هستید، اما امکان دارد برخی ریزه کاری هایی باشد که ندانید یا فراموش کرده باشید و این اشتباه ها به قیمت از دست رفتن فرصت شغلی برایتان تمام می شود. در این جا چند خط قرمز را به شما معرفی می کنیم که باید حواستان را به آن ها جمع کنید.

 

  • مصاحبه را حول محور خود می چرخانید

مصاحبه کننده ها زود متوجه می شوند اگر شخص مورد نظر بیش از حد منم منم کند. پس حواستان باشد که زمانی که میخواهید پاسخ سوالی را بدهید چیزی که شما دلتان میخواهد نگویید، در عوض پاسخ را به نحوی بدهید که چه طور میخواهید به آن شرکت کمک کنید تا پیشرفت کند. اگر قصد دارید در مورد نیازهایتان صحبت کنید، اطمینان حاصل کنید که در راستای موفقیت آن شرکت بیان می شود.

 

  • برای پاسخ دادن لحظه ای تامل نمی کنید

فکر کنید با سوال های پرسیده شده گیر افتاده اید. بسیاری از افراد اولین چیزی که به ذهنشان می آید می گویند، چون فکر می کنند نباید هیچ سوالی را بی پاسخ بگذارند و به سرعت جواب دهند. بسیاری از مواقع، اولین چیزی که به ذهن می رسد، بهترین و منطقی ترین پاسخ نیست. ایرادی ندارد کمی تأمل کنید و افکارتان را جمع کنید، حتی اگر پاسخ دادن شما طول بکشد و چند ثانیه سکوت برقرار شود. نگران نباشید که این کار باعث احساس ناخوشایند مصاحبه کننده شود، برعکس این فرد اگر ببیند شما برای پاسخ سوال ها فکر می کنید بیشتر خوشحال و راضی خواهد شد و اگر جواب سئوالی را نمی دانید، مضطرب و عصبی نشوید.

 

  • طفره می روید

سر اصل مطلب بروید، گاهی اوقات این شاخه به آن شاخه پریدن برای رسیدن به خط پایان (بالعکس چیزی که قصد دارید) باعث نتیجه منفی در مصاحبه می شود. صحبت هایتان را سر فصل دار کنید. وقتی شروع به پاسخ دادن میکنید، اول سرفصل ها را بگویید بعد اگر وقت داشتید، هر مورد را توضیح دهید. کم و گزیده سخن بگویید تا بیشتر در خاطر مصاحبه کننده باقی بمانید.

 

  • شرکت و محصولاتش را نمی شناسید

اگر شرکت و محصولاتش را نمی شناسید یعنی حتی وظیفه خود را انجام نداده و کوچکترین تحقیقی در این باره نکرده اید چرا وقتی که شما برای بدست آوردن این شغل تلاشی نکرده اید آن ها شما را برسی کرده و استخدام کنند؟ این طور به نظر خواهد رسید که شما علاقه و اشتیاق لازم برای کار در آن شرکت را ندارید که این امر یکی از بزرگترین خط قرمز هاست. مصاحبه کننده به خاطر شما وقتش را گذاشته و شما حتی کوچکترین وقتی برای تحقیق صرف نکرده اید. این امر به تنهایی باعث رد شدن شما در مصاحبه خواهد شد.

 

  • خسته کننده هستید

بسیار خوب، تمام سوال ها را پاسخ داده اید و بی عیب و نقض و اتو کشیده هستید. اما به خاطر داشته باشید کمی از شخصیت خود را نیز در مصاحبه وارد کنید و مصاحبه کننده خود واقعی تان را نشان دهید. از این کار نترسید، آنها حتما از شخصیت و خاکی بودن شما خوششان خواهد آمد. چیزی که فکر میکنید دوست دارند بشنوند به آن ها نگویید. چرا که این کار نشان می دهد بیش از حد قبل از آمدن به آن جا تمرین کرده اید.

 

  • التماس می کنید

شاید شما خیلی به این شغل احتیاج داشته باشید، مثلا آنقدر که اگر نتوانید استحدام شوید، نمی توانید بدهی قبض هایتان را بدهید و برقتان قطع شود. این امر برای شما خیلی با اهمیت است، اما برای شرکتی که می خواهد شما را استخدام کند اهمیتی ندارد. آن ها افراد را بر اساس نیاز های خودشان و نه شما انتخاب می کنند پس هیچ وقت سعی نکنید از موقعیت وخیمی که در آن گرفتار هستید به جای دلیلی برای استخدام خود استفاده کنید. به جای آن، نشان دهید که به چه دلیل آنها به شما احتیاج دارند و اگر شما را استخدام کنند حتما پیشرفت خواهند کرد. اعتماد به نفس داشته باشید، این گزینه همیشه جواب می دهد.

 

  • پیش از آن که مصاحبه کننده بحث را پیش بکشد، در مورد حقوق صحبت می کنید

مشخص است که بحث حقوق برای شما اهمیت زیادی دارد، اما بهتر است پای خود را از گلیمتان درازتر نکنید. هیچ وقت پیش از آنکه مصاحبه کننده بحث را پیش بکشد، موضوع را مطرح نکنید. این کار به شما کمکی نخواهد کرد؛ برعکس باعث نارضایتی مصاحبه کننده می شود. او می خواهد ببیند شما چه توانایی هایی دارید که بتوان از شما در شرکت استفاده کرد نه این که به شما چه می رسد، به علاوه با پرسیدن این سئوال این طور نشان می دهید که انگار شغل از آن شماست. به این صورت مدیر شرکت نیز از دست شما عصبانی خواهد شد.

 

  • پشت سر کارفرمای قبلی خود، نکات منفی می گویید

بله این امکان وجود دارد که رئیس قبلی شما فرد بسیار بدی بوده باشد، اما پشت سر او صحبت کردن، صورت زیبایی نخواهد داشت. نه تنها این کار حرفه ای نیست، بلکه نکته ای منفی در پرونده شما به حساب خواهد آمد. شما تنها یک بار فرصت دارید تا در نگاه اول به دل بنشینید و اولین نگاه، همیشه در ذهن مصاحبه کننده باقی خواهد ماند.

  • سوال نمی پرسید

گفته می شود این مورد، یکی از مهم ترین موارد است. سوالاتی که می پرسید، نشان می دهد استخدام می شوید یا خیر. این سوال ها، نشانگر این مسئله است که تا چه حد در به دست آوردن این کار، جدی هستید، چقدر به شرکت اهمیت می دهید، و در ذهن شما چه می گذرد. سوال های بجا و متفکرانه، می تواند فرد مقابل را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

 

در همین رابطه

تاثیر بسته جدید ارزی در قیمت دلار و سکه/ دلار ۹ هزار تومان و سکه به ۳میلیون ۳۰۰ هزار تومان

تاثیر بسته جدید ارزی در قیمت دلار و سکه/ دلار ۹ هزار تومان و سکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *