صفحه نخست / سفر / تاثیر سفر بر سلامت روان در تحقیقات علمی / مسافرت شما را با درایت تر می کند
اهمیت سفر

تاثیر سفر بر سلامت روان در تحقیقات علمی / مسافرت شما را با درایت تر می کند

تاثیر سفر بر سلامت روان در تحقیقات علمی ثابت شد، تاکنون همه با بر اساس تجربه های شخصی و ضرب الامثل و روایت های قدیمی می دانستیم که سفر تجربه ای لذت بخش و آموزنده است اما نتایج یک تحقیقات دانشگاهی ، دیدگاه روشن تر به ما می بخشد.

هرکس دلایل خود را برای سفر کردن دارد. بعضی از ما در تعطیلات و قبل از سرمای زمستان، به یک سفر دوهفته ای دور اروپا می رویم و برخی دیگر به سفر کاری می روند و به نوعی می توان گفت مجبور به انجام آن هستند. برخی دیگر نیز توانسته اند بلیط ارزان هواپیما پیدا کنند و به هرجا که لحظه آن ها را بکشد، مسافرت می کنند. فرقی ندارد قصد شما از سفر چه باشد، اثبات شده است که سفر از شما انسان بهتری می سازد. با نگاه به تحقیقات چند سال اخیر می توان فهمید که مسافرت، ما را با درایت تر هم می کند.

در مطالعه ای که توسط دانشجویان رشته MBA در سال ۲۰۱۴ به انجام رسید، رابطه ای میان چند فرهنگی بودن دانشجویان و توانایی و تمایل آنها به رقابت بر سر یک موضوع واحد، وجود دارد. دانشجویانی که در حین این برنامه بیشتر درارتباط با سایر فرهنگ ها قرار می گرفتند، توانستند چندین نظر متفاوت، در ذهن خود داشته باشند. در واقع تعامل آن ها با سایر فرهنگ ها، به آنها بینشی را اعطا می کرد که تا به حال از داشتن آن محروم بوده اند.

در سال ۲۰۰۹ تست RAT بر روی جمعی از دانشجویان کارشناسی اعمال شد. از نیمی از دانشجویان خواسته شد، قبل از انجام این تست، پیرامون زندگی در خارج از کشور مطالبی بنویسند. افرادی که درباره زندگی خارج از کشور اندیشه هایی در سر داشتند، این توانایی را داشتند، نسبت به سایر افرادی که فاقد چنین تفکراتی بودند، مسائل بیشتری را حل کنند.

سفر کردن شیوه های یکنواخت را از بین برده و مارا مجبور می کند درباره دیگر فرهنگ ها و شیوه های زندگی بیاندیشیم. سفر کردن فهم ما از واقعیت را عوض کرده و آن را با تفکری به روز تر و پیچیده تر جایگزین می کند.

در این بین می توان نتایج مشابهی را بدون سفر کردن به خارج از کشور بدست آورد. طی تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ روانشناسان در کشور هند انجام دادند، شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند، به یک گروه گفته شد که این تست توسط دانشجویان کشور یونان طراحی شده و به گروهی دیگر گفته شد این تست به وسیله ی دانشجویان محلی کشور هند تنظیم شده است. در طی انجام این تست، جدای از این تغییر ناچیز، از هر دو گروه خواسته شد تا هر تعداد از روش های حمل و نقل را که به ذهنشان می رسد، یاد داشت نمایند. نتایج شگفت انگیز بود: افرادی که در ظاهر این تست را برای دانشجویان کشور یونان انجام می دادند، نسبت به افرادی که برای دانشجویان کشور هند برگه را پر می کردند، به روش های بیشتری رسیده بودند. تنها ذکر نام یک کشور خارجی، آنها را خلاق تر ساخت.

سفر دید محدود ما را وسیع می کند، و ما را مجبور می کند که دیگر فرهنگ ها و در دیگر شیوه های زندگی تفکر کنیم. سفر تفکر قدیمی ما از حقیقت را دور ریخته و آن را با تفکری جدیدتر و پیچیده تر جایگزین می کند. این امر باعث کمک به تغییر و رشد منحصر به فرد در ما می شود.

این نکته نیز بدیهی است که بسیاری از فوائد خلاقانه ای که از سفر بدست می آوریم به هیچ وجه به طی مسافت سفر نیاز ندارند. اگر بتوانیم ذهن خود را متقاعد کنیم، مطابق میل ما رفتار می کند. گذراندن زمان در خارج از کشور، نه تنها ما را هوشمند می کند، بلکه بر خلاقیت ما هم می افزاید. سفر کردن ذهن ما را باز کرده و احساسات ما را پایدارتر می سازد. اگر ترس در مورد تجربه ی مسائل جدید را کنار بگذاریم، می توان با سفر کردن مسائل بسیاری را آموخت و رشد پیدا کرد.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

 

در همین رابطه

دنج ترین و زیبا ترین نقاط دنیا برای سفر / آرامش بدون حضور دیگران ( ویدئو)

دنج ترین و زیبا ترین نقاط دنیا برای سفر / آرامش بدون حضور دیگران ( ویدئو)

بسیاری از جاهای زیبای دنیا پای بسیاری از مسافران و گردشگران را به خود باز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *