صفحه نخست / سرخط اخبار / بازداشت گسترده در عربستان سعودی / کدام شاهزاده ها دستگیر شدند؟
بازداشت گسترده در عربستان سعودی

بازداشت گسترده در عربستان سعودی / کدام شاهزاده ها دستگیر شدند؟

بازداشت گسترده در عربستان سعودی توجه رسانه های بین المللی را به خود جلب کرده است.

به گزارش سایت روزخوش به نقل از ایلنا، «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی دستور تغییر دو تن از چهره‌های کلیدی دستگاه رهبری این کشور را صادر کرده‌ است.

صبح امروز- یک‌شنبه- دستور بازداشت ۱۱ شاهزاده، چهار وزیر فعلی و ده‌ها وزیر و مقام پیشین آن کشور نیز صادر شده‌ است. این بازداشت‌ها ساعاتی پس از آن صورت گرفت که ملک سلمان دستور تشکیل کمیته مبارزه با فساد را صادر کرد. محمد بن‌سلمان ریاست این را برعهده دارد.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی( واس) گزارش داد، این کمیته قدرت صدور قرار بازداشت و ممنوع‌الخروج کردن متهمان را دارد.

دو وزیر تازه نیز از طرف پادشاه عربستان برای وزارت‌خانه‌های کلیدی در امور امنیت داخلی و اقتصادی آن کشور تعیین شده‌اند.

بنا بر اعلامیه رسمی از سوی پادشاهی عربستان که در تلویزیون دولتی «العربیه» در خصوص بازداشت گسترده در عربستان سعودی منتشر شده، «خالد بن‌عیاف» به جای شاهزاده «متعب بن‌عبدالله» فرماندهی گارد ملی (الحرس الوطنی) را به‌عهده گرفته‌است. گارد ملی عربستان یکی از سه شاخه اصلی نیروهای مسلح آن کشور است و تحت نظارت وزارت‌خانه‌ای به‌همین نام اداره می‌شود.

به گزارش  سایت روز خوش در جمع بازداشت شدگان، نام افراد و شاهزاده‌های معروفی چون «ولید بن طلال بن عبدالعزیز» ثروتمندترین شخص در عربستان و رئیس شبکه روتانا، «خالد تویجری» رئیس پیشین دادگاه سلطنتی عربستان، «ولید الابراهیم» رئیس مرکز رسانه‌‌ای خاورمیانه (MBC) و «عادل فقیه» وزیر پیشین بهداشت و شهردار سابق جده دیده می‌شود.

در حالی که این افراد به جرم‌هایی مانند فساد مالی، رشوه و پول‌شویی متهم هستند اما برخی تحلیلگران بازداشت گسترده در عربستان سعودی را تلاش شاه این کشور برای انتقال قدرت به فرزند خود «محمد بن سلمان» می‌دانند.

پیش از اوج‌گیری قدرت محمد بن‌سلمان، از متعب بن‌عبدالله به‌عنوان یکی از چهره‌های اصلی رهبری احتمالی عربستان، نام برده می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *